Додик Нелсону: Амерички `изворни Дејтон` није ретроградан, нећемо се више договарати са САД већ са Хрватима и Бошњацима

АМБАСАДОР НЕЛСОН НЕ СМЕ ДА ГОВОРИ У ИМЕ ГРАЂАНА БиХ ЈЕР МУ ЗА ТО НИСУ ДАЛИ МАНДАТ“

* „Прилично неспретно и острашћено звучи кованица коју користи амбасадор Нелсон о ретроградном изворном Дејтону, јер Дејтонски споразум је један и њега су потписале све стране у БиХ уз посредовање САД

* „Ово нису деведесете, овде нико не позива на сукобе. Позив из Републике Серпске је позив на дијалог, који је у БиХ замро у доброј мери захваљујући мешању страних дипломата којима смо пожелели добродошлицу, али им нисмо дали мандат да уређују наше животе како они мисле да треба да изгледају

* „Република Српска остаје посвећена миру, развоју и дијалогу са свима у БиХ и неће одустати од настојања да до договора дође не са САД, већ са својим комшијама Бошњацима и Хрватима, са којима ћемо или поред којих наставити живот

___________________________________________________

       СРПСКИ члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик истакао је да за Републику Српску не постоји други Дејтонски споразум и да не би требало да постоји ни за амбасадора САД у БиХ Ерика Нелсона, чија држава је напорно радила да дође управо до тога што он зове ретроградним.

       „Да смо се сви држали изворног текста Дејтонског споразума, БиХ би данас затварала поглавља на свом европском путу, а не би била у чекаоници за кандидатски статус", изјавио је Додик Срни замољен да прокоментарише Нелсонов ауторски текст у којем је навео да поједини политичари желе да се врате "на ретроградни 'изворни Дејтон'".

       Додик је рекао да је неспорна улога САД у посредовању и креирању Дејтонског мировног споразума којим је завршен рат, али и успостављен политички систем којим је у БиХ легализована нова унутрашња организација, према којој је, како и сам Устав каже, БиХ састављена од два ентитета и три конститутивна народа.

       То што је парафирано у Дејтону, касније потписано у Паризу, истакао је Додик, била је мера онога што је Република Српска пристала, потписавши све анексе тог споразума.

       „Зато прилично неспретно и острашћено звучи кованица коју користи амбасадор Нелсон о ретроградном изворном Дејтону, јер Дејтонски споразум је један и њега су потписале све стране у БиХ уз посредовање САД", оценио је председавајући Председништва БиХ.

       Он је појаснио да разговори о будућности БиХ, које иницира Република Српска, управо служе истом циљу о којем амбасадор Нелсон говори, а то је - како да дођемо до договора на питање каква држава ће задовољити потребе сва три конституитвна народа.

       „Ово нису деведесете, овде нико не позива на сукобе. Позив из Републике Серпске је позив на дијалог, који је у БиХ замро у доброј мери захваљујући мешању страних дипломата којима смо пожелели добродошлицу, али им нисмо дали мандат да уређују наше животе како они мисле да треба да изгледају. Амбасадор Нелсон не би смео да говори у име грађана БиХ, што неретко чини, јер му мандат за то нису дали грађани", указао је Додик.

       Он је истакао да је Република Српска у вријеме пандемије обезбедила лечење за све своје грађане, ниједан пацијент није остао без потребне неге, а у току је процес вакцинације, о чему сведоче сви, па и Нелсон.

       Додик је рекао да је то све урађено захваљујући чињеници да је та област, према Дејтонском споразуму, у надлежности ентитета, које амбасадор Нелсон гледа као препреку нашем развоју и борби с проблемима.

       „Примедбе око 'пуњења џепова' од стране домаћих политичара, које произлазе из пера амбасадора Нелсона, излазе из оквира добре дипломатске праксе и доказују управо наше тврдње да су стране дипломате у БиХ преузеле улогу домаћих политичких актера, без изборног легитимитета. Такав иступ у било којој другој држави света сваког амбасадора би довео у незавидну позицију, али БиХ очигледно ни за амбасадора Нелсона није довољно озбиљна држава ако он тако безбрижно износи тако тешке квалификације", нагласио је Додик.

       Он је поручио да Република Српска остаје посвећена миру, развоју и дијалогу са свима у БиХ и неће одустати од настојања да до договора дође не са САД, већ са својим комшијама Бошњацима и Хрватима, са којима ћемо или поред којих наставити живот и нагласио да би амбасадор Нелсон требало да се радује сваком дијалогу и договору домаћих политичара.

       (Срна)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари