Берлин нам и даље не верује и сматра нас „малом Русијом“

Под рефлектором портала Факти - са чиме у Београд долази Ангела Меркел?

  • Меркелова долази у договору са Америком и НАТО - да убрза стабилизацију онога што су западне силе на Балкану  дестабилизовале Косовом, а ми треба да им у томе помогнемо на своју штету - да платимо трошкове, то јест - да се  ослободимо сваке илузије да Косово можемо да задржимо
  • Циљ Немаца је да запоседну Балкан у целини, за шта им је неопходно да увуку и нас у своју организацију, али то желе да учине када будемо што слабији и немоћнији. Тако да им не будемо никаккав проблем, већ само адреса на коју ће упућивати захтеве
  • Треба да направимо неколико демонстративних политичких излазака из овог непријатног загрљаја са Западом. Да учинимо неколико тајанствених посета Москви, Пекингу, Бразилу и Делхију...  Па да оставимо Западу да размишља шта се скрива иза тих посета. Све друго је сигуран силазак на дно!

        

Владислав ЈОВАНОВИЋ, шеф дипломатије СРЈ и њен амбасадор при Ујединјеним нацијама:

       - Немачка још у уздизању и да она није завршила све послове ни око себе у Европи, а ни на Балакану. Она има своје видљиве и мање видљиве циљеве и жели да се афирмише како би постала што самосталнија у односу на своје савезнике и почела да гради што властитију политику, што је тешко, и не иде им баш тако добро. А ми смо јој на путу ка том њеном циљу.

       Немачка је била  инструментална у растурању СФРЈ и нас је означила као главну мету коју треба гађати. У томе је била немилосрдна.

       Истовремено, заједно са својим западним савезницима, одлучила је да Србија остане територијално умањена, демогафски ослабљена, и економски исцрпљена, и да као таква, буде лакши плен за евроатланске интеграције. Разлози који се крију иза тога су у томе што Берлин са својим савезницима трајно нема поверење у нас и сматра нас малом Русијом на Балкану.

       Циљ Немаца је да запоседну Балкан у целини, за шта им је неопходно да увуку и нас у своју организацију, али то желе да учине када будемо што слабији и немоћнији. Тако да им не будемо никаккав проблем, већ само адреса на коју ће упућивати захтеве.

       Меркелова сада  сигурно долази у договору са Америком и НАТО, да убрза стабилизацију онога што су западне силе, подршком незвисног Косова, дестабилизовале на Балкану. Ми треба да им у томе помогнемо - на своју штету. Да ми платимо трошкове, то јест -да се  ослободимо сваке илузије да Косово можемо да задржимо и да треба што пре да прихватимо ту релност.

 ___________________________________________________________________

„Циљ Немачке, па и Запада,  је да се Блакан извуче из утицаја Русије и да буде  трајна западана интересна сфера. Србија, као последњи проблем у региону, мора да буде савладана на своју штету, и чак са осмехом на лицу јер ће као нагараду добити учлањење у ЕУ“

___________________________________________________________________

       Сада су се сви главни на Западу уортачили да нас до краја године, уцењујући нас кандидатуром за ЕУ, натерају да прихватамо косовску независност. Не мора то да буде одмах формално признање, то може и индиректно - преко такозваних добросуседских односа. Долазак немачке канцеларке, у том контексту, има за циљ да нам саопшти услове, а не да од нас прихвати примедбе и жалбе.

       Циљ Немачке, па и Запада,  је да се Блакан извуче из утицаја Русије и да буде  трајна западана интересна сфера. Србија, као последњи проблем у региону, мора да буде савладана на њену штету, и чак са осмехом на лицу, јер ће као нагараду добити учлањење у ЕУ. Наш проблем је у томе што смо се ми потпуно препустили утицају запада без икакве могућности да са њима  разговарамо на било каквој равноправној основи.

       Нисмо на време потражили ослонце на другим странама, него смо слепо веровали да ће нам западни партнери мислити добро и да ће уважавати нашу добру вољу. Ту смо направили стратегијску грешку због које још увек испаштамо и испаштаћемо до краја - ако је не исправимо. Морали смо што пре да нашим „западним пријатељима“ - чим су почели да говоре о могућности независноти Косова - одмах кажемо да хоћемо да зауставимо процес нашег кандидиовања за ЕУ и да им саопштимо да не желимо да идемо у Унију, под другачијим условима од других земаља.

       Морали смо им тврдо ставити до знања да у ЕУ можемо само са својом целокупном територијом. Морали смо их натерати да се изјасне. Па их, ако би оклевали, подсетити да ће лобирањем за Косово изгубити целу Србију и да ће нас приморати да се окренемо алтернативној политици.

       Једино би то Запад натерало да замисли и приморало да не иде до краја у притиску на нас.

___________________________________________________________________

„Западу јасно рећи: ако наставите са подршком незвисноти Косова Србија престати да се интересује за ЕУ и  подршку ће потаржити на другим странама. То би их веома забринуло. Њима је до те мере стало да Блакан имају на својој страни - што без Србије није могуће - да су спремни да учине и неки усптупак и противуслугу да би спречили одлазак Србије на другу страну

___________________________________________________________________

       Проблем Србије је што од њих званични Београд никад затржаио, нити покушао да их стави положај да морају да одлуче хоће ли мењати понашање према нама. Наша власт је, буквално, само аминовала све што су Немачка и остали радили. Зато и не осуђује признање Косова као неријатељски акт према Србији и нашим интересима.

       Треба Западу јасно рећи: ако наставите са подршком незвисноти Косова Србија престати да се интересује за ЕУ и  подршку ће потаржити на другим странама.

       То би их веома забринуло. Сад изгледа да смо ми немоћни и да миш са лавом не може да се избори. Али, њима је до те мере стало да Блакан имају на својој страни, што без Србије није могуће, да су спремни да учине и неки усптупак и противуслугу да би спречили одлазак Србије на другу страну.

       Ми то никад нисмо користили, а са овом влашћу, мислим и да нећемо. С друге стране,  требало би да направимо неколико демонстративних политичких излазака из овог непријатног загрљаја са Западом. Да учинимо неколико скоро тајанствених посета Москви, Пекингу, Бразилу и Делхију...  Па да оставимо Западу да размишља шта се скрива иза тих посета. Све друго је сигуран силазак на дно!

 

Без притисака због Косова!

Огњен ПРИБИЋЕВИЋ, бивши амбасадор СРЈ у Немачкој:

       - Та посета Ангеле Меркел је уговорена пре више месеци и њен узорк није ништа што код нас пише по медијима, или оно што се о томе  говори.

       То је једна нормална посета која, после дуго времена, у Србију доводи немачког канцелара. Три су теме потуно уобичајене и нромалне на столу за разговоре - ЕУ, Косовао и билатерални односи две земље. Неће бити никаквих притисака везаних за Косово, а ништа значајно се неће десити ни после њене посете.

       Велике силе своју спољну политику формулишу на бази пет или десет година. Немачка политика према Србији је формулисана пре пет година и можемо очекивати да ће и следећих пет бити иста. То значи следеће: они су признали Косова у његовим  границама, од Србије не  очекују да призна Косова, али очекују да нормализује односе са Приштином, што значи све ово о чему је почето да се преговора.

       Нема говора да је то индиректно признање Косова, мада може да неко то тумачи и на тај начин!

       Немци случај Косова и Србије упоређују са својим случајем Источне и Западане Немачке, што по мени, није добро поређење, јер су у обе Немачке живели Немци, што код нас није случај. По том принципу – да се  регулишу и нормалиузују односи између две земље, али без међусобних признања - они очекују да и ми решимо проблем са Косовом.

       Мислим да је тешко примењиво, али то од нас очекују. Све што се битно дешава између две земље циркулише годинама дипломатском преписком. С обзиром да сам био амбасадор у Немачкој, знам да они никада нису тражили да признамо независно Косово, јер знају - да то ни ова ни будућа влада Србије неће урадити.

       Они, наравно, неће ни да ЕУ са Косовом има нови Кипар. Зато и очекују од нас да решимо тај проблем.

 

Ни уз длаку, ни низ длаку!

  •  Једна држава и народ, ако хоће да постоје и да сачувају идентитет, не могу да  дају све што им се тражи- ни по цену губитака у међусобниким односима са другим земљама

Историчар Чедомир ПОПОВ, председник Матице српске:

       Искуства која имамо са Немачком већ 20 година говоре нам да није искључено да добијемо нове уцене и нове захтеве - који су за нас тешко прихватљиви. У најмању руку, не очекујем пријатну атмосферу. Надам се да ће све бити у границама протокола и дипломатских односа, а да ће бити неког великог олакшања за нас - то не очекујем.

       Са сваком земљом, па и са Немачком, треба имати добре партнерске и, колико је год могуће, равноправне односе. Са таквом спремношћу треба разговарати и са Меркеловом.

       Морамо да попкажемо да смо спремни да разговарамо о свим питањима која њих интересују. Али, морамо и  да јој јасно кажемо која решења можемо да прихватимо, а која не зато што иду против наших државних и националних интереса.

       Једна држава и народ, ако хоће да постоје и да сачувају идентитет, не могу да  дају све што им се тражи. Ни по цену губитака у међусобниким односима са другим земљама. Према томе, ни уз длаку, ни низ длаку. У једној нормалној атмосфери, респектујући једни друге, да тражимо поштовање наших виталних интереса.

 

Јужна капија сваког Рајха

  • Немачка има знатно боље односе са свима другима у окружењу, али Србија остаје важна. Дипломатски, Меркелова свакако има задатак да даље „меље“ актуелну српску политичку врхушку, да потврди Вестервелеову тврдњу да су границе у Европи коначно зацементиране

Др Зоран ПЕТРОВИЋ ПИРОЋАНАЦ, Центар  за геополитичке студије „Југоисток“, ИПС:

       - Осим када одлази у Вашингтон, где је и даље видно послушан, сваки немачки канцелар, па и Ангела Меркел, свуда другде  се видно појављује  као „главни европски газда“. Таквог духа ће доктор Меркелова  доћи и у Србију,  која је за немачку политику, лаконски речено, демографски мајушна, економски инсигнификантна, али геополитички ипак важна. Не сметнимо никад с ума: Србија већ више од стотину година представља Јужну капију  немачког Рајха, а тако је и 2011.

       Немачка има знатно боље односе са свима другима у окружењу, али Србија остаје важна. Дипломатски, Меркелова свакако има задатак да даље „меље“ актуелну српску политичку врхушку, да потврди Вестервелеову тврдњу да су границе у Европи коначно зацементиране, па тако и да је Космет сада дефинитивно албанско-шиптарски.

       У Београду су на власти претежно политичари које карактерише сиромашни интелектуални багаж, стратегијски дилетантизам, провинцијска задивљеност „светским личностима“, речју - људи танке интелектуалне густине неопходне да се храбро и успешно бране национални интереси Србије. И у овом квалификовању садржана је и највећа бојазан за националне интересе Србије.

       Ако Меркелова буде  поново отворено саопштавала како је Космет сада ван нашег суверенитета, још отвореније би јој требало сасути - немогућност да то  аминује било који српски политичар и озваничи потписом под европско-амерички диктатом. Таква опција по нашем Уставу не постоји, а такав потпис био би и невалидан, супротан међународном праву.  Уз то такав потпис би донео, уверен сам, чак и судбину коју је доживео својевремено израелски премијер Рабин, за много мању штету од ове у српској причи.

       То стога што нема нације на планети која би се одрекла једног од основних права на свој одрживи развој, а то је право на располагање сопственим ресурсима. У случају Србије, пристанак на евроамеричке сулуде захтеве значило би одрицање од чак 60 одсто српских  ресурса јер се налазе на Космету.

 

Керим за дневни лист Данас

Долази ли Меркелова по „Вечерње новости“?

  • Бивши главни човек немачке компаније WАZ, Срђан Керим, тврди да ће немачка канцеларка сигурно затражити од Београда да се Немцима не смета да преузму оно што су купили

       Неки мисле да ће Ангела Меркел у Београду сигурно потегнути питање вишегодишњег онемогућавања немачке компаније WАZ да преузме Компанију Новости и дневни лист „Вечерње новости“ које је била присиљена да купи преко Милана Бека. Други, опет, сматрају да њена инервенција уопште неће бити потребна јер је то проблем који се успешно решава и на „нивоу амбасадора“.

       Дневни лист Данас је о овој `дилеми` разговарао са Срђаном Керимом, бившим македонским амбасадором у Немачкој који је у време куповине Новости био главни човек поменуте компаније за  Балкан, а сада води послове те издавачке куће у Скопљу.

       Керим је, за Данас, рекао: „Да, о томе ће сигурно бити речи. То је договор међу свим политичким партијама у Немачкој и главним људима, да кад год неко тамо дође то питање покрене. Као што је то учинио министар иностраних послова Гвидо Вестервеле, тако ће и она, претпостављам, да покрене то питање“.

       Керим, који тврди да већ две и по године не учествује у договорима око куповине „Вечерњих новости“, чак се зачудио се питању Данаса: зар је та куповина тако важна да стигне на тако висок ниво?“

       Па наставио: Како да им то не буде важно, кад је то немачка инвестиција. Ако је једна немачка компанија инвестирала преко 100 милиона евра тамо у Србији, ваљда и за немачку државу то има некаквог значаја. Како они воде рачуна, таман да је само и милион евра нека немачка компанија уложила, они се интересују шта је са тим, а не 100 милиона. Није то мачји кашаљ!

       Керим је истом листу објаснио да није више ни у каквом контакту ни са већинским власником „Вечерњих новости“ Миланом Беком, али је нагласио да не верује да је Комисија за заштиту конкуренције главна препрека између WАЗ-а и тог листа.“ Формално-правно је тачно да је потез на који се чека скоро ће већ три године - да се изјасни антимонополска комисија. Међутим, факт да то траје скоро три године - по себи вам говори да очигледно није само до тога, да постоји још нешто. Сад шта је то нешто, то боље знају ти људи тамо него ја, то ја не могу да проценим“.

 

Бранкица Ристић             Диана Милошевић

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари