Професорка Лондонске школе економије: Британски систем се урушава из истих разлога као совјетски

ЕБИ ИНЕС ОБЈАВИЛА КЊИГУ ПОД НАСЛОВОМ КОЈИ И САМ ДОСТА ГОВОРИ – „КАСНА СОВЈЕТСКА БРИТАНИЈА“

* „Британија се данас суочава са заиста изузетном економском дисфункцијом и друштвеном неједнакошћу. Болести из викторијанског доба враћају се у земљу, због неадекватне исхране деце. На пример, скорбут и рахитис су пријављени међу ђацима. Није ни чудо јер 4,2 милиона деце у Великој Британији живи у сиромаштву“

* На питање немачког недељника Der Spiegel да ли Уједињено Краљевство, као и СССР, треба да очекује економски колапс, Инес је одговорила: „Прави проблем је што ће се британска демократија урушити пре него њен садашњи економски поредак“

________________________________________________________________

          „БРИТАНСКИ систем се урушава из истих разлога као и совјетски систем“, тврди професорка Лондонске школе економије Еби Инес у својој новој књизи.

          Њена књига је штампана са насловом који и сам за себе доста говори – „Касна совјетска Британија».

          Инес у њој наводи да је у СССР постојало централизовано планирање, а да у политичком моделу модерне Британије његово место  заузима идеологија неолиберализма.

          Попут совјетског система, истиче Инес у интервјуу немачком недељнику Der Spiegel, неолиберализам имплицира да су људске акције лако предвидљиве и контролисане, али не државном контролом, већ тржишним механизмом који рационализује људско понашање.

          Овај поједностављени, економични приступ људској активности показао се неуспешним:

          „Британија се данас суочава са заиста изузетном економском дисфункцијом и друштвеном неједнакошћу. Болести из викторијанског доба враћају се у земљу, због неадекватне исхране деце. На пример, скорбут и рахитис су пријављени међу ђацима. Није ни чудо јер 4,2 милиона деце у Великој Британији живи у сиромаштву“.

          Инес указује да се британске сличности са СССР-ом не тичу само поједностављеног приступа економији:

          „Попут совјетског система, ни неолиберализам се не може преуредити путем избора. У неолиберализму постоје латентне тенденције ка ауторитаризму. Што се више инсистира на одржавању таквих система, то морате бити ауторитарнији, јер се морају сузбијати растућа неслагања. Велика Британија није изузетак. Владајућа Конзервативна партија, која најјасније заступа идеологију неолиберализма, донијела је 2022. године закон којим се ограничава право на протесте“.

          Инес истиче и да су након Брегзита конзервативне владе такође почеле да тврде да опозиција у демократском систему није легитимна опозиција већ - издајник.

          На питање Der Spiegel да ли Уједињено Краљевство, као и СССР, треба да очекује економски колапс, Инес је одговорила:

           „Прави проблем је што ће се британска демократија урушити пре него њен садашњи економски поредак“.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари