Пала влада Исе Мустафе, за неповерење гласали и коалициони партнери из ДПК
БРАНИМИР СТОЈАНОВИЋ УНАПРЕД НАЈАВИО ДА ЋЕ СРПСКА ЛИСТА БИТИ УЗДРЖАНА
- Шеф посланичке групе Самоопредељење Глаук Коњуфца рекао да је су Мустафи само важни власт и његова фотеља и да то нема никакве везе са економским развојем и интересима грађана: „Ово је била Влада која је заробила државу, била је Влада корупције. Ово је Влада клана Пронто која те запошљава без конкурса. Ово је влада Заједнице српских општина (ЗСО), Влада поклањања територије“
- Иса МУСТАФА - у одговору на предлог за изгласавање неповерења - рекао да је тај захтев политички памфлет са много неистина, да му је циљ „дестабилизација земље“, кроз стварање институционалног вакума како би се „сакриле корупционашке афере и милионске штете које су нанете земљи“. Нагласио је да чињенице говоре супротно од онога што пише у захтеву и да „Косово има највећи проценат економског раста, најмањи јавни дуг, не само у региону већ и у Европи и најбољу полицију“
СКУПШТИНА Косова данас је са 78 гласова за и 34 против изгласала неповерење Влади Косова.
За изгласавање неповерења гласали су и посланици Демократске партије Косова (ДПК), која је била коалициони партнер у влади премијера Исе Мустафе.
После изгласавања неповерења, на Косову морају да буду одржани превремени избори најкасније у року од 45 дана од данас.
Почетак седнице Скупштине обележила је посланичка полемика поводом полиције која је распоређена поред зграда Владе и Скупштине Косова.
Преломна тачка била је најава Демократске партије Косова да ће председништво расправљати и одлучивати о захтеву за изгласавање неповерења што се и догодило.
Странка је подржала захтев, што је на скупштинској седници саопштио шеф посланичке групе Зенун Пајазити.
Он је говорећи у име ДПК набројао неуспехе Владе Исе Мустафе и позвао посланике да изразе вољу грађана Косова, истичући да нема координације међу коалиционим партнерима.
„Цела партија (ДПК) урадила је немогуће да обезбедимо координацију (међу коалиционим партнерима). Данас смо дошли овде јер немамо координацију. Ми смо јединствени у нашим ставовима. Због тога позивам посланике да (у гласању) изразе ту вољу“, рекао је Пајазити.
Шеф посланичке групе ДСК Исмет Бећири изјаснио се против неповерења Влади и оцене да је Косово имало премијера који је најуспешнији у последњем периоду, али је додао да је такав захтев (за неповерење Влади) демократски инструмент.
Он је сматрао да опозиција са 30 посланика не може да обезбеди пад Владе.
Шефица посланичке групе Инцијатива за Косово (ИЗК) Ваљдете Бајрами је оценила да је Влада Косова подбацила у свим областима и да је због тога Косово годину и по у политичкој кризи.
Шеф посланичке групе опозиционе Алијансе за будућност Косова (АБК) Паљ Љекај коментарисао је то што је премијер Иса Мустафа напустио пленарну салу у Скупштини Косова и казао да се нада да се он „неће вратити у ту фотељу“.
Шеф посланичке групе Самоопредељење Глаук Коњуфца рекао је да је су Мустафи само важни власт и његова фотеља и да то нема никакве везе са економским развојем и интересима грађана.
„Ово је била Влада која је заробила државу, била је Влада корупције. Ово је Влада клана Пронто која те запошљава без конкурса. Ово је влада Заједнице српских општина (ЗСО), Влада поклањања територије“ - казао је Коњуфца.
Премијер Мустафа је на почетку седнице, у одговору на предлог за изгласавање неповерења рекао да је тај захтев политички памфлет са много неистина, да му је циљ „дестабилизација земље“, кроз стварање институционалног вакума како би се „сакриле корупционашке афере и милионске штете које су нанете земљи“.
Он је рекао да чињенице говоре супротно од онога што пише у захтеву и да „Косово има највећи проценат економског раста, најмањи јавни дуг, не само у региону већ и у Европи и најбољу полицију“.
Мустафа је рекао да је Влада на чијем је челу успела да инвестиције које су углавном долазиле из Турске окрене у инвестиције западноевропских држава.
Шеф посланичке групе Српска листа у Скупштини Косова Славко Симић изјавио је за агенцију Бета да Српска листа има став у вези са захтевом посланика опозиције за изгласавање неповерења Влади Косова, а да ће јавност „видети исход када се буде гласало“.
У међувремену, потпредседник Владе Косова Бранимир Стојановић рекао је агенцији Бета да је договорено да посланици Српске листе буду уздржани када се буде гласало о неповерењу Влади.
Након гласања следе избори који би требало да буду одржани у року од 45 дана.
Бета