Уставни суд Хрватске наложио да се бившем премијеру Санадеру поново суди
ЊЕГОВО ПРЕПУШТАЊЕ ВОЂЕЊА НАФТНЕ КОМПАНИЈЕ ИНА
МАЂАРСКОМ МОЛУ ОЦЕЊЕНО КАО ВЕЛЕИЗДАЈА
- УСХ у образложењу пресуде навео да не улази у то да ли је Санадер крив или није крив за оно за шта је осуђен, а ни као доказ да је он био жртва „политичког прогона“
- ФАКТИ: Кад би се у Вучићевој Србији актуелним и бившим државним функционерима судило само за ово за шта је Хрватска већ осудила Иву Санадера - бар пола оних преко којих су Американци, Британци и Немци владали постпетооктобарском Србију заглавили би у затвору! Бар половина! Али, то је унапред искључено и зато и имамо власт која стално носи штафету направљену NATO-бомбардовањем и обојеном револуцијом са државним превратом који је Зорана Ђинђића и Војислава Коштуницу довео на власт…
ХРВАТСКИ Уставни суд поништио је правоснажну пресуду бившем бившем хрватском премијеру Иви Санадеру за афере Хипо и Ина-Мол, којом је осуђен на затворску казну од 10 година и наложио ново суђење, јавили су данас хрватски медији.
Суд је, како је пренео Index.hr, навео да се у овој одлуци не испитује да ли је бивши хрватски премијер крив за ратно профитерство и примање мита за које је правоснажно осуђен, јер Уставни суд за то није надлежан.
Пресуде су укинуте јер Санадеру нису биле обезбеђене гаранције правичног суђења и сви механизми правне заштите предвиђени законом.
Индеx.хр додаје да се предмет враћа на поновни поступак Жупанијском суду у Загребу.
То, међутим, не значи да ће Санадер изаћи из истражног затвора, јер је он осим ових случајева неправоснажно осуђен и у случају Фими медиа, подсећа агенција Хина.
Одлука највишег судског тела донета је по уставној тужби Санадерових адвоката поднетој у јулу прошле године, а након што је Врховни суд потврдио првостепенску пресуду, али је јединствену десетогодишњу казну затвора смањио на 8,5 година.
У образложењу Уставног суда објављеном на интернет страници те правосудне институције стоји, између осталог, да ова одлука, којом се укидају пресуде кривичних судова у случајевима Хипо и ИНА-МОЛ не сме се узимати као доказ да је подносилац био жртва политичког прогона или судског конформизма, као што се неосновано тврди у уставној тужби.
Прва неправоснажна пресуда Санадеру у случајевима Хипо и ИНА-МОЛ донета је 2012., а Ускок је тада захтевао да му се казна повећа на 15 година затвора.
Образлажући ту пресуду, судија загребачког Жупанијског суда Иван Турудић описао је Санадера као ратног профитера, јер је од аустријске Хипо банке примио провизију за кредит који је Хрватској одобрен ратне 1995. али и особу која је због задовољења најнижих потреба издала националне интересе, препустивши управљачка права у ИНИ мађарском МОЛ-у.
А када је донета правоснажна пресуда, тадашњи председник Иво Јосиповић је рекао да се она може окарактерисати само једном речју, а то је - велеиздаја.
Санадер се о пресуди и изјави Јосиповића изјаснио отвореним писмом из затвора поручивши да је осуђен без доказа, те да није починио велеиздају када је реч о препуштању управљачких права ИНЕ мађарском МОЛ-у.
Након пресуда у случајевима Хипо И ИНА-МОЛ, Санадер је заједно са својом бившом странком ХДЗ И неколико њених функционера неправоснажно осуђен за извлачење државних пара и пуњење страначких фондова преко агенције Фими медиа.
Осим тога, суди му се за примање мита у случају Планинска, а очекује га и суђење због оптужби да је бившег челника ХЕП-а Ивана Мравка подстицао да испод тржишне цене продаје струју Диокију, који је тада био у власништву Роберта Јежића, те шибенском ТЛМ-у и мостарском Алуминију.
Танјуг