МИЛАНОВИЋ: Србија би могла да буде држава, али Вучић то не жели
ХРВАТСКИ ПРЕМИЈЕР САОПШТИО ДА ВИШЕ НЕ ЖЕЛИ
ДА РАЗГОВАРА СА АЛЕКСАНДРОМ ВУЧИЋЕМ
Зоран Милановић
- У Загребу рекао новинарима: „Не говоре истину, не држе се договора. Не можете рећи: Пустите Хрватску или Србију на миру. Како би било да ја кажем Мађарској или Аустрији: Пустите Хрватску на миру?
- Поводом саопштења из кабинета Томислава Николића да је у Њујорку разговарао с хрватском председницом Колиндом Грабар-Китаровић и да се са њом усагласио да је хрватска влада одговорна за хрватско-српски спор око затварања границе, Милановић је прво рекао да не може да верује „у тај садржај“, па додао: „Нека се госпођа Китаровић о томе изјасни, ако хоће и ако сматра да је потребно. Они су се нашли на пријему који је организовала (немачка канцеларка) Ангела Меркел за све који су тада били Њујорку. Мени је жао што председница није разговарала више са правим западним лидерима, него нажалост само с Томиславом Николићем“
ПРЕМИЈЕР Хрватске Зоран Милановић изјавио је данас да би Србија могла да буде држава, али да власт која је води то не жели и поручио да више не жели да разговара с председником Владе Србије Александром Вучићем.
„Видите да имате посла с државом која би то могла бити, али власт која је води не жели. Дакле, не говоре истину, не држе се договора. Не можете рећи: Пустите Хрватску или Србију на миру. Како би било да ја кажем Мађарској или Аустрији: Пустите Хрватску на миру“, рекао је Милановић новинарима у Загребу одговарајући на Вучићеву поруку да „Хрватска Србију пусти на миру“.
Он је додао да не жели „више уопште да разговара с Вучићем“.
Премијер је рекао и да Србија још није растеретила хрватске граничне прелазе преусмеравањем дела избеглица према граници с Мађарском. Он је додао да су избеглице раније тамо ишле, јер је Мађарска у шенгенској зони.
„Видели сте и сами које су то тезе. Дође ми да кажем да своје противнике и опоненте носим као ордење, да се види који су“, рекао је Милановић.
Упитан о садржају саопштења које је стигло из кабинета српског председника Томислава Николића да је у Њујорку разговарао с хрватском председницом Колиндом Грабар-Китаровић с којем се усагласио да је хрватска влада одговорна за хрватско-српски спор око затварања границе, Милановић је одговорио да не може да верује у тај садржај.
„Нека се госпођа Китаровић о томе изјасни, ако хоће и ако сматра да је потребно. Они су се нашли на пријему који је организовала (немачка канцеларка) Ангела Меркел за све који су тада били Њујорку. Мени је жао што председница није разговарала више са правим западним лидерима, него нажалост само с Томиславом Николићем“, додао је Милановић.
Премијер је негирао могућност да избеглице преко дубровачког приморја уђу у Хрватску, рекавши да је то „подвала оних који шире панику“, односно Хрватске демократске заједнице. Он је поручио УНХЦР да не дозволи тако нешто, јер би то било „мрцварење људи, који би морали прећи преко више граница, преко планина“.
Милановић је рекао да би Хрватска у случају отварања тзв. јужне руте могла да затвори границу, али да она на северу остаје отворена. Премијер је поновио да је кључ решења проблема у Грчкој која се налази у шенгену и „не ради апсолутно ништа“.
Према последњим подацима, у Хрватску је у последњих 12 дана ушло око 78.000 избеглица, а већина је већ преко Мађарске напустила Хрватску и упутила се у западне европске земље.
Бета