Додик: Муслимани хоће да развале дејтонску БиХ и наметну своју - немогућу
ПОШТУЈУЋИ ОДЛУКЕ НС РС – НА СЕДНИЦИ ПРЕДСЕДНИШТВА БИх ГЛАСАО ПРОТИВ СВИХ ТАЧАКА
* «Појавио сам се на седници на позив председавајућег и учествовао сам у раду. Пословник о раду и Устав кажу да имам право по својој савести и свести да гласам и гласао сам тако. Нисам блокирао рад органа које се зове Председништво»
* Поново упозорио: „Наметнути закон Валентина Инцка треба да нестане из правног оквира БиХ. Ми не дижемо ни побуну. Ми радимо у складу са Уставом БиХ и наставићемо да радимо тако. Ми не споримо БиХ у капацитету који јој је дат Уставом. Хоћемо такву БиХ и другу нећемо"
________________________________________________________
СРПСКИ члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је да је на данашњој седници Председништва гласао против свих тачака дневног реда, јер сматра да се морају уважавати ставови Народне скупштине Републике Српске и да је то проблем другој двојици чланова Председништва.
Додик је истакао да је био "веома активан" у раду ове институције.
"Појавио сам се на седници на позив председавајућег који је заказао седницу и учествовао сам у раду. Пословник о раду и Устав кажу да имам право по својој савести и свести да гласам и гласао сам тако. Нисам блокирао рад органа које се зове Председништво", рекао је Додик.
Он је подсетио да је Република Српска одлучила да не учествује у доношењу одлука на нивоу БиХ и да он поштује одлуку Народне скупштине која је, како је навео, пре шест месеци усвојила и послала закључке тражећи разговор на нивоу БиХ.
Додик је навео да Народна скупштина има могућност да као крајња инстанца одлучи о свему и да ће она одлучивати, те да као српски члан може у другом кругу гласања за тачке са седнице Председништва позвати на витални интерес у року од 72 часа, да Народна скупштина мора заказати седницу и на тој седници подржати или не подржати његов став.
"Сматрам да јачам Народну скупштину која је крајње место одлучивања што се тиче Председништва. Председништво је успутна аутобуска станица", оцијенио је Додик.
Додик је поручио да наметнути закон Валентина Инцка треба да нестане из правног оквира БиХ, али је истакао да неће пристати ни на какве срамне понуде.
«Ми не дижемо ни побуну. Ми радимо у складу са Уставом БиХ и наставићемо да радимо тако. Ми не споримо БиХ у капацитету који јој је дат Уставом. Хоћемо такву БиХ и другу нећемо", рекао је Додик и напоменуо да муслимани хоће да развале дејтонску БиХ и наметну немогућу, те да је сав проблем у томе.
Он је нагласио да се у БиХ од три конститутивна народа два осјећају потпуно угрожено, због "експанзионистичке, ревизионистичке, политике реванша и много чега другог".
«И ми имамо за шта да се реванширамо, али ми не водимо такву политику. Наша политика није реваншизам", рекао је Додик и додао да се свакодневно "бљује" мржња према српском народу, позива на рат и обрачуне.
Додик је позвао на рационалну и реално могућу БиХ, истаквши да ништа друго не тражи. "БиХ у којој ће доминирати Бошњаци је нешто што нећемо прихватити", закључио је Додик.
Није постигнут консензус
о спољној политици
Председништво БиХ на данашњој седници није постигло консензус о одлукама из области спољне политике, саопштено је из Председништва.
За усвајање одлука гласали су председавајући Председништва БиХ Жељко Комшић и члан Председништва Шефик Џаферовић, а против је био српски члан Председништва БиХ Милорад Додик.
Председништво БиХ није постигло консензус о одлукама из области покретања преговора за закључивање међународних споразума, прихватање споразума и одређивање потписника, те давање одобрења за закључивање споразума по одлуци Председништва БиХ.
У складу са чланом 42. Пословника о раду Председништва БиХ, због непостизања консензуса, председавајући Председништва ће неке од тачака које су први пут биле на дневном реду, уврстити на наредну седницу, као обавезне тачке дневног реда, наводи се у саопштењу.
На данашњој седници Председништво је одбило молбу за помиловање једног осуђеног лица.
Рекао да ће Српска обиљежити 30. година свог постојања бројним активностима,, позвавши грађане да истакну заставе Републике Српске на кућама, односно становима и другим местима и аутомобилима.
(Срна)