Немачки евросланик: Парламент ЕУ су окупирали екстремни атлантисти

ФАБИО ДЕ МАСИ: ИДЕЈУ О ЕВРОПСКОЈ САРАДЊИ УКРАЛА ЈЕ ТРЖИШНА ИНТЕГРАЦИЈА У КОРИСТ КОРПОРАЦИЈА    

Фабио де Маси

* Европски парламент и Европска унија не играју озбиљну улогу у међународној дипломатији јер су њихови ставови о рату у Украјини бременити празним радикализмом типа «до потпуне победе над Русијом

* Гласао сам против резолуције ЕП да државе ЕУ наставе са пружањем финансијске и војне помоћи Украјини. Та резолуција је захтевала да се оружје далеког домета испоручи Украјини како би се рат пренео на територију Русије

* Чак је председник САД Џо Бајден иступио против тог корака након што су америчке обавештајне службе упозориле да је то велики ризик и да би рат изашао испод контроле. Украјинци плаћају цех јер је немогуће победити нулеарну велесилу бесконачном мобилизацијом војника и њиховим слањем на поље боја

_________________________________________________________

           НЕМАЧКИ посланик Европарламента Фабио Де Маси (из Савеза Саре Вагенкнехт) тврди да су екстремно настројени трансатлантисти окупирали Европски парламент па зато нема готово никакву улогу у међународним дискусијама.  

           * Како као члан Европарламента оцењујете рад његовог претходног сазива?   

           - Идеју о европској сарадњи у значајној мери украла је тржишна интеграција у корист крупних корпорација. Европски парламент се није бавио насушним проблемима као што је уништена јавна инфраструктура. Осим тога, Европски парламент и Европска унија не играју озбиљну улогу у међународној дипломатији јер су њихови ставови о рату у Украјини бременити празним радикализмом типа «до потпуне победе над Русијом!», уместо реалистичне стратегије прекида тог ужасног рата која би подразумевала да Украјини буде гарантована безбедност и да се одустане од деструктивне стртегије ширења НАТО која је и подстакла незакониту инвазију Русије.

           - Осим тога, двоструки стандарди парламента избили су на површину након што је крајње десничарска влада Нетањахуа реаговала на терористички напад од 7. октобра уз грубо кршење међународног права. Нетањаху, који је дуги низ година чак јачао ХАМАС како би поделио Палестинце, искористио је терор за вођење дуготрајног рата који уништава сваку реалну перспективу стварања функционалне палестинске државе.

           * Како оцењујете нови сазив Европарламента? Да ли очекујете било какве измене у политичким, економским и социјалним иницијативама? Који су ваши приоритети у текућем мандату?

           - Политичка десница је ојачала док се тзв. центар око госпође фон дер Лајен тренутно протеже од «зелених» до Италијана око постфашисткиње Мелони. Они покушавају да подрже пропалу спољну политику НАТО која је допринела миграционој кризи и која сад мучи Европу. Имајући у виду актуелни састав парламента, не очекујем ништа по тако важним питањима као што су повећање државних инвестиција и опорезивање милијардера како се расправљало на G20, ни решење кризе у аутомоблиском сектору и заштите права радника.

           * Ви сте 19. септембра гласали против резолуције ЕП да државе ЕУ наставе са пружањем финансијске и војне помоћи Украјини. Зашто сте гласали против? Какав је садржај те резолуције? Које последице та резолуција има по Европску унију?

           - Резолуција ЕП захтевала је да се оружје далеког домета инсталира у Украјини како би се рат пренео на територију Русије. Чак је председник САД Џо Бајден иступио против тог корака након што су америчке обавештајне службе упозориле да је то велики ризик и да би рат изашао испод контроле. Гласао сам против не зато што негирам право на помоћ Украјинцима да обнове своју државу и, наравно, не зато што негирам њихово законско право на самоодбрану.

           - Међутим, међународно право такође захтева да се уложе озбиљни напори за решавање сукоба дипломатским средствима. У марту 2022. године Украјина и Русија су биле веома близу таквог споразума, али су га са Запада, посебно Велика Британија, саботирали. Због тога Украјинци плаћају цену јер је немогуће победити у рату против нулеарне велесиле бесконачном мобилизацијом војника и њиховим слањем на поље боја. Почетком рата постојала је велика могућност да Украјина ојача способност за самоодбрану да је искористила преговоре о прекиду ватре. Али, до тога није дошло.

           * Можемо ли да очекујемо да се ЕУ врати политичком дијалогу и да се конфликт у Украјини реши дипломатским путем?

            Европски парламент неће имати никакву улогу у међународним дискусијама као што је на пример бразилско-кинеска дипломатска иницијатива. ЕП окупирали су радикално расположени трансантлантисти. Многи од ових људи пропустиће последњу прилику из Вашингтона када нови амерички председник – не битно да ли Трамп или Харис – донесу одлуку да се потпуно повуку из Кијева.

 

  

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари