Си: ШОС мора да се одупре обојеним револуцијама и мешању спољних сила у своје ствари
КИНЕСКИ ЛИДЕР АПЕЛОВАО ДА ЗЕМЉЕ-ЧЛАНИЦЕ ПОВЕЋАВАЈУ ТРГОВИНУ У НАЦИОНАЛНИМ ВАЛУТАМА
* Владимир ПУТИН: Геополитичке противречности у свету постају све заоштреније и долази до деградације безбедности. Ризици нове глобалне економске и финансијске кризе расту у позадини неконтролисаног гомилања дугова у развијеним земљама, социјалног раслојавања и растућег сиромаштва широм света
_____________________________________________________
ШАНГАЈСКА организација за сарадњу има обавезу да се одупре обојеним револуцијама и мешању спољних сила у послове земаља региона, рекао је кинески председник Си Ђинпинг током састанка Савета шефова држава ШОС на којем је верификовано ступање у њу Ирана.
Према његовим речима, чланице ШОС треба да самостално развијају спољну политику засновану на заједничким и дугорочним интересима региона, остајући на опрезу због покушаја споља да се подстакне нови хладни рат и изазове блоковска конфронтација.
Си Ђинпинг је нагласио да је потребно категоричко супротстављање покушајима мешања споља и „изазивању обојених револуције под било којим изговором“.
Кинески лидер је позвао на активан отпор хегемонизму и политици силе у међународној арени.
„Неопходно је побољшати глобално управљање, морамо подржавати заједничке вредности читавог човечанства, заштитити међународни систем и светски поредак са средиштем у УН“.
Си, који и председава ШОС, апеловао је на земље-чланице да повећају удео националних валута у међусобним трговинским плаћањима.
Додао је да ШОС-а мора да се одупре једностраним економским санкцијама. Додатно је указао:
„Кина је спремна да са својим партнерима спроведе глобалну развојну иницијативу, да следи прави правац економске глобализације и да се супротстави протекционизму и једностраним санкцијама. Такође: и покушајима да се подигну вештачке баријере, нарушавају економске везе и ланци снабдевања“.
Геополитичке противречности у свету постају све заоштреније и долази до деградације безбедности, изјавио је на самиту Владимир Путин.
„Ризици нове глобалне економске и финансијске кризе расту у позадини неконтролисаног гомилања дугова у развијеним земљама, социјалног раслојавања и растућег сиромаштва широм света, погоршања безбедности хране и животне средине“, рекао је Путин.
Председник Русије је оценио да сви ти проблеми у својој укупности „доводе до приметног повећања конфликтног потенцијала“.
Руски лидер је учесницима самита рекао да је народ РФ „јединственим фронтом иступио против покушаја оружане побуне“:
„Народ Русије је показао да је јединственији и консолидованији него икада. Земља наставља да се стабилно развија“.
Путин је да су западне земље дуго од Украјине правиле Анти-Русију да би се зауставиле развој Русије и навео:
„Украјина је напумпацана оружјем осам година, са одобравањем се гледало на њену агресију на цивилно становништво Донбаса и на све начине јој је наметана неонацистичка идеологија“.
Председник РФ је истакао да се против његове земље води хибридни рат са коришћењем нелегитимних санкција невиђених размера.