Русија - Србија 1:0

Пријатељска фудбалска утакмица у Москви у огледалу наших и руских медија (Русија - Србија 1:0)

Опомена Орловима за

наставак борбе за ЕП

УПОЗОРЕЊЕ у право време. Србије је изгубила од Русије у пријатељском мечу у Москви са минималних 1:0, у последњој провери пред наставак квалификација за Европско првенство. Оно што треба да забрине више од пораза је лоша игра, посебно у другом полувремену. У првих 45 минута, изабраници Владимира Петровића били су, ако не бољи, онда макар равноправан ривал.

Општи утисак је да приказана игра није ни мало охрабрујућа, без обзира што у тиму нису били капитен Дејан Станковић и Бранислав Ивановић.

Истина, ни Русија није одушевила.

ПИЖОН: Нисам забринут

Селектор фудбалске репрезентације Србије Владимир Петровић изјавио је да није забринут због пораза у Москви, где су његови изабраници данас у пријатељској утакмици изгубили од домаће селекције Русије са 1:0.
      "Нисам задовољан резултатом, али јесам игром у већем делу утакмице. Добро смо држали лопту, што сам тражио од играча, али је очигледно да још имамо проблем у завршници", рекао је Петровић.
      Српски селектор оценио је да на данашњем сусрету све што се догађало до завршнице заслужује прелазну оцену.
      "Нисам забринут. Овакве утакмице служе да би се видело где имамо проблем и да то исправимо до мечева у којима ће се играти за бодове", закључио је Петровић.
      Најбољи фудбалери Србије у наставку квалификација за првенство Европе 2012. гостују 2. септембра репрезентацији Северне Ирске.

Руси скандирали "Косово је Србија"

Прво полувреме протекло је претежно у игри на средини терена. Две полушансе имали су Пантелић у 25. и Видић у 43 минуту. Претходно Руси преко Аршавина нису искористили један контранапад. На срећу његов ударац зауставио је наш голман Јоргачевић.
      На почетку другог полувремена селектор Србије Владимир Петровић Пижон направио је две измене. Уместо Тошића и НИнковића у игру су ушли Јовановић и Тривуновић....
      Погодак Русије као да је натерао селекцију Србије да крене много агилније према противничком голу. Непосредно пошто је у 58. минуту добио жути катрон због симулирања прекршаја, Красић је на пас Јовановића оштро шутирао према руском голу, што је уједно била и најозбиљнија шанса Србије у овом мечу...
      До краја сусрета, којег ће репрезентативци Србије настојати да што пре забораве вредно је споменути и шут Березовског у 86. минуту који је као тане пролетео поред леве стативе Јоргачевићевог гола.
      Утакмица с Русијом била је уједно и четврта у неславном низу у коме репрезентација Србије није постигла победу.
      Пре почетка утакмице интониране су химне, а навијачи на стадиону Локомотиве су скандирали: "Косово је Србија".
      У публици је такође виђена огромна застава на којој се истиче пријатељство руског и српског народа.
      - Руски народ је веома близак Србима, говори готово истим језиком као и мој народ. Та веза треба да остане јака и да се временом појача. Да у будућности будемо још повезанији - рекао је пред меч селектор Србије Владимир Петровић Пижон.

Два различита полувремена Србије,
кикс Јоргачевића за руски "минималац"

Фудбалери Србије минималним резултатом су поражени у пријатељском мечу у Русији, у утакмици у којој су "орлови" показали два различита лица у првих и других 45 минута.

Србија је на терен стадиона Локомотиве у Москви изашла у формацији 4-3-2-1 са истуреним Марком Пантелићем, који је у оваквом систему игре био потпуно одсечен од остатка тима.

Међутим, Милош Нинковић и Зоран Тошић су на средини терена одлично држали игру "орлова" којима је евидентно недостајао завршни пас и играч који ће се појавити иза одбране Русије.

Упркос теренској доминацији Србије, најбољу прилику у првих 45 минута имао је после соло продора Андреј Аршавин, али је његов ударац голман Јоргачевић избио у корнер.

Покушавали су "орлови" са дистанце, али прво полувреме је завршено без голова, а тренер Петровић одлучио да у паузи у свлачионици остави најагилније и најзапаженије појединце на терену - Нинковића и Тошића.

Њиховим изласком се игра Србије дословно распала, па је Русија брзо успоставила теренску доминацију из које је стигла и до поготка.

Очајно одиграна акција "орлова" код корнера омогућила је контру "зборнаји", Пављученко је шутирао са двадесетак метара право у Јоргачевића који је испустио лопту, а на одбитак налетео Погребњак и затресао мрежу у 53. минуту - 1:0.
      Имао је Красић прилику одмах да се реваншира и поправи бледи утисак, али је Игор Акинфејев одбио лопту на сигурно. Улазак Јовановића и Јанковића није ништа променио на терену пошто је потврдио да је офанзивни двојац изван такмичарског ритма због недостатка утакмица прошле сезоне, па је одговор Србије и потенцијално изједначење изостало.
      Могла је Русија и до 2:0, али се Јоргачевић искупио за примљени погодак када је остао 1 на 1 са Биљадетиновим и ногама одбранио његов приземни ударац.
      Србији је ово била последња провера пред наставак квалификација за Европско првенство, у којима ће 2. септембра гостовати у Северној Ирској, а четири дана касније ће у Београду угостити Фарска Острва.

Пораз, као на свом терену

ЧАСТ гостима, али победа домаћину! Све је било пријатељски осим резултата на крају. Осећала се репрезентација Србије у Москви као да игра на свом терену, међутим, Русија ипак није дала баш толику комоцију "орловима".

Голом Погребњака домаћин је уписао нову победу против нашег националног тима, иако изабраници Владимира Петровића, поготово по игри у првих 45 минута можда нису заслужили да изгубе - 1:0 (0:0).

Прелеп амбијент, аплаузи за обе стране и наизменично навијање час за Русију, час за Србију, али та подршка ипак није дала крила "орловима" да изборе макар реми. Међутим, селектор Петровић је имао као на рендгену да види шта је добро, а што још треба дотерати до 2. септембра и пута у Северну Ирску на наставак квалификација за ЕП. Уосталом, то је био и најбитнији део контроле у Москви.

Пријатељски меч, али је у првом полувремену било ритма, дуела, па повремено и оштрих стартова, који су Русе скупо коштали. Већ после пола сата остали су без две ударне игле у нападу, некада убиственог тандема Зенита Кержакив - Аршавин, који су због повреда морали да изађу из игре. Наш Нинковић је играо таман од 30. минута са чалмом око главе, његова је била мало "тврђа" у судару него ведете лондонског Арсенала Аршавина.

Што се тиче игре, прво полувреме је свакако припало Србији. Наша селекција је притискала домаћина, а поготово је била опасна у транзицији, када су по левој страни Тошић и Коларов правили велике проблеме Русима. Ту на "домаћем терену", брзоного крило "орлова" је било нерешива енигма за "баћушке", Тошић је био неухватљив пуленима Дика Адвоката и права је штета што су све те изгледне прилике углавном завршаване избореним корнерима, уместо опаснијим приликама у 16 метара Руса.

Истина, најбољу шансу Србија је имала баш после ударца из угла, када је Рајковић одлично скочио и тукао главом, али поред гола. С друге стране, домаћин је тек у последњих 15 минута озбиљније притиснуо и пренео игру на половину "орлова", међутим, исто се све завршило без праве шансе. Најбољу за Русију је имао Андреј Аршавин у 13. минуту, али је његов одличан ударац левом ногом голман Бојан Јоргачевић избацио у корнер.

Све у свему, селектор Петровић је могао итекако да буде задовољан игром у првих 45 минута, једино је недостајало мало више продорности по десном боку, где се Красић и Томовић још добро "не познају" на терену.

Други део, друга песма. Изгубила се пробојност наше селекција после измена, а Руси су чврсто решили да колико год био пријатељски меч, да одбране част домаћег терена.

Из шансе која није много обећавала дошли су до гола. Пављученко је тукао са 20 метара право у голмана Србије, али је Јоргачевићу са груди лопта отклизала право на ногу Погребњака, који ју је "закопао" у мрежу – 1:0.

Прилику за изједначење пропустио је Красић, који је шутрао право у Акинфејева, али му се реванширао Биљалединов, чији је покушај Јоргачевић ногом спречио да заврши у голу.

Игор Семшов је дириговао игром Русије у другом полувремену, омалени и хитроноги везиста је делио све лопте саиграчима, док је на другој страни селектор "орлова" Владимир Петровић покушао да увођењем још једног класичног шпица, Јована Дамјановића, да дође до изједначења. Пробала је Србија по боковима да створи шансу за гол, али све је то остало без резултата.

Русији 600. меч

УКАЗАЛА је Русија и малу част нашој репрезентацији пошто је то био 600. меч "Зборнаје команде" у фудбалској историји, наравно, рачунајући и утакмице које је играла под именом СССР.
      Некадашњи првак Европе има биланс од 317 победа, 152 ремија и 131 пораз, уз једнако импресивну гол-разлику 1044:586. Први меч у историји Русија је одиграла 30. јуна 1912. године и тада је изгубила као гост од Финске.

Никако са "зборнајом"

НЕ иде никако нашој репрезентацији против Русије у историји. Данас су одиграле две селекције 26. међусобни сусрет и "зборнаја" је остварила 15. победу.
      Нерешених је било осам мечева, док је наш национални тим славио само три пута у историји. Гол-разлика је 42:23 за Русију.