Путин: За долар није добро што га користе као оружје; Конкурент ће му бити платни систем BRICS Bridge
НА 16. САМИТУ УСВОЈЕНА КАЗАЊСКА ДЕКЛАРАЦИЈА – ПОЈАВИЋЕ СЕ СПИСАК ПАРТНЕРА БРИКС
* Домаћин самита Владимир ПУТИН: БРИКС је светионик наде за Глобални југ. Долар се користи као оружје. То велика грешка оних који то раде, али се Русија не бори против долара. БРИКС би требало да створи нову инвестициону платформу за подршку националним економијама и земљама глобалног југа и истока
* Председник Ирана Масуд ПЕЗЕШКИЈАН: У оквиру БРИКС треба да стварамо нове енергетске и транзитне мреже. Светска већина је незадовољна тиме што су САД претвориле своју валуту у оружје. БРИКС је пут ка слабљењу хегемоније долара
* Председник Кине Си ЂИНПИНГ предложио је да се реформише глобални систем управљања, што је Владимир Путин подржао
* Предсједник Јужне Африке Сирил РАМФОСА: Савет безбедности Уједињених нација не може да осигура безбедност у свету, земље БРИКС треба да искористе свој глас за промовисање промена
* Путин је предложио да се оформи списак земаља-партнера БРИКС-а и да се то унесе у завршну декларацију Самита, а по завршетку сесије у проширеном саставу треба да се сретне и са председником Српске Милорадом Додиком
* Најстрашнија ствар за америчку финансијску хегемонију биће покретање платног система BRICS Bridge. Треба да почне са радом следеће године и да омогући централним банкама различитих земаља да директно обављају трансакције у националним дигиталним валутама. То ће бити вишеструко брже и сигурније од плаћања у доларима. Чак је и The Economist признао да би такви трансфери трајали неколико секунди, а не данима, и цитирао Федералне резерве САД: „Ефикасност дигиталног новца ће уништити употребу долара у прекограничним трансферима“
__________________________________________________________
У КАЗАЊУ су на 16. самиту БРИКС одржане две сесије.
Прво: сусрет лидера држава-чланица у уском саставу. По његовом завршетку – у проширеном, односно са учешћем чланова делегација.
За вечерње сате су планирани - свечани пријем за лидере и друге учеснике Самита и сусрет руског лидера са председником Републике Српске Милорадом Додиком.
На смиту је усвојена Казањска декларација. У том документу се оцењује и наглашава:
„Понављамо важност даљег јачања солидарности и проширења сарадње земаља БРИКС на бази заједничких интереса, кључних приоритета и даљег унапређења нашег стратешког партнерства.
Поздрављамо значајно интересовање земаља Глобалног југа за БРИКС и позивамо на активније учешће најмање развијених земаља, посебно Африке, у међународним процесима. Посвећени смо даљем промовисању институционалног развоја наше асоцијације.
Подсећамо на ставове својих земаља у вези са ситуацијом у Украјини и око ње, изнете на релевантним форумима, укључујући Савет безбедности УН и Генералну скупштину УН. Истичемо да све државе морају деловати у складу са циљевима и принципима Повеље УН у својој целини и међусобној повезаности.
Земље БРИКС су изразиле забринуте због актуелног сукоба и нестабилности у региону Блиског истока и Северне Африке, а такође указују на деструктиван утицај нелегалних санкција на светску политику“.
Египат – којег представља председник Абдел Фатах ел Сиси - на старту самита је потврдио спремност за јачање сарадње са осталим земљама БРИКС-а, као и за активирање трансакција у националним валута.
Председник Ирана Масуд Пезешкијан је предложио да се развија сарадња у оквиру БРИКС с циљем стварања нове енергетске и транзитне мреже.
Он је додао да је светска већина незадовољна тиме што су САД претвориле своју валуту у оружје.
- БРИКС је пут ка слабљењу хегемоније долара - уверен је ирански председник.
Председник Кине Си Ђинпинг је на Самиту упутио позив да се сви придржавају концепције мултилатералности и да се узимају у обзир ставови држава Глобалног југа.
Кина је спремна да проширује сарадњу са земљама БРИКС-а, укључујући откривање нових ресурса, рекао је Си и додао да ће актуелност међународног финансијског система само расти.
Он је говорио и о Украјини истакавши да је неопходно не дозволити ширење сукоба и ескалацију.
Предложио је да се реформише глобални систем управљања, што је Владимир Путин одмах подржао.
Удео држава БРИКС у светској економији по паритету куповне моћи видљиво премашује удио Г7, рекао је Путин на састанку у проширеном саставу.
Како је навео, на крају ове године тај удео ће износити 36,7 одсто.
- БРИКС у будућности може да изгради механизме за решавање трговинских спорова - навео је руски лидер.
Иницијатива за формирање "берзе жита" може да допринесе да се заштите национална тржишта од спољног мешања и шпекулација.
Савет безбедности Уједињених нација не може да осигура безбедност у свету, земље БРИКС треба да искористе свој глас за промовисање промена, изјавио је председник Јужноафричке републике Сирил Рамафоса у уском формату.
БРИКС припада кључна улога у трансформисању светског поретка у правцу мултиполарности, закључио је Путин.
Према његовим речима, историјско проширење БРИКС постало је светионик наде за Глобални југ.
- Долар се користи као оружје. Заиста видимо да је то случај. Мислим да је то велика грешка оних који то раде, рекао је председник РФ, указавши да је долар и даље инструмент глобалних финансија као средство за постизање политичких циљева, што подрива поверење у ту валуту и смањује њене способности.
Путин је нагласио да се Русија не бори против долара и додао:
- БРИКС би требало да створи нову инвестициону платформу за подршку националним економијама и земљама глобалног југа и истока. Да бисмо у потпуности реализовали потенцијал наших растућих економија и у потпуности искористили нови талас глобалног економског раста, наше земље морају да интензивирају сарадњу.
Напоменуо је да је потребно повећати интеракцију у области технологија, образовања, трговине, логистике, развоја ресурса, финансија и осигурања.
Ово је био индиректни одговор председника РФ на серију потпуно паничних публикација које су избиле у западним медијима уочи самита у Казању. „Путин планира да победи долар“, објавио је The Economist, гласноговорник западних финансијских елита. „Циљ БРИКС је да удаљи земље од доларског система“, додао је The New York Times.
Најстрашнија ствар за америчку финансијску хегемонију је покретање платног система BRICS Bridge. Треба да почне са радом следеће године и да омогући централним банкама различитих земаља да директно обављају трансакције у националним дигиталним валутама. То ће бити вишеструко брже и сигурније од плаћања у доларима. Чак је и The Economist признао да би такви трансфери трајали неколико секунди, а не данима, и цитирао Федералне резерве САД: „Ефикасност дигиталног новца ће уништити употребу долара у прекограничним трансферима“.
БРИКС инспирише свет да се креће у правцу позитивне сарадње, изјавио је премијер Индије Нарендра Моди у уском саставу.
Путин је предложио да се оформи списак земаља-партнера БРИКС-а и да се то унесе у завршну декларацију Самита.
Земље БРИКС на елу, а не на речима, показују да преузимају одговорност за ситуацију у свету, истакао је.
Говорећи о проширењу БРИКС-а, руски председник је рекао: Игнорисати изванредно интересовање земаља Глобалног југа и истока не би било исправно.