Сабор Хрватске једногласно подржао иступање из арбитраже о Пиранском заливу
А НИКО И НЕ ПОСТАВЉА ПИТАЊЕ:
КО ЈЕ ТАЈНО ПРИСЛУШКИВАО СЛОВЕНАЧКЕ ПРЕДСТАВНИКЕ
- Прва потпредседница владе и министарка спољних и европских послова Хрватске Весна ПУСИЋ: Није проблем само у понашању словеначког судије и словеначке заступнице, него у материјалу на основу којег би арбитража требало да донесе одлуку. У предмет је убачен материјал који онде не сме да буде, а сада се више не може знати шта је у предмет ушло легално, а шта накнадно
ХРВАТСКИ сабор данас је једногласно подржао владу да покрене поступак за престанак Споразума о арбитражи са Словенијом у граничном спору у Пиранском заливу јер је, како је закључено, Љубљана битно повредила његове одредбе.
Посланички клубови су се сагласили у оцени да је арбитражни поступак дискредитован и контаминиран, те да је нарушено поверење у рад Арбитражног суда, али да ексцеси попут тог не могу мењати пријатељство хрватског и словеначког народа.
„Поступак је контаминиран и нема потребе улазити у било какав меритум, у било какве детаље. Оно што се догодило и што је на крају и признато да се догодило је неодрживо и Хрватска излази из уговора. Али по релативно прецизним правилима међународног права које ћемо поштовати“, рекао је у уводном обраћању премијер Зоран Милановић.
У владином образложењу на основу којег је тражена подршка парламента стоји да је Словенија „тешко повредила“ одредбе међународног уговора и правило учествовања у арбитражи, те да Хрватска сматра да Арбитражни суд не може да испуни своје задатке.
Истиче се да јавно објављени разговори члана Арбитражног суда којег је именовала Словенија и заступнице Словеније, за које је потврђено да су веродостојни откривају да су основна начела поступка, начела поштења, законитости, независности и веродостојности, системски и тешко прекршена, и то на штету Хрватске.
„Догодила се таква грешка у поступку након које се поступак не може наставити. Шта да радимо, морамо ван“, рекао је Милановић у уводном обраћању.
Одлука Сабора дошла је након што је у Арбитражном суду откривено да су словеначки судија Јернеј Секолец и функционер словеначког министарства спољних послова Симона Дреник договарали изношење аргумената у лобирању код других судија да Словенија добије две трећине Пианског залива.
Прва потпредседница владе и министарка спољних и европских послова Весна Пусић је рекла да није проблем само у понашању словеначког судије и словеначке заступнице, него у материјалу на основу којег би арбитража требало да донесе одлуку.
„У предмет је убачен материјал који онде не сме да буде, а сада се више не може знати шта је у предмет ушло легално, а шта накнадно“, закључила је Пусићева.
Танјуг