Тадић: Свесрпски сабор помаже да се види да је историја БиХ само део историје српског народа

СРПСКА ЈЕ НАСТАЛА 9. ЈАНУАРА И СТАТУС ТОГ ПРАЗНИКА ТРЕБА ДУГОРОЧНО РЕШИТИ - ЗАКОНОМ

* Огњен ТАДИЋ: Без Првог српског устанка на Сретење 1804. не би било ни Младе Босне. Без Младе Босне не би било Краљевине Југославије. Без Краљевине Југославије не би било ни АВНОЈ-а. Без АВНОЈ-а не би било ЗАВНОБиХ

* „Немамо обавезу да се правдамо што штитимо и Дејтонски мировни споразум и Резолуцију 1244... Вратили смо се на главни колосјек српске историје - зато велико и гласно Да за Сретење“

* „Чуди ме што неки потежу питање демократичности Свесрпског сабора. Међу саборским активностима најважнија је била заједничка седница двеју влада. Обе владе су легалне и имају потпуни легитимитет па не разумем зашто то било ко спори. Поред тога, саборске активности се завршавају тек седницама скупштина Србије и Српске које ће се изјаснити о Декларацији. Самим тим, сви демократски изабрани представници и у Србији и у Српској учествоваће у планираним саборским активностима

___________________________________________________________________

           У РЕПУБЛИЦИ Српској сваки дан је Дан Републике. И ово није јефтина национална патетика, него формално-правна истина, оценио је правник Огњен Тадић, коментаришући полемике које су се створиле у јавности у вези са прославом 9. јануара, као Дана Републике, након што је на Свесрпском сабору одлучено да се Сретење убудуће слави као Дан државности Републике Српске и Србије.

           Према речима Тадића, интервенцијама Уставног суда БиХ, из Закона о празницима и из Закона о Дану Републике Српске брисан је датум 9. јануар, али се захваљујући одлукама Владе Републике Српске он и даље поштује и слави.

           - Ко нама гарантује да ће нека нова политичка гарнитура бити спремна на личне санкције, какве смо већ видјели и истрајати у поштовању 9. јануара који није наведен у било којем закону? Због тога као разумну и патриотску цијеним намјеру руководства Србије и Српске да се кроз истицање неспорне чињенице да је Република Српска настала 9. јануара 1992. године овај проблем дугорочно реши законским решењем и тиме сачува 9. јануар. Што се додатног празника Сретења тиче важно је рећи да без Првог српског устанка на Сретење 1804. не би било ни Младе Босне. Без Младе Босне не би било Краљевине Југославије. Без Краљевине Југославије не би било ни АВНОЈ-а. Без АВНОЈ-а не би било ЗАВНОБиХ-а - истакао је Тадић.

           И наставио: „Да су Бошњаци били паметнији, трпели би 9. јануар и кували нас у процесу стварања неке засебне историје БиХ која је одвојива од целине српског народа и његове историје. Но, имајући у виду да такве памети код Бошњака није било, преживели смо и ту фазу па дочекали повратак на главни колосек српске историје на коме се види да је историја БиХ само један део укупне историје српског народа. Е, зато велико и гласно Да за Сретење“.

           Тадић се осврнуо на недавно одржани Свесрпски сабор у Београду, али и на нове покушаје да се имовина Републике Српске прогласи државном те о улози појединих западних дипломата и државних институција, попут Уставног суда БиХ, у тим настојањима која нису у складу са Уставом БиХ, односно Дејтонским мировним споразумом.

           Он је прокоментарисао отворене и жестоке критике због одржавања Свесрпског сабора, али и усвојене Декларације, у којој се позива на доследну примену Дејтонског мировног споразума.

           - Препознајем две врсте критика. Прво, постављено је питање демократичности, тј. легитимности представника на Сабору. Морам рећи да ме то чуди. Међу саборским активностима најважнија је била заједничка сједница двију влада. Обе владе су легалне и имају потпуни легитимитет па не разумијем зашто то било ко спори. Поред те чињенице, важно је истаћи да се саборске активности заправо завршавају тек седницама скупштина Србије и Српске које ће се изјаснити о саборској Декларацији. Самим тим сви демократски изабрани представници и у Србији и у Српској учествоваће у планираним саборским активностима - каже Тадић.

           Он додаје да никада раније нисмо имали тако очигледан пример демократског учешћа у креирању националне политике и да не схвата примедбе на ту тему.

           - Можда постоји жеља и идеја да се Сабор конституише као тијело за које се организују посебни избори свугдје гдје живе Срби. То би било сјајно и ја бих то подржао, али док се то не деси можемо користити недавно виђену форму која је истински производ демократских процедура и у Србији и у Српској - рекао је Тадић.

           Нагласио је да су примедбе да Срби својим Сабором нарушавају тобож идеалне међународне односе "у најмању руку дрске и безобразне" и да долазе од оних који већ деценијама желе да својим интересима потчине или укину и Дејтонски мировни споразум и Резолуцију 1244.

           - Пред таквим зликовцима немамо обавезу да се правдамо због тога што штитимо и Дејтонски мировни споразум и Резолуцију 1244. јер не само наша дела, него и међународно право је на нашој страни - рекао је Тадић.

           (Извор: Глас Српске)

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари