Хаг: Прлићу 25 година затвора, и Туђман део удруженог злочиначког подухвата против муслимана

КАД МУ ЈЕ ПОТВРЂЕНА КАЗНА ОД 20 ГОДИНА ЗАТВОРА - СЛОБОДАН ПРАЉАК ПОПИО „ОТРОВ”

  • Обезбеђење је трећеоптуженог Праљка извело из суднице. Пре него што је заседање прекинуто, чуле су се и речи судија Ађијуса „немојте нигде односити чашу из које је нешто попио”

        ХАШКИ трибунал је правоснажно потврдио вишегодишње затворске казне шесторици званичника босанских Хрвата, предвођених Јадранком Прлићем за ратне злочине над Муслиманима у БиХ почињене 1993. и 1994. године.

        Првостепеном пресудом је утврђено да су високи званичници Хрватске - председник Фрањо Туђман, министар одбране Гојко Шушак и генерал Јанко Бобетко били учесници удруженог злочиначког подухвата са циљем елиминације босанских муслимана на том подручју.
 
        Циљ тога удруженог злочиначког потхвата, према закључку првостепене пресуде, која је данас потврђена, био је успостављање хрватског ентитета у границама Бановине Хрватске из 1939. године и његово спајање са Хрватском, како би се поново остварило уједињење хрватског народа у случају распада БИХ, односно да он постане независна држава унутар БиХ тесно повезана с Хрватском.

        Трибунал је потврдио и налаз из првостепене пресуде да је у удруженом злочиначком подухвату прогона босанских Муслимана, заједно са осуђенима, учествовао и тадашњи председник Хрватске Фрањо Туђман са још неким званичницима Хрватске.

        Изрицање пресуде, међутим, прекинуто је након што је апелационо веће потврдило казну од 20 година затвора трећеоптуженом Слободану Праљку.

        Он је, стојећи, нешто узвикнуо преко искљученог микрофона, а затим је попио неку течност из мале чаше.

        Његов адвокат Наташа Фаво Ивановић рекла је, затим, да Праљак „каже да је попио отров”.

        Припадници обезбеђења, Праљка су извели из суднице.

        Пре него што је заседање прекинуто, чуле су се и речи судија Ађијуса „немојте нигде односити чашу из које је нешто попио”.

        До тог тренутка, Трибунал је потврдио казну од 25 година Прлићу и затворске казне од 20 година Бруни Стојићу и Праљку.

        Бета

Стари мост у Мостару је био - војна мета

        ЖАЛБЕНО веће Хашког трибунала ослободило је оптужене у случају Прлић за злочине над цивилима у Мостару, а у току је читање дела пресуде који се тиче удруженог злочиначког подухвата и злочина над муслиманима у такозваној Херцег Босни.

        Председавајући жалбеног већа судија Кармел Ађијус, који је уједно и председник Трибунала, рекао је да је жалбено веће, уз супротно мишљење судије Фауста Покара, закључило да је рушење Старог моста у Мостару било извршено у војне сврхе, а не ради застрашивања и терорисања цивилног становништва , босанских муслимана.

        Жалбено веће уз супротно мишљење судије Покара сматра да је Стари мост био војна мета у тренутку напада и његово уништење је дало јасну војну предност за ХВО.

        У досадашњем читању пресуде Жалбено веће је одбило већину жалбених навода оптужених, док је неколико навода прихватило и у тим деловима преиначило првостепену пресуду, мада судија Ађијус још није прецизирао на који начин.

        Ађијус чита другостепену пресуду у случају „Прлић”, који се води против шесторице бивших високих функционера такозване републике „Херцег-Босна” и Хрватског савета одбране (ХВО).

        Од закључака Жалбеног већа трибунала, који ће бити изречени у овој одлуци, зависи да ли ће некадашњи државни врх Хрватске на челу са Фрањом Туђманом бити правоснажно проглашен одговорним за учешће у заједничком злочиначком подухвату и злочине над муслиманима у такозваној „Херцег-Босни”.

        Према речима председника Жалбеног већа судије Кармела Ађијуса, који је уједно и председник трибунала данас се чита само сажетак пресуде, кључни моменти и закључци већа.

        Појединачна кривица и казне биће прочитане на крају изрицања пресуде, које се очекује да ће трајати неколико сати.

        Поред Ађијуса чланови жалбеног већа су и судије Лиу Дакин, Фаусто Покар, Теодор Мерон и Баконе Џастис Молото.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари