Додик: У Српској упркос епидемији расту јавни приходи, плате и пензије
НАГЛАСИО ДА ЋЕ ЗДРАВСТВЕНИ РАДНИЦИ У СРПСКОЈ ОПЕТ ДОБИТИ НОВЧАНУ ПОМОЋ
* „Гасовод би требало да дође овде у Републику Српску, а једним краком да иде према Федерацији БиХ и да се направи кружни доток гаса који би требало да омогући добро снабдевање, као предуслов за јачање инвестиција и индустрије“
* „Никада нисам био против ниједног пројекта у ФБиХ, али веома често тамо има људи који су против реализације пројеката у Републици Српској“
* „Тренутно у Републици Српској имамо тромесечне залихе маски, респиратора, рукавица и материјала неопходног за борбу против вируса корона. Залихе материјала стално обнављамо“
* Навео да је просечна плата у Српској јануару ове године повећана и тренутно износи 962 КМ, те да је номинално већа за 5,2 одсто, а реално за 7,1 одсто него у истом месецу лани. Нагласио и да је Република Српска у прва три месеца 2020. године остварила суфицит од 140 милиона КМ на јавним рачунима Српске
____________________________________________
СРПСКИ члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик рекао је да је приликом посете Турској са председником те земље Реџепом Тајипом Ердоганом договорено да се настави изградња ауто-пута Београд-Сарајево-Београд, али и да се подржи изградња гасовода кроз БиХ.
Додик је истакао значај активности изградње ауто-пута, те навео да га посебно радује чињеница да је договорено да ће се на траси тога финансирати изградња гасовода, који се наставља на "Турски ток".
"Гасовод би требало да дође у Републику Српску, а једним краком да иде према Федерацији БиХ и да се направи кружни доток гаса који би требало да омогући добро снабдевање, као предуслов за јачање инвестиција и индустрије", рекао је Додик за РТРС.
„Никада нисам био против ниједног пројекта у ФБиХ, али веома често тамо има људи који су против реализације пројеката у Републици Српској“, рекао је Додик.
"Веома је значајно да се граде ауто-путеви, те ће Република Српска да плати свој део, а ФБиХ и Брчко дистрикт своје делове", рекао је Додик.
Он је изјавио и да здравствени сектор у Републици Српској у времену пандемије вируса корона ниједног тренутка није био у колапсу, нити је био изложен неимаштини и истакао да је планирано да здравственим радницима поново буде дозначена једнократна помоћ.
„Тренутно у Републици Српској имамо тромесечне залихе маски, респиратора, рукавица и материјала неопходног за борбу против вируса корона. Залихе материјала стално обнављамо, што је изузетно важно", рекао је Додик.
Он је указао да људи морају да се заштите јер вирус корона мутира и постоје његови нови облици, те подсетио да је до сада у здравствени сектор преусмерено више од 700 милиона КМ како би била очувана стабилност.
„Нажалост, у последње време постоји неодговорност, не само људи, него и локалних органа у спровођењу мера прописаних у борби против вируса корона. Ако је у Бањалуци степен заразе виши него у Источном Сарајеву, нормално је да локална власт треба да предузме неке друге мере", изјавио је Додик за РТРС.
Према његовим речима, разматра се могућност да општине партиципирају са 50 одсто здравствених трошкова или да степен одговорности буде повећан како би био смањен притисак на болнице.
Додик је нагласио да ће у Српској бити уједначен долазак вакцина против вируса корона, а сви који желе имаће могућност да се вакцинишу.
„Успели смо да добијемо вакцину из Русије у оквиру повољних аранжмана и нико нам не може приписати било какву сумњу у процес набавки. У овом тренутку више од 50.000 људи у Српској је вакцинисано, ако се узме у обзир да је део њих вакцинисан у Србији", рекао је Додик.
Он је навео да ће вакцине из Турске бити дозначене БиХ у омеру 38 одсто Српској, а остатак Федерацији БиХ и Брчко дистрикту.
Он је истакао да Република Српска због епидемије има пад од три одсто бруто домаћег производа, док је у Хрватској и неким другим земљама забележен двоцифрени пад.
Додик је навео да су у прошлој години у Републици Српској плате повећане номинално за 5,5 одсто, а реално за 6,8 одсто, док је повећање пензија лани било 4,2 одсто, а у овој години за још три одсто.
Он је напоменуо да је просечан број запослених лица у 2020. години био 274.227, што представља раст од 0,7 одсто, те истакао да би то требало прогласити успехом чак и у случају да је била стагнација у том погледу.
Навео је да укупни дуг Републике Српске износи 53,5 одсто бруто домаћег производа, а европска дозвољена квота је 60 одсто, док јавни дуг Републике Српске износи 43,4 одсто бруто домаћег производа, што указује на то да Српска те показатеље држи стабилним.
Додик је рекао да први месеца ове године показују да Република Српска има још боља макроекономска кретања јер су директни порези повећани за пет одсто у односу на јануар лани, док су индиректни порези мањи 0,3 одсто, али су у прошлој години били мањи девет одсто.
Просечна плата у јануару ове године повећана је и тренутно износи 962 КМ, номинално је већа за 5,2 одсто, а реално за 7,1 одсто него у истом месецу лани.
Додик је рекао да је Република Српска у прва три месеца 2020. године остварила суфицит од 140 милиона КМ на јавним рачунима Српске.
„Ови подаци показују да се у Републици Српској ради и да је била добра наша политика била да сачувамо радна места.