Nord Stream добија и трећи крак?
ПУТИН ДАО ЗНАК ЗА ПУЊЕЊЕ
„СЕВЕРНОГ ТОКА“ ТЕХНОЛОШКИМ ГАСОМ
-
Свечаности присуствовали и руски вице-премијер Игор Сечин, први човек Гаспрома Алексеј Милер и бивши немачки канцелар Герхард Шредер који ће имати кључну улогу и у даљој реализацији пројекта
-
„Северни ток“ је дугачак 1.220 километара – од руске балтичке луке Биборг до немачког Грајфсвалда. Његова друга линија треба да буде завршена кроз годину дана. Акционари у Nord Stream AG су: Гаспром (51 одсто), немачки Wintershall Holding и E.ON Ruhrgas (15,5), француска компанија GDF Suez и холандски Gasunie (по 9 одсто)
У СЕВЕРНОМ руском балтичком граду Бухта Портоваја јуче је – уз свечану церемонију којој су присуствовали и председник Владе РФ Владимир Путин и бивши немачки канцелар Герхард Шредер – почело пуњење тзв. технолошким гасом гасовода „Северни ток“. Гасовода који дном Балтичког мора спаја Русију и Немачку и већ сада има и геополитички значај који је тешко преценити јер, поред осталог, што није крио ни руски премијер, лишава Украјину „гасне транзитне ексклузивности према Европи“.
„Прво пуњење“ кренуло је од компресорске станице „Портоваја“, а присуствовали су му и председник Управе Гаспрома Алексеј Милер, руски вице-премијер Игор Сечин и извршни директор Nord Stream AG Матијас Варниг . Претходно је у прву линију гасовода убациван азот који, као инертни гас, служи као нека врста „јастука“ између природног гаса и обичног ваздуха. Очекује се да ће до почетка октобра пропусна моћ гасовода (на годишњем нивоу) бити дигнута до 27,5 милијарди кубних метара.
Путин је био дипломатски одмерен и суздржан, а заправо је могао да каже да Украјина више неће моћи – с обзиром да Европа неће само преко ње добијати руски гас – да уцењује ни Москву, ни Гаспром, нити њихове европске партнере. Утолико пре што ће „Северним током“ на запад (поред Немачке, још и у Француску, Холандију, Велику Британију и Данску)– у наредних пола века – сваке године `тећи` по 55 милијарди кубних метара `плавог горива`.
А у Бухти Портовој заиста је било свечано.Наздрављајући присутнима са чашом пива у руци, Путин се прво обратио Шредеру, који је на челу Савета акционара мешовите фирме која ће газдовати „Северним током“, рекавши:“Герхарде, веома се радујем што смо стигли до ове жељене тачке. Поготово што је – сетите се само – било веома много натезања око реализације овог грандиозног пројекта. Све је било лакше зато што је све време имао подршку нашег великог пријатеља Герхарда Шредера. „Северни ток“ ће добро послужити и привреди Русије и интересима Немачке.“
Путин је указао да мешовита фирма која брине о „Северном току“ има само 160 људи који имају пасоше 20 различитих држава, чије су заслуге већ сада велике јер је један велики пројекат реализован захваљујући њиховом професионализму, таленту и ангажману.
„Северни ток“ је дугачак 1.220 километара – од руске балтичке луке Биборг до немачког Грајфсвалда. Његова друга линија треба да буде завршена кроз годину дана. Акционари у Nord Stream AG су: Гаспром (51 одсто), немачки Wintershall Holding и E.ON Ruhrgas (15,5), француска компанија GDF Suez и холандски Gasunie (по 9 одсто).
Путин је, иначе, још у јулу изјавио да је сасвим могуће да ће бити грађена и трећа линија овог гасовода. А Милер је то нешто касније потврдио и објаснио да ће – поред Северног и Јужног тока – можда бити потребни и „додатни капацитети“.