Најмање 315 Шиптара са КиМ се бори на страни Исламске државе
ДРАГИШИЋ: КОСОВО ЈЕ ПО ИСЛАМСКОМ ЕКСТРЕМИЗМУ НАЈНЕУРАЛГИЧНИЈА ТАЧКА У ЕВРОПИ
Зоран Драгишић
НЕДАВНО објављени извештај Стејт департмана, у којем је констатовано да расте претња од исламског тероризма на КиМ, упозорава да је Косово једна од најнеуралгичнијих тачака у Европи по питању исламског радикализма, изјавио је професор Факултета безбедности и аналитичар Зоран Драгишић.
На Косову јача исламски радикализам и много Албанаца се бори у редовима Исила, рекао је Драгишић Танјугу.
У извештају Стејт департмана је наведено да је претња од исламских екстремиста на Косову расла делимично подржана финансијама страних организација, које проповедају екстремистичку идеологију и насилне екстремистичке групе које активно користе друштвене мреже за ширење пропаганде и регрутовање следбеника.
Са Косова је у Ирак и Сирију отишло 315 особа да се боре на стани ИД или Џебхат ан-Нусра (огранка Ал-Каиде у Сирији), од којих је убијено 58, наводи се у извештају.
Драгишић каже да је реч о 315 косовских Албанаца који су отишли да се боре на страни Исламске државе, као и да је јако тешко утврдити колико је људи отишло са Косова да се бори за ИД из трећих држава и земаља Западне Европе.
„Ако се узму у обзир и Албанци из Македоније и из Албаније, онда имамо застрашујуће велику бројку”, упозорио је Драгишић.
Истиче да је Србија у извештају, са друге стране, препозната као фактор стабилности на Балкану и земља која чини све, колико је у њеној моћи, да се томе супротстави.
„Наша земља је један од најважнијих фактора у Југоисточној Европи у борби против исламског тероризма”, нагласио је Драгишић.
Реч је о великом проблему на Косову, а који су САД добро уочиле, додао је.
„Није ово први извештај САД који упозорава да на Косову јача исламски радикализам”, истакао је Драгишић.
Верује се да се отприлике 30 одсто терориста пореклом из држава чланица ЕУ вратило, иако је укупан број оних који су отишли на ратишта, а који су из западноевропских и балканских земаља, значајно смањио 2016. године у односу на претходну годину.
Танјуг