Хрватско оружје користи у Сирији џихадски покрет Ахрар ал Сахм
ПРЕГОВОРЕ О ПРОДАЈИ ВОДИО АМБАСАДОР У САД ЈОШКО ПАРО
Сиријски побуњеници
- Оружје је платила Саудијска Арабија, а потом је оно крајем прошле и почетком ове године јорданским цивилним транспортним авионима из Загреба пребачено у Јордан и даље у Сирију
ОСИМ сиријских побуњеника део оружја за које се оправдано сумња да је из Хрватске, користе и припадници џихадског покрета Ахрар ал Схам.
Лист наводи да је преговоре о продаји водио амбасадор у САД Јошко Паро. Да је оружје из Хрватске потврђују и свеже објављени снимци на којима припадници овог покрета користе оружје РБГ 6 и бацач М79. Снимци показују и да не постоји контрола над расподелом наоружања кад оно илегалним каналима дође у Сирију.
Али Анкир, представник покрета Ахтрар ал Схам, изјавио је да они деле оружје са „Слободном сиријском војском” и да се боре заједно.
Ти подаци указују на оправдани страх представника земаља ЕУ да би укидањем санкција на увоз оружја у Сирију оно могло завршити и у рукама џихадских покрета.
У недавном тексту о трансферу хрватског наоружања сиријским побуњеницима, „Њујорк Тајмс“ је навео како је један високи хрватски функционер прошлог лета америчким представницима у Вашингтону рекао да Хрватска има много оружја на располагању које се, ако су заинтересовани, може пребацити сиријским побуњеницима.
Према доступним информацијама, неименована особа из тог чланка је хрватски амбасадор у САД Јошко Паро, објавио је Јутарњи лист.
Позивајући се на своје изворе, лист наводи да је управо он с америчким представницима договарао продају оружја Саудијској Арабији која га је проследила сиријским побуњеницима.
Оружје је, дакле, платила Саудијска Арабија, а потом је оно крајем прошле и почетком ове године јорданским цивилним транспортним авионима из Загреба пребачено у Јордан и даље у Сирију. Тако Хрватска оружје формално није продала Сирији, већ трећој земљи и тиме је избегла кршење санкција на продају оружја у Сирију које је прогласила ЕУ.
Паро је за амбасадора у САД именован у пролеће 2012, само неколико месеци пре договора о трансферу наоружања у Сирију, а пре тога био је саветник за спољну политику председника Хрватске Иве Јосиповића.
Хрватска Влада више пута је тврдила да не продаје наоружање сиријским побуњеницима, али никад није оповргла написе да је са загребачког аеродрома оружје пребачено у Јордан, наводи лист.