Митинг одржан на албанском, уз повике „Стоп албанофобији“
МИТИНГ АЛБАНАЦА У ПРЕШЕВУ ЗАВРШЕН БЕЗ ИНЦИДЕНАТА НИЈЕ БИЛО ПРОТЕСТНЕ ШЕТЊЕ
ПРОТЕСТНИ скуп Албанаца због уклањања споменика борцима ОВПБМ завршен без инцидената на централном тргу у Прешеву. Локалне НВО оптужиле локалне политичаре.
Ситуација је данас потпуно мирна, трг је испунило неколико хиљада људи, а упоредо је одржана и акција НВО и породица погинулих припадника ОВПБМ.
Локални лидери су прочитали декларацију, након чега су људи почели да се разилазе, а у исто време преко мегафона су се огласили и демонстранти с другог протеста, који су оптужили политичаре да „лажу народ“.
Дакларацију су донели лидери шест албанских политичких партија на заједничком састанку који је претходио митингу.
Како јавља репортер Б92 с места збивања, локалне НВО и породице погинулих припадника ОВПБМ јутрос су у својој, одвојеној акцији развили транспарент на једној од зграда на тргу с кога је, испод натписа „Десет захтева народа“, као прва ставка „Немој да лажеш“ и тако су демонстранти изразили отворено неслагање са политичарима.
Ту поруку је преко мегафона послала и једна од сестара погинулих након што је прочитана декларација усвојена на данашњем састанку локалних албанских политичких лидера.
Она је рекла да је „све што су политичари рекли лаж“, навела је да се „померањем споменика директно дира у њих“ и послала поруку подршке за ОВПБМ.
Тек у току њеног обраћања чули су се први узвици окупљених, аплаузи и поруке подршке ОВПБМ. После њеног обраћања скуп је дефинитивно завршен.
Иначе, на месту уклоњеног споменика од јутрос се налази импровизован простор ограђен траком за одлагање цвећа, где су грађани током јутра полагали венце и чекали на обраћање локалних албанских лидера.
Иако је била најављена протестна шетња, она је отказана и уместо ње је одржан протестни митинг на централном тргу.
Очекивало се да он почне у подне, али се чекало још двадесетак минута на завршетак састанка албанских лидера на коме се одлучивало о даљим корацима. Подсетимо, јучерашњи састанци локалних лидера су били прилично бурни.
Они сматрају да је власт Србије уклањањем споменика пропустила шансу за компромис, због чега су најавили да ће мирним путем и уз помоћ међународне заједнице наставити да се боре за своја права.
Међутим, део политичко-интелектуалних кругова у Прешеву замера локалним албанским политичарима на „меканом ставу према властима у Београду“ и на основу тог става усмерено је њихово деловање, па и данашња акција на централном тргу.
Премијер Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да је безбедносна ситуација у Прешеву стабилна и да су догађаји на југу Србије унутрашња ствар државе.
“Зар мислите да безбедносна ситуација може зависти од споменика? Јадна би то земља била“, казао је Дачић новинарима после састанка са официрима за везу и представницима страних земаља и додао да нема разлога за било какву ескалацију сукоба.
Он је поручио да је Србија спремна за наставак дијалога с Приштином и да је то њена снага а не слабост, као и да разговори Београда и Приштине немају никакве везе са југом Србије.
Дачић је раније поручио да нема ниједног разлога за протесте, јер је споменик уклоњен, а не уништен и да је све прошло без икаквих инцидената.
Премијер је рекао и да не верује да се ветерани Ал Каиде у САД или они који су извели разне терористичке акције у Лондону, Паризу - питају да ли ће поставити неки споменик.
Коментаришући најаве лидера Албанаца да ће наставити борбу уз подршку међународне заједнице, Дачић је рекао да је он тај који разговара са међународном заједницом, да то никада није била тема већ су сви рекли да је то унутрашње питање Србије.
“(Хашим) Тачи може да постави своје царинике на административним прелазима и каже да морају да се поштују закони Косова, а сада када морају да се поштују закони Србије, дајте да преговарамо. Нема преговора са терористима - то су нас научили са Запада", рекао је Дачић.
Према његовим речима, не може да се преговара са онима који величају тероризам, већ са онима који желе да буду саставни део нашег политичког и уставног система.
Он је навео да је сам још раније предлагао да се направи неки договор, али да је „ова прича завршена и тачка“.
„Ја сигурно нисам изазвао ову кризу, изазвана је таквим понашањем Албанаца на југу Србије. Они мисле да могу да раде шта год хоће“, рекао је Дачић и подсетио на изјаву појединих лидера Албанаца са југа Србије да ће наставити борбу уз подршку међународне заједнице.
Дачић је поновио да се у Србији морају поштовати закони.
Истовремено, из Приштине су упозорили да би и преговори у Бриселу могли бити угрожени. Косовска влада је незадовољна због уклањања споменика и оценила је да је реч о чину који ризикује наставак дијалога Београда и Приштине.
Једино је покрет Самоопредељење позвао на мир и затражио од грађана Косова да, уместо аката реваншизма због уклањања споменика бившим припадницима такозване ОВПМБ у Прешеву, појачају притисак на владу Косова.
“Иако је љутња разумљива, било какав реваншизам неће побољшати ситуацију Албанаца у Прешевској долини и слабиће позицију Косова. Ова љутња се треба претворити у притисак према главном одговорном на Косову, Влади (Хашима) Тачија“, каже се у саопштењу Самоопредељења, који води Аљбин Курти.
Самоопредељење наводи да: „У недостатку државничких потеза Косова, у медијима и на друштвеним мрежама сада круже различити позиви за реваншизам на различите циљеве на Косову“.
Вучић: Очекујем смиривање ситуације на југу Србије
Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић изразио је уверење да неће доћи до прекида дијалога Београда и Приштине због уклањања споменика припадницима Ослободилачке војске
Прешева, Медвеђе и Бујановца (ОВПМБ) у Прешеву и да ће се ситуација на југу Србије смирити.
„Хоћу да градимо будућност у којој ће Срби и Албанци живети мирно, комшијски, али закони морају да се поштују и тачка. Ако неко мисли да политикантство може да оствари резултат, поручујем да то није могуће”, рекао је Вучић.
Он је казао да „није први пут да (посланик) Риза Хаљими и неки други помињу да хоће да се тај део Србије припоји Косову” и поручио грађанима да буду мирни јер се власти Србије понашају цивилизовано.
„Одмах после договора, изашли су са захтевом да се припоје Косову, након чега је и Албанија реговала, што показује да су од почетка имали друге планове”, изјавио је Вучић.
Потпредседник Владе Србије је данас најавио разговор са амбасадором Велике Британије у Србији који је забринут због ситуације на југу Србије.