Додик: Уставни суд БиХ је инквизицијски суд, ако желе радикализацију – довољан је и Шмит
У БРИСЕЛУ РАЗГОВАРАО СА ОЛИВЕРОМ ВАРХЕЉИЈЕМ И МИРОСЛАВОМ ЛАЈЧАКОМ
* После сусрета са Вархељијем упозорио: „Уколико неко мисли да су одлуке лажног високог представника Кристијана Шмита решење, онда ризикује да радикализује ситуацију у БиХ. Ако баш хоће радикализацију, ето им Шмит, не треба им нико други. Он је довољно радикализовао и поделио БиХ"
* Нагласио да је одлука Уставног суда БиХ да привремено стави ван снаге Закон о лековима и медицинским средствима Републике Српске и Закона о допунама Закона о републичкој управи – неуставна: „Нема никаквог уставног основа за то јер је надлежност промета лекова на ентитетима“
________________________________________________________
МИЛОРАД Додик, лидер СНСД, рекао је након састанка у Бриселу са комесаром за суседство и проширење ЕУ Оливером Вархељијем да је приоритет усвајање закона о јавним набавкама и решавање проблема функционисања судства у БиХ.
„Наредно питање је стање о јавним набавкама, као и закон о сукобу интереса и питање ВСТС БиХ. Уколико би се решила та питања, Европски савет би дао кандидатски статус БиХ" - рекао је Додик.
Рекао је да ће се залагати за решавање питања о јавним набавкама и судовима.
„Даћу све од себе да се ова питања што пре реше. Нисам за законе који воде ка централизацији БиХ" навео је Додик.
Захвалио се Вархељију на спремности да појасни став Европске уније о додели кандидатског статуса Украјини и Молдавији, а БиХ не.
Остаје још нејасно да ли БиХ мора да испуни свих 14 тачака или ће постојати флексибилност уколико се око неке тачке не постигне договор.
Одлука Уставног суда БиХ неуставна, здравство
и промет лекова у надлежности ентитета
Додик је навео да је у БиХ здравство и промет лекова у надлежности ентитета, те да је одлука Уставног суда БиХ да привремено стави ван снаге Закон о лековима и медицинским средствима Републике Српске и Закона о допунама Закона о републичкој управи - неуставна.
„Нема никаквог уставног основа за то јер је надлежност промета лекова на ентитетима" рекао је Додик.
Каже да ће Република Српска наставити да се бори за уставну позицију.
Са Лајчаком
„Уставни суд БиХ је инквизицијски суд. Има двоје страних судија и три Бошњака, који увек гласају против интереса Српске. Ако хоћете земљу кандидата за ЕУ, њоме не смeју да управљају странци" каже Додик и додаје да је то против самих вредности ЕУ.
Он је навео да стране судије у Уставном суду БиХ извршавају политичке, а не уставне одлуке, што је видљиво и кроз одлуку да стави привремено ван снаге Закон о лековима и медицинским средствима Републике Српске и Закон о допунама Закона о републичкој управи.
„Судије странци не могу да буду компетентни да одлучују, то нема нигде, то је политичка злоупотреба политичких права, процеса. Они покушавају да тиме нешто спашавају БиХ. БиХ се може спасити само ако буде уставна, а ако не буде уставна онда неће бити никаква", рекао је Додик.
Додик је истакао да је Република Српска веома одлучна у одбрани свог статуса, што је рекао и у Бриселу, гдје се данас састао са европским комесаром за суседство и проширење Оливером Вархељијем.
„Уколико неко мисли да су одлуке лажног високог представника Кристијана Шмита решење, онда ризикује да радикализује ситуацију у БиХ. Ако баш хоће радикализацију, ето им Шмит, не треба им нико други. Он је довољно радикализовао и поделио БиХ", закључио је Додик.
Он је данас у Бриселу разговарао и са специјалним представником ЕУ за дијалог Београда и Приштине и Балкан Мирославом Лајчаком.
„О политичкој ситуацији у региону и БиХ“, написао је Додик на свом Твитер налогу.