Додик: Аушвиц је најмонструзонији део људске историје – најмрачније од свих времена
СРПСКИ ЧЛАН ПРЕДСЕДНИШТВА БиХ ПОСЕТИО НАЈСТРАШНИЈИ КОНЦЛОГОР И ОДАО ПОШТУ ЖРТВАМА
* Милорад ДОДИК: „Јевреји су прошли страшне патње под нацистима, а Срби – под влашћу НДХ... Аушвиц је место страдања Јевреја као што је Јасеновац-Градина место страдања Срба. Сви заједно треба да се максимлано ангажујемо и дамо све од себе да се никада више не понови “Кристална ноћ”. Ниједан кристал не може осветлити тамну дубину бола невиних ни душе крвника“
_____________________________________________________
СРПСКИ члан Председништва БиХ Милорад Додик посетио је Аушвиц и одао пошту жртвама Холокауста.
Посета Аушвицу долази у данима када се свет са тугом сећа “Кристалне ноћи”, у којој су нацисти пре 83 године отворили једну од најмонструознијих страница историје човечанства.
Додик се уписао у Књигу жалости, истакавши да је “Кристална ноћ” варљиво благонаклона титула која је била изговор за најтрагичнији, најсуровији и најнемилосрднији дeо страшне људске историје.
- То је било време када су животи дјеце били несхватљиво безвредни. Најмрачније време од свих времена. Нико не може бити невин као дете. Судбина јеврејске деце тог времена била је застрашујућа. То нам је опомена и наш знак колективне одговорности да заштитимо сву децу света без обзира на све - написао је Додик поводом тужног сећања на “Кристалну ноћ”.
Он је навео да је јеврејски народ прошао страшне патње током владавине нациста, те да је истовремено страдао и српски народ под НДХ.
- Аушвиц је место страдања Јевреја као што је Јасеновац-Градина место страдања Срба. Ниједан кристал не може осветлити тамну дубину бола невиних ни душе крвника. Сви заједно треба да се максимлано ангажујемо и дамо све од себе да се никада више не понови “Кристална ноћ” - истиче се у тексту.
“Кристална ноћ”, позната и по називу “Царска кристална ноћ”, ноћ је када се десио велики погром широм Немачке 9. новембра 1938. године.
Према многим историчарима, назив “Кристална ноћ” одабран је цинично пропагирајући насиље као нешто метафорички “сјајно и блиставо” за нацистичку Немачку.
Аушвиц се налазио у јужној Пољској, 50 километара западно од Кракова и 286 километара од Варшаве, а име је добио по оближњем граду Освјенћим (Аушвиц на немачком). Након немачке окупације Пољске септембра 1939, Освјенћим је прикључен немачкој и име му је промењено у Аушвиц.
У концентрациони логор Аушвиц укупно је депортовано 1,3 милиона људи из разних дијелова Европе. Од тог броја, у овом злогласном логору побијено је 1,1 милион људи од чега је њих милион било Јевреја.
Већина жртава је убијена одмах по приспећу у логор у гасним коморама Аушвица два у којима је коришћен гас циклон Б. Остали су умрли од систематског изгладњивања, принудног рада, неконтролисаних епидемија, у егзекуцијама стрељањем и у медицинским експериментима.
До данас су сачувани многи објекти логора Аушвиц. Они су званично под заштитом Државног музеја Аушвиц-Биркенау, основаног 1947, који има и функцију истраживачког центра за проучавање Холокауста.
(Срна)