„Хаканијева мрежа“ у Авганистану дуго била „плавооки дечко“ ЦИА

Исламабад и Вашингтон се међусобно сумњиче за везе са тероризмом

  • Бирајући да користи насилнички екстремизам као инструмент политике, пакистанска влада, а нарочито пакистанска војска и ИСИ угрожавају не само перспективу нашег стратешког партнерства већ и шансу да Пакистан буде поштована нација са легитимним регионалним утицајем, изјавио  је шеф здруженог америчког Генералштаба адмирал Мајк Мален
  • Сигурна сам да ЦИА такође има везе са многим  терористичким организацијама широм света, а ту подразумевамо обавештајне везе,“ контрирала шеф дипломатије Пакистана Хина Рабани Хар

       ПАКИСТАНСКА министарка спољних послова Хина Рабани Хар је одбацила америчке оптужбе против пакистанске обавештајне службе, напомињући да је тзв. „Хаканијева мрежа“ побуњеника у Авганистану некада била „плавооки дечко“ Централе обавештајне агенције (CIA), јавила је катарска телевизија Ал-Џазира.

       „Ако већ говоримо о везама, сигурна сам да ЦИА такође има везе са многим терористичким организацијама широм света, а ту подразумевамо обавештајне везе,“ изјавила је Хар у интервјуу за Ал-Џазиру у понедељак 26. септембра.

       Пакистанска министарка која је предводила делегацију из Исламабада на Генералној скупштини Уједињених нација у Њујорку, указала је на Хаканијеву групу и њене везе са Ал Каидом, додајући да „ова мрежа, о којој САД непрекидно причају, јесте мрежа која је дуги низ година била плавооки дечко саме ЦИА-е“.

       Одговор Пакистана уследио је након изјаве шефа здруженог америчког Генералштаба, адмирала Мајка Малена, који је прошлог четвртка (22. септембра) тврдио да је пакистанска шпијунска агенција, ИСИ (Inter-Services Intelligence) подржавала Хаканијеву мрежу милитаната који су у савезу са Талибанима и коју оптужују за недавни напад на америчку амбасаду у Кабулу.

       „Хаканијева мрежа једноставно делује као поуздана рука пакистанске агенције ИСИ,“ изјавио је недавно Мален пред америчким сенатом.

       „Бирајући да користи насилнички екстремизам као инструмент политике, пакистанска влада, а нарочито пакистанска војска и ИСИ угрожавају не само перспективу нашег стратешког партнерства већ и шансу да Пакистан буде поштована нација са легитимним регионалним утицајем,“ рекао је амерички генерал.

       У одговору Малену, Хар је назначила да је „ово нешто што је са наше стране веома, веома не цени“, додајући да „ово нема никаквих основа. Нису нам показани никакви докази“.

       Вашингтон је често кривио Пакистан да не чини довољно у борби против тероризма у својој проблематичној севернозападној области, на територији различитих племена, а која се протеже дуж границе са Пакистаном.

       Оно што додатно доприноси лошим билатералним везама су неодобрени напади америчких беспилотних летилица на пакистанској територији које Исламабад третира као повреду суверенитета. Велики број пакистанских цивила је страдало у нападима америчких беспилотних летелица у Пакистану.

 

Експлозија у хотелу у Исламабаду

       Касно у четвртак увече, 29. септембра, агенције су известиле о експлозији у једном хотелу у Исламабаду. Експлозија се десила на последњем спрату Сити хотела у Плавој зони главног града Пакистана.

       Шеф полиције пакистанске престонице, Бани Амин, изјавио је да је узрок експлозије „највероватније гасни цилиндар“, јер се у околини још увек осећа гас. Други полицијски званичник је за АФП изјавио да је повређено најмање шест особа.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари