Додик: Ако Уставни суд БиХ прихвати иницијативу Бошњака за промену имена РС – одвојићемо се од БиХ
„ЗА НАС ЈЕ ЈЕДИНА ПРИХВАТЉИВА ПРОМЕНА: РЕПУБЛИКА СРПСКА – ЗАПАДНА СРБИЈА“
* „Радити у Сарајеву није релаксирано, то је нека врста мучења. Немогуће је доћи до одлука, чак и када су рационалне“
* „Високи представник у БиХ је међународни крадљивац јер је крао овлашћења и права и покушао да манипулише са наводном сагласношћу у неким ранијим одлукама политичких елита у Српској. Ипак није ни разградио ни укинуо Српску, а ни изградио БиХ“
* „Ако иницијатива СДА дође пред Уставни суд - ми смо се сложили, и власт и опозиција, да ћемо предузети мере за утврђивање нашег статуса. Да не би било дилеме шта би то било, ми ћемо спровести референдум и одвојити се од БиХ“
* „У том случају ће бити напада са Запада, али постоје земље који би то подржале.Израчунали смо: најмање 10 земаља би подржале наш статус“
_________________________________________________________________________
РАДИТИ у Сарајеву је нека врста мучења, јер је немогуће доћи до неких рационалних односа, рекао је председавајући Председништва БиХ Милорад Додик, гостујући у емисији Упитник на РТС-у.
"Радити у Сарајеву није релаксирано, то је нека врста мучења. Немогуће је доћи до одлука, чак и када су рационалне. Трудио сам се да дам неки импулс и урадимо неке ствари који не задиру у оно што је оно што јесте суштина иако БиХ не може да каже да још има сигурну политичку будућност", рекао је Додик.
"Кроз Сарајево не шетам, аутомобилом се одвезем из Источног Сарајева на седнице Председништва", истиче Додик.
Додик каже да би изменама Устава из 1992. требало да се ојача улога Републике Српске.
Српски члан Председништва БиХ рекао је да је и да је високи представник у БиХ "међународни крадљивац".
"Високи представник у БиХ је међународни крадљивац јер је крао овлашћења и права и покушао да манипулише са наводном сагласношћу у неким ранијим одлукама политичких елита у Српској. Он није ни разградио ни укинуо Српску, а ни изградио БиХ", истиче Додик.
Потребно побољшати и
ојачати устав Српске
Председавајући Председништва БиХ Милорад Додик истакао је поводом 27 година од доношења Устава Републике Српске да тај устав треба да буде побољшан у неким стварима и ојачан зато што су Српској интервенцијама високог представника у БиХ одузете неке надлежности.
"Високи представник у БиХ интервенисао је у Устав са тридесетак амандмана, мењајући његову суштину", рекао је Додик за РТС и истакао да је Република Српска народни пројекат, те подсетио да је он као посланик присуствовао доношењу њеног Устава 1992. године.
Према његовим речима, високи представник је сада у БиХ само за, како они то кажу, не дај Боже, ако дође до разградње БиХ да то спрече.
"Наравно, неће ни то моћи да сppече. Уколико се у БиХ не постигне консензус, неће ту помоћи ни високи представник", додао је Додик.
Он је истакао да институција високог представника не може имати подршку Републике Српске, посебно не некадашњи високи представаник Педи Ешдаун који је делимично и успeо да девастира позицију Српске.
Додик је нагласио да је добио политичку подршку народа за место у Председништву БиХ, чија је позиција девастирана, такође, одлукама високог представника.
Говорећи о формирању власти у БиХ, Додик је истакао да је Република Српска са своје стране учинила све, као и Хрвати, а да се чека само бошњачка политичка структура која стално спекулише и нешто чека.
Он је оценио да бошњачки политичари желе да сачувају постојећу структуру Савјета министара, те истакао да тиме ризикују да блокирају сву земљу.
Додик је истакао да је у Председништво БиХ изабран вољом српског народа да ојача позицију Републике Српске у БиХ.
Ако Уставни суд прихвати иницијативу СДА,
спровешћемо референдум и одвојити се од БиХ
Ако иницијатива СДА о промени имена Републике Српске буде пред Уставним судом и буде потврђена, ми ћемо спровести референдум и одвојити се од БиХ, рекао је председавајући Председништва БиХ Милорад Додик, гостујући у емисији Упитник на РТС-у.
"Ако иницијатива дође пред Уставни суд - ми смо се сложили, и власт и опозиција и рекли смо да ћемо предузети мере за утврђивање нашег статуса. Да не би било дилеме шта би то било, ми ћемо предузети мере, спровести референдум и одвојити се од БиХ", рекао је Додик.
Додик каже да ће у том случају бити напада са Запада, али да постоје земље који би то подржале.
"Израчунали смо: најмање 10 земаља би подржале наш статус", истиче Додик.
Додик истиче да ако траже да се нешто дода у назив Републике Српске, само се може додати термин "Западна Србија".
"Разговарати са СДА не значи прихватити њихове политике. Ја сам веома јасно одговорио Изетбеговићу везано за иницијативу да буде извршена промена назива Републике Српске. Можемо ми, ако већ траже да се нешто дода, додати Република Српска - Западна Србија, јер је то нешто што би људи у Српској прихватили", каже Додик.
Додик каже да је отишао у Сарајево да ојача позицију Српске, те тражи да се поштује Дејстонски споразум.
"Сам Дејтонски споразум је дао могућност да три стране, односно два ентитета и три народа, могу да направе било који други аранжман изван онога што је дејтонска БиХ, ако постоји сагласност. Сви из тога покушавају да искористе најбоље за себе. Оно што ми базично тражимо у Републици Српској, јесте да се поштује слово Дејтонског споразума, то значи да се поштује Устав БиХ и то је политички легитиман захтев. Само зато што смо ми то тражили и што се то сукобљавало са тенденцијом високог представника који је градио БиХ мимо Дејтонског споразума и међународног права - ми смо проглашени "лошим момцима", јер нисмо прихватили тај пут. Они су се бавили криминалом и кршили су Устав. Међународни уговори се тумаче и спроводе, а не и мијењају. Високи представник је мењао међунарони уговор који се зове Дејтонски споразум", каже српски члан Председништва БиХ.
(атв)