Ђурић-Тахири: Могућ компромис о КиМ
САВЕТНИК ПРЕДСЕДНИЦЕ КОСОВА КАЖЕ ДА НЕ ЗАВИСИ ОД СРБИЈЕ ДА ЛИ ЋЕ КОСОВО ДОБИТИ СТОЛИЦУ У УН ВЕЋ ОД САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ
САВЕТНИК председника Србије Марко Ђурић и саветник косовске председнице Рамуш Тахири сагласни су да је могуће доћи до компромисног решења о питању Косова.
Они сматрају да је за то неопходна директна комуникација Београда и Приштине.
У разговору саветника председника Томислава Николића и Атифете Јахјаге, у емисији „Мост“ Радија Слободна Европа, Ђурић је рекао да мисли да је веома важно да Београд и Приштина наставе дијалог о свим питањима.
„Наша страна је отворена и амбиција данашње генерације политичара у Београду је да до компромисног решења дође. Да бисмо то постигли, неопходна је директна комуникација, у чему смо направили значајан искорак у претходних неколико месеци“, рекао је он.
Упитан да ли верује да је могуће наћи компромисно решење, Тахири је одговорио: „Свакако, и потпуно са слажем са овим што је рекао господин Ђурић.“
Упитан шта би заузврат понудио Београд, уколико би Приштина прихватила аутономну заједницу српских општина на северу Косова и да ли би то могло бити место у Уједињеним нацијама, Ђурић је рекао да то питање није на дневном реду, као и да су председник Николић и премијер Ивица Дачић појаснили став државе о том питању.
“У нашем предлогу (платформи) нуди се веома озбиљан сет уступака који се тичу правног статуса институција које функционишу у покрајини, партиципације српске заједнице у тим институцијама, учешћа Косова и Метохије у различитим регионалним и међународним организацијама, као и решавања читавог низа практичних питања, од транспарентности финансирања до питања имовине. Међутим, питање о коме говорите није на дневном реду“, рекао је он.
Тахири каже да питање да ли ће Косово добити столицу у УН не зависи од Србије, већ од Савета безбедности УН.
“Главна мана српске платформе је што не гледа на Косово као на заједницу народа и народности, него само кроз призму српског етничког елемента на Косову. Она тражи заједницу само за српске општине. Ми на Косову имамо и заједницу Бошњака, Турака, и других националности“, рекао је Тахири.
Он је подсетио да је Косово признало готово 100 земаља чланица УН и додао да Приштина зна да, у складу са Повељом УН, без препоруке Савета безбедности, Косово не може добити место у Уједињеним нацијама.
“А томе се противи Русија и Кина. Према томе, да ли ће Косово добити столицу у УН не зависи од Србије, већ од Савета безбедности. Чак и да имамо билатералне односе са Србијом, наше место у УН није сигурно“, рекао је Тахири.