Хрватска на захтев Немачке ухапсила Перковића и Мустача

БЕРЛИН ИХ ТЕРЕТИ ЗА УБИСТВО ХРВАТСКОГ ПОЛИТИЧКОГ ЕМИГРАНТА

ИЗ ТИТОВОГ ПЕРИОДА СТЕЈПАНА ЂУРЕКОВИЋА

  • Мустач је као шеф Службе државне безбедности бивше Југославије био надређен Перковићу, шефу хрватског одељења задуженог за тзв. непријатељску емиграцију
  • Обојица одбацују оптужбе и тврде да су жртве неистинитог исказа Удбиног оперативца Винка Синдичића којег су у међувремену тужили за лажно сведочење

        ПРЕМА Европском налогу за хапшење, који је данас ступио на снагу, у Загребу је приведен Јосип Перковић, а убрзо потом - на подручју Свете Недјеље – и Здравко Мустач, некадашњи шеф Службе државне безбедности бивше Југославије.

        У току је њихово испитивање у надлежном Жупанијском државном тужилаштву. Након тога ће Државно тужилаштво одлучити да ли ће им бити одређен притвор или ће се бранити са слободе.

        Перковића и Мустача немачко правосуђе терети да су у тој земљи суделовали у организацији убиства хрватског политичког емигранта Стјепана Ђурековића. Но обојица одбацују оптужбе и тврде да су жртве неистинитог исказа Удбиног оперативца Винка Синдичића којег су у међувремену тужили за лажно сведочење.

        Мустач, који је као шеф Службе државне безбедности бивше Југославије био надређен Перковићу, шефу хрватског одељења задуженог за тзв. непријатељску емиграцију, оптужбе је одбацио и сведочећи на суђењу за убиство Ђурековића 1983., вођеном пред судом у Минхену.

        У великој полицијској акцији широм Хрватске, по по истом налогу за хапшење приведено је још осморо људи, а укупно би требало да буде приведено 13.

        И Мустача и Перковића заступа загребачки адвокат Анто Нобило који је рекао да ће се обојица изјаснити против изручења Немачкој.

        - Сматрамо да је за убиство Ђурековића наступила апсолутна застарелост, а апсолутна застарелост је препрека за изручење по хрватском закону, рекао нам је Нобило.

        Ванрасправно судско веће наредних ће дана одлучивати и о Перковићевој жалби на изручење, а на судску одлуку Перковић или државни тужилац могу се жалити Врховном суду у наредна три дана.

        Хрватски министар правосуђа Орсат Миљенић изјавио је данас да „случај Перковић“ непотребно привлачи већу пажњу него што заслужује јер је Хрватска примила захтеве за изручењеукупно 146 лица, а да је 31 особа већ предата страним државама.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари