БАШ ЕУРОПСКИ: У Хрватској и краве иду на педикир
ХРВАТ КРЕШИМИР БАШИЋ КУРС ЗАВРШИО У НЕМАЧКОЈ,
А РАДИ ПОД ПАРОЛОМ - „ЗДРАВ ПАПАК, НАШ ЈЕ ЗАДАТАК“
Крешимир Башић
ХРВАТ Крешимир Башић има радњу за негу папака крава и једини је човек у тој земљи који се бави тим послом, а каже да може да се избори са подсмехивањима, а главни проблем му је - лоша наплата.
Он је једно време живео у Немачкој где је завршио и вишу трговачку школу.
Повратком у Хрватску отворио је продавницу мешовите робе која је, после неколико година рада, затворена.
„Једноставно није ишло како сам очекивао. Тада сам покушао да добијем и кредит јер сам планирао да отворим фарму крава. Међутим, нисам успео“, каже Башић који је пре неколико година отворио радњу за негу папака крава и тренутно је једини педикир за краве у Вуковарско-сремској жупанији и један од ретких у Хрватској који се баве тим послом.
Каже да је до овога посла дошао сасвим случајно. Пре него се одлучио за отварање радње - уписао је курс за „крављи педикир“.
С обзиром на то да у Хрватској нема школе за ово занимање, курс, који је сам платио, уписао је у Немачкој и ускоро ће га завршити. Када се одлучио за тај посао, Башић је морао да уложи много новца у алат, комби и кавез у којем се држе краве при педикиру.
„Тај курс, на ком се знање стиче теоријски и практично, уписује се уз радну књижицу. Код нас је то немогуће, док је у иностранству то уобичајен и веома цењен посао којим се људи генерацијама баве“, рекао је Башић за загребачки Вечерњи лист.
О свом новом послу Башић каже да одлази где год га странке позову па врло често путује у Загреб, Бјеловар, Ђаково...
„Колико год се овај посао некоме чинио смешним, могу да кажем да је он веома битан. Крава је данас фабрика на четири ноге којој се мора омогућити нормално кретање и исхрана. Ако тога нема, крава се разболи и у најгорем случају угине. Од неге и здравља папака зависи и квалитет меса и млека као и њихова количина“, каже Крешимир.
Педикир по крави, и зависности од обима посла и броју крава, кошта од 65 куна (9 евра) па навише. Башић и његов радник раде под геслом:
„Здрав папак наш је задатак.“