Египат ће ревидирати споразум са Израелом и склопити савез са Ираном
МОРСИ: СТРАТЕШКА РАВНОТЕЖА У РЕГИОНУ ДРЖАЋЕ СЕ НА ВЕЗИ ТЕХЕРАН-КАИРО
- Израел је већ ставио до знања да се плаши да ће нови лидер Египта довести у опасност „хладни мир“ у односима између две земље
ЛИДЕР исламиста који је изабран за председника Египта - др Мохамед Морси - изјавио је да жели да изврши ревизију мировног споразума са Израелом ради „изградње стратешког баланса“ на Блиском Истоку.
Новоизабрани председник Египта ово је рекао у интервјуу државној агенцији ФАРС, нагласивши: „Повезивање с Ираном је моја агенда, Техеран и Каиро ће формирати стратешку равнотежу у региону. Део мог програма - то је развој веза између Ирана и Египта што ће омогућити стратешки баланс у региону“.
„Ревидираћемо споразум из Кемп Дејвида“ - објаснио је Морси. Мој план је успостављање односа са свим државама региона како би се поновно изградио идентитет Египта кроз економску сарадњу с арапским државама. Ткође су потребне реформе у организацији Арапске Лиге да би била утицајнија на међународној сцени. Још ћу подупирати Палестинску државу у њеној легитимној борби за своја права.“
Додао је да је Египту сада потребно национално јединство и да његова земља „нема више простора за конфронтације“.
„Наша политика према Израелу биће базирана на једнакости јер ми нисмо слабији од њих на било ком нивоу. Са Израелом ћемо се расправљати око питања палестинских права јер је то изузетно битна ствар.“
Морси је посебно нагласио: „Поновно ћемо прегледати Камп Дејвид, то јест - тај мировни споразум“, али је навео да ће се тим питањима бавити стручна тела нове египатске Владе и да он сам „неће доносити одлуке о томе“.
Кемпдејвидски споразум о миру између Египта и Израела закључен је 1979. године и био на снази током више од три деценије.
Исламска Република Иран је - да подсетимо - раскинула дипломатске односе са Египтом још 1980. године, годину након што је Каиро потписао мировни споразум са јеврејском државом.
Израел је већ ставио до знања да се плаши да ће нови лидер Египта довести у опасност „хладни мир“ у односима између две земље.
А Министарство иностраних послова Ирана поздравило је тријумф Морсија. Техеран чак упорно наглашава: „арапско пролеће“ које је свргло неколико блискоисточних диктатора укључујући и Хоснија Мубарака и друге давне савезнике САД - било је инспирисано исламском револуцијом из 1979. године.
„Постављени циљеви, нема сумње, узбуниће Израел и његове савезнике - Сједињене Државе које се прилагођавају новој политици Египта са Морсијем за кормилом“ - оценио је лист National Post.