„Глобус“: У БиХ има до 10.000 задојених исламским фундаментализмом
ЗАГРЕБАЧКИ НЕДЕЉНИК ТВРДИ ДА ИЗЕТБЕГОВИЋ УДАРА НА ПЕЉЕШКИ МОСТ РАДИ СКРЕТАЊА ПАЖЊЕ
НЕРВОЗНА реакција Бакира Изетбеговића и његове странке СДА на најаву почетка изградње Пељешког моста није случајна.
Резултат је све заоштреније политичке и безбедносне ситуације у БиХ и жеље бошњачких политичара да фокус пажње међународне јавности пребаце на међудржавну полемику с Хрватском, пише хрватски лист „Глобус“.
Евидентан тренд исламизације БиХ забринуо је не само хрватску председницу Колинду Грабар-Китаровић и лидере држава из окружења, него и самог председника Доналда Трампа и садашњу америчку администрацију, па је све више иницијатива које би требало да смире стање и омогуће да се Босна и Херцеговина одупре радикализацији.
„Глобус“ тврди да хрватске безбедносне службе располажу детаљним информацијама о све већем броју радикализованих становника БиХ. Процењују да је између 5000 и 10.000 људи блиских селафијама за које се може рећи да су радикали задојени исламским фундаментализмом.
Анализе хрватских служби показују да постоји и све већи број радикализованих група на граници с Хрватском, око Велике Кладуше и Бихаћа. Део њих није агресиван, али међу њима има и оних који заговарају живот по шеријатском закону и врбују све већи број следбеника. Исламска држава идеал је којем треба тежити.
Постоје подаци да се у забаченим местима оснивају школе које раде по шеријатском закону, у које девојчице не могу ићи, а ученици не смеју гледати ТВ или слушати музику и морају се придржавати строгих верских правила.
Проблем су, како се наводи у тексту, и повратници из Ирака и Сирије, које БиХ власти најчешће шаљу у затвор на шест месеци или годину дана или их одмах пусте кући. Они који заврше у затвору додатно се радикализују, па након изласка представљају још већу опасност.
Глобус