Санадеру десет година затвора за примање мита и ратно профитерство

ДОБИО ТРИ И ПО ГОДИНЕ ЗАТВОРА ЗА СЛУЧАЈ ХИПО БАНКЕ

И СЕДАМ ГОДИНА ЗА СЛУЧАЈ МОЛ-ИНА

Иво Санадер

  • Некада најмоћнији човек у држави дужан је да врати незаконито прибављених 41,1 милион куна

        БИВШИ хрватски премијер Иво Санадер осуђен је данас на јединствену казну затвора од десет година за ратно профитерство и примање мита.

       „Проглашени сте кривим за оба кривична дела која вам сте стављају на терет“, рекао је читајући пресуду предсједавајући Судског већа Иван Турудић.

       Санадер се у судници појавио у тамном оделу и деловао је забринуто.

       У процесу у Жупанијском суду у Загребу Санадер је осуђен на три и по године затвора за случај Хипо банке и седам година за случај МОЛ-Ина.

       Према неправоснажној пресуди, некада најмоћнији човек у држави дужан је да врати незаконито прибављених 41,1 милион куна.

       Санадер је мирно, без коментара, саслушао објаву пресуде на коју има право жалбе Врховном суду, чију ће коначну одлуку чекати у затвору.

       Тужилаштво је у завршној речи прошле седмице тражило максималну казну од 15 година затвора, док је одбрана тражила ослобађање.

       Државно тужилаштво Хрватске терети Санадера за ратно профитерство, односно узимање око 480.000 евра провизије за кредит који је Хрватска добила од Хипо банке док је био заменик министра спољних послова средином 1990-их.

       У обједињеном поступку му се судило и за узимање 10 милиона евра мита од директора МОЛ-а за препуштање тој мађарској нафтној компанији управљачких права у Ини, из које је притом требало да буде издвојено нерентабилино гасно пословање.

       Некада најмоћнији политичар у Хрватској је и једина особа којој се суди за ратно профитерство.

       Бивши премијер у још неколико случајева терети се за корупцију, а у току је суђење на суду у Загребу и у случају Фими-медија у којем му се суди за извлачење новца и пуњење црног фонда Хрватске демократске заједнице, на чијем је челу био, новцем државних институција и предузећа.

       Санадер, који се бранио са слободе, није морао али је, ипак, дошао на изрицање пресуде.

       Пред Жупанијски суд у Загребу дошао је таксијем у пратњи својих адвоката Чеде Продановића и Јадранке Слоковић, након чега је ушао на стражњи улаз суда на Зрињевцу.

       У позадини су се чули окупљени грађани који су узвикивали: „Где су милијарде?!” и „Реци што си учинио!”.

       Пред Жупанијским судом у Загребу окупиле су се бројне новинарске екипе.

       За пресуду Санадеру владао је велики интерес, о чему довољно сведочи податак да је акредитовано 300 новинара из 60 медијских кућа.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари