Албанија усвојила закон о двојном држављанству

НА СПИСКУ НАВОДНО НЕМА КОСОВСКИХ ШИПТАРА,

АЛИ ИМА ЦРНОГОРСКИХ И МАКЕДОНСКИХ

Албански парламент

  • Посланик екстремног покрета „Самоопредељење“ Реџеп Сељими оптужио приштинско руководство да је „поставило темеље стварања косовске нације и разграђивања албанске“

         У АЛБАНИЈИ је на снагу ступио закон о двојном држављанству, али на списку наводно нема косовских Албанаца, пише приштинска штампа.

         Како се закон односи на све земље региона, овом одлуком албанског парламента ће двојно држављанство бити омогућено и Шиптарима у Црној Гори.

         Одлазећи премијер Саљи Бериша је пре неколико месеци иницирао да се албанско држављанство омогући свим Шиптарима у региону и грађанима који живе на Косову, али су неколико недеља касније косовски Албанци скинути са „списка“ оних који могу да добију двојно држављанство.

         Образложење за то је био почетак процеса визне либерализације за грађане Косова.

         Дневник „Зери“ је критиковао одлуку Берише да косовски Албанци не могу добити двојно - косовско и албанско држављанство. „Зери“ сматра да је применом овог закона у Приштини створен утисак да званична Тирана „дискриминише косовске Албанце”.

         Посланик покрета „Самоопредељење“ Реџеп Сељими каже да је добро што ће Шиптари који живе у земљама око Косова добити албанско држављанство, али сматра да је косовским „учињена велика неправда“.

         „Неправде према Косоварима се непрекидно већ сто година настављају. Пошто су Албанци платили за слободу, пошто су платили да се поштује њихова воља, они данас немају нити слободу нити поштовање њихове воље. Воља Албанаца је да буду сви уједињени и да имају иста права“, казао је он.

         Према Реџепију, кривицу за овакво стање сноси косовско руководство, које је „поставило темеље стварања косовске нације и разграђивања албанске“.

         Када је доношење закона најављено крајем прошле године, Васиљ Сиништај из Албанске алтернативе у Црној Гори казао је њени Албанци неће ризиковати да изгубе црногорско, како би добили албанско држављанство.

         Он је тада подсетио да, према закону, црногорски држављани не могу имати два држављаства.

         Сиништај је, ипак, тада казао да постоји значајан број Албанаца који су са ових простора, који нису стекли право на црногорско држављанство, и који ће сигурно прихватити понуду албанске владе.

         „Има оних који су служили војни рок у Црној Гори и то није мали број. Има оних људи који су рођени овде, подигнути овде, али су на привременом раду у иностранству, остали дуже. Сви су избрисани из списка држављана“, казао је тада Сиништај.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари