Загреб тврди да је руски извештај о Србима у Хрватској „неутемељен и селективан“
ЗАСАД НИСУ НИ ПОКУШАЛИ ДА ДЕМАНТУЈУ ПРЕЛАЗАК 30.000 СРБА У КАТОЛИЧАНСТВО
ИЗВЕШТАЈ руског Министарства спољних послова о расту неонацизма, у којем је једно поглавље посвећено и Хрватској, неутемељено је и селективно, речено је данас Хини у Министарству спољних и европских послова Хрватске.
С обзиром да су у извештају споменуте 33 државе, углавном чланице ЕУ и NATO, и то већином оне које спадају у демократски најразвијеније државе, све земље чланице Европске уније раде на заједничком одговору, речено је у Министарству.
Када је реч о подацима који се односе на Хрватску, осим што је део тих података у потпуности неутемељен, очигледно је да су бирани и коришћени селективно да би се прилагодили унапред одређеним закључцима, оценило је Министарству спољних и европских послова Хрватске.
Хина подсећа да је руско Министарство спољних послова објавило поводом 70. годишњице победе над нацизмом извештај под насловом „Неонацизам - опасна претња људским правима, демократији и владавини закона“.
Руско министарство у делу о Хрватској критикује службени Загреб због нетолеранције према Србима, а истиче напредак у државној политици за спречавање дискриминације.
„У Хрватској има случајева етничке дискриминације упркос значајном напретку у државној политици за спречавање дискриминације као и акцијама против расизма од 2006“, преноси агенција делове из извештаја који критикује јачање десних и националистичких политичких покрета у Европи.
„Оно што подстиче неонацизам у Хрватској је ултранационалистичко расположење у неким регијама и конзервативним деловима друштва“, стоји у извештају у којем се као подручја с таквим расположењем наводе Славонија, северна Далмација и западни Срем.
„Агресивни национализам, етничка и верска нетолеранција усмерени су већином против Срба, највеће мањине (која чини 4,36 одсто укупног становништва земље) чији се број смањио за две трећине од 1991. године. Срби су суочени с озбиљним административним и другим препрекама у тражењу посла и повраћаја имовине“, пише руско Министарство.
Такође наводи да је према подацима активиста за људска права, око 30.000 православних Срба прихватило католичанство током последњих 19 година.
„Стручњаци кажу да је главни разлог томе жеља родитеља да спрече да њихова деца буду изложена насиљу у школи због етничког или верског порекла“, наведено је.
У извештају се такође спомињу случајеви ксенофобног вандализма на православним гробљима, скидање ћириличних табли, уништавање спомен - плоча за жртве усташког логора Јадовно на отоку Пагу и скрнављење јеврејског гробља из 16. века у Сплиту.
„С обзиром на чињеницу да у Хрватској нема закона против историјског ревизионизма и порицања ратних злочина, многи локални популаризатори усташа добијају замах“, стоји у извештају, а у том контексту спомиње се и певач Марко Перковић Томпсон.
Руси такође замерају Хрватској да се најмање 20 Хрвата борило у редовима батаљона Азова у источној Украјини, а хвали се недавно оснивање Антифашистичке лиге.
Танјуг