Ђилас: Државна предузећа могу бити веома успешна и донети Србији раст преко 5 одсто

„НАПРАВИМО ПРАВЕ КОМПАНИЈЕ ОД ПАРТИЈСКИХ УСТАНОВА КОЈЕ СЕ ЗОВУ ДРЖАВНИМ ПРЕДУЗЕЋИМА“

  • „Државне фирме могу бити итекако профитабилне. То смо, уосталом, доказали у ПКБ-у који је 2013. годину завршио са добити од 20 милиона евра. На жалост данас таквих примера нема, држава продаје и оне компаније које се лако могу подићи попут Галенике или које су веома профитабилне попут Аеродрома Београд“

        КАНДИДАТ за градоначелника Београда Драган Ђилас изјавио је да је „актуелни економски концепт развоја Србије неефикасан и лимитиран превазиђеним схватањем улоге државе у модерној економији и превагом политичких над тржишним принципима“, а да се његов концепт заснива на другачијим полазним основама које би могле да омогуће годишњи раст од преко пет одсто, уместо садашњих 2 - 2,5 одсто.

        „Уколико желимо убрзан економски развој и ситуацију у којој ће грађани заиста да осете стварни бољитак, пре свега у расту плата и личног стандарда, морамо максимално да искористимо сопствене потенцијале најпре у пољопривреди, али и у другим привредним гранама“, рекао је Ђилас агенцији Бета.

        Објашњавајући свој економски концепт он је навео примере успешних светских компанија које су у државном власништву, попут DHL-а, чији је обрт скоро дупло већи од српског БДП-а, немачке поште, Arrive која вози Београђане, али и грађане Лондона, а која припада немачкој железници, и аеродрома у Франкфурту у којем контролни пакет и могућност управљања има регион Ерсен.

        „Државне фирме могу бити итекако профитабилне. То смо, уосталом, доказали у ПКБ-у који је 2013. годину завршио са добити од 20 милиона евра. На жалост данас таквих примера нема, држава продаје и оне компаније које се лако могу подићи попут Галенике или које су веома профитабилне попут Аеродрома Београд“, рекао је Ђилас.

        Он сматра да државне фирме могу бити носиоци економског развоја променом политичког концепта који подразумева и другачији економски систем од постојећег.

        „Наш политички систем се заснива на моћи која извире из управљања државним предузећима, неконтролисаног одливања прихода зарад партијских, али и личних интереса. Све док овакав модел буде доминантан имаћемо неуспешне државне фирме, буџетско финансирање губиташа и, на крају, сумњиве приватизације у којима цех плаћају радници“, оценио је Ђилас.

        Навео је да би грађани после промене економског система брзо осетили бољитак.

        „Када државне компаније добро раде оне омогуће огромном броју малих и средњих предузећа да и она функционишу сарађујући са њима. Знате ли колико је Колубара инвестирала када ју је водио Небојша Ћеран?

        Двеста милиона евра годишње. Нема ниједног инвеститора који долази у Србију који инвестира ни 20 одсто овог износа. Прављење правих компанија од данас партијских установа које се погрешно називају предузећима, и омогућавање несметаног рада приватних компанија, гарантује раст нашег БДП-а далеко преко пет одсто. А то значи и раст плата и животног стандарда“, казао је Ђилас.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари