БЕРИША ПРИЗНАО: Балканом кружи страх од Албанаца
ГОВОРИО НА ФОРУМУ МЛАДИХ ДЕМОКРАТСКЕ СТРАНКЕ ЧИЈИ ЈЕ ЛИДЕР
- Нагласио да је национално питање Албанаца у основи програма те странке и да етничке територије Албаније треба да буду у националној свести сваког Албанаца
- Бериша је приликом обележавања 28. новембра говорио о „Албанији свих албанских земаља, од Превезе до Прешева , од Скопља до Подгорице“. Због ове изјаве македонски председник Ђорђе Иванов и министар спољних послова Грчке Димитрис Аврамопулос нису присуствовали прослави 100. годишњице независности албанске државе у Тирани
ПРЕМИЈЕР Албаније Саљи Бериша тврди да Балканом, као сенка, кружи страх од Албанаца, а да су Албанци сложнији и уједињенији него икада раније у прошлости.
„У прошлости су комшије насртале на нас како би поделили албанску територију и како би је у потпуности уништили. Међутим, данас је све другачије. Данас је и Косово слободно. Али, и поред свега, нудимо комшијама прилику за дијалог и сарадњу”, казао је Бериша, а пренела турска агенција Анадолија.
Он је рекао да су Албанци у прошлости сматрани грађанима другог или трећег реда и да комшије нису хтеле да их привате као слободан народ.
Говорећи на Форуму младих Демократске странке, Бериша, који је лидер те странке, нагласио је да је национално питање Албанаца у основи програма те странке и да етничке територије Албаније треба да буду у националној свести сваког Албанаца.
„Свако зна наш циљ, а то је јачање и кохезија албанске нације. Ми данас делујемо као једна снажна нација”, истакао је премијер Албаније.
Због недавне Беришине изјаве о „Албанији свих албанских земаља“ македонски председник Ђорђе Иванов и министар спољних послова Грчке Димитрис Аврамопулос нису присуствовали прослави 100. годишњице независности албанске државе у Тирани.
Бериша је, наиме, приликом обележавања тог јубилеја 28. новембра, говорио о „Албанији свих албанских земаља, од Превезе до Прешева , од Скопља до Подгорице“.
Тим поводом огласиле су се и Сједињене Америчке Државе, чији је званичник за македонску агенцију МИА рекао да Вашингтон не подржава прекрајање државних граница на Балкану и да је сваки такав покушај непродуктиван и дестабилизујући.
Из Беришине канцеларије настојали су да ублаже његову изјаву, наводећи да се она односила на „историјски контекст од пре 100 година“ и да „не изражава никакву територијалну претензију према суседима на југу, северу, или истоку“.