Стив Бери опет пред српским читаоцима – са романом «Витез Малте»

ПОЧИЊЕ 1945. КАДА СУ ИТАЛИЈАНСКИ ЛЕВИЧАРИ УБИЛИ МУСОЛИНИЈА И ЊЕГОВУ ЉУБАВНИЦУ КЛАРУ ПЕТАЧИ

* Присвојили су све што је Мусолини хтео да однесе у изгнанство. Тако су нестали и документи међу њима је била и преписка између Мусолинија и британског премијера Винстона Черчила. Британци желе да дођу до торби у којима су били Мусолинијеви документи и зато позивају Котона Малона, некадашњег обавештајца да им обави тај задатак

* Главна тема књиге окренута је пореклу хришћанства јер се Малон - трагајући за преписком два политичара - укључује и у "лов" на документ који је написао римски цар Константин Велики и који би потпуно изменио однос верника према Новом завету, а самим тим и према Ватикану и папама

________________________________________________

       ЧИТАОЦИМА који радо читају трилере са неком историјском позадином, добро је позат амерички писац Стив Бери (1955) па су сигурно веома задовољни  што је издавачка кућа"Вулкан" објавила његову нову књигу "Витез Малте".

       Берију је ово 14. роман у коме је главни јунак Котон Малоне док је преосталих десетак изван овог серијала.

       Наши издавачи су превели зњачајан број Беријевих књига и може се запазити да је више наслова распродато што показује да је његова врста трилера стекла значајну популарност и код српских читалаца.

       Аутор "Витеза Малте" и сам има занимљиву биографију.

       Родио се на Флориди и дипломирао је право па је професионалну каријеру започео као адвокат. У слободном времену је почео да пише и први роман "Ћилибарска соба" утрошио је 12 година.

       Многи би изгубили стрпљење, али Бери није хтео да одустане од тражења издавача иако је био одбијен више од 80 пута.

       Његова упорност се исплатила јер му је већ први роман ушао 2003. године међу бестселере и то чак и на најпрестижнију листу коју доноси дневник "Њујорк тајмс".

       Сада су му наслови редовни хитови и штампају се у 52 земље на 41 језику. У продаји се нашло чак 25 милиона примерака.

       Тако велики успех омогућио је Стиву Берију и његовој супрузи Елизабети , која му је верна пратља не само да обиђе скоро цео свет а свакако локације где смешта историјски део приче, већ и да  оснује фондацију "Историја је важна".

Стив Бери са супругом Елизабетом

       Та фондација се бави заштитом историјских локалитета и Стив Бери обезбеђује део прихода за рад фондације држећи предавања о креативном писању али и једним делом ауторских права.

       Поштен према читаоцима, Бери практикује да на крају сваке од својих књига јасно одвоји историјска догађања и аутентичне личности од фикције.

       Иначе, историја је у центру пажње сваке од његових књига.

       То није пропустио ни приликом писања"Витеза Малте", медитеранског острва и независне државе на коме је већ три века седиште Хоспиталаца чије је пуно име "Суверени војнички ред хоспиталаца Светог Јована Јерусалимског од Родоса и Малте" или кратко Малтешких витезова. То је једини преостали верски војни ред који континуирано постоји деветста година.

        У "Напоменама аутора", које су на крају књиге, Бери се поверава да је ради  истраживања - пре него је написао "Витеза Малте" - у два наврата боравио на Малти која га је очарала, а посетио је и језеро Комо на граници између Италије и Швајцарске јер тамо је сместио почетак овог романа.

       Остале локалитете - као што су Рим и Ватикан - већ раније је посећивао пре писања неких других романа и добро их је упознао.

       Роман "Витез Малте" започиње једним историјским догађајем од пре више од 70 година када су 1945. године италијански левичари убили фашистичког вођу Бенита Мусолинија са његовом љубавницом Кларом Петачи.

       Тада је покрадено оно што је Мусолини хтео да однесе у изгнанство а завршило је у рукама његових џелата.

       Тако су нестали и документи које је поседовао а међу њима је била преписка између Мусолинија и британског премијера Винстона Черчила.

       Британци желе да дођу до торби у којима су били Мусолинијеви документи и зато позивају Котона Малона, некадашњег обавештајца, да им обави тај задатак.

       Малон напушта своју књижару у Копенхагену и стиже на језеро Комо . Тако започиње Котонова потрага за Мусолинијевим документима која га одводи на Малту.

       Истовремено, у Риму је преминуо поглавар Католичке цркве и започиње закулисна борба око избора једне од најважнијих личности у верским круговима.

       Према речима Стива Берија, главна тема књиге је усмерена на порекло хришћанства јер трагајући за преписком два политичара 20. века Малон се укључује у "лов" на документ који је написао римски цар Константин Велики и који би потпуно изменио однос верника према Новом завету, а самим тим и према Ватикану и самоме папи.

       Стив Бери је изузетно вешто испреплетао стварност и фикцију, нудећи читаоцима роман који се не испушта из руку.

       Вера Кондев

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари