Шиптарима је и ово дозвољено: Харадинај одбио да дође на конференцију са званичницима NATO

ЕВО КАКО ЈЕ ТО ОПИСАО ПРИШТИНСКИ „ЕКСПРЕС“ - ТЕКСТ ПРЕВЕДЕН СА АЛБАНСКОГ

  • „Шпански амбасадор је затражио од представника косовске државе да се на састанку не представљају функцијама које врше. Он је затражио да се Рамуш Харадинај не представља као премијер. Поред тога, тражио је од министра и заменика министра КБС-а да се не представљају титулама и да се појаве без униформи, јер Шпанија не признаје независност Косова и стога ове личности за њих немају званичан статус“
  • „Делегацију NATO-а водила је заменица генералног секретара NATO-а, Роуз Готемелер. Она се косовским званичницима обраћала само личним именима, без помињања позиција, водећи рачуна да ништа не прејудицира  о државности Косова“

        ПРЕМИЈЕР Рамуш Харадинај је у петак одбио састанак, а потом и да учествује на заједничкој конференцији са високим званичницима NATO-а, у штабу KFOR-а у Приштини. То се догодило након што косовски премијер није прихватио услове које је наметнуо шпански амбасадор у Северноатлантском савезу.

        Рамуш Харадинај није представљен као председник владе. Шпански дипломата је такође захтевао да званичници КБС-а током састанка не буду у униформама. Експрес преноси детаље.

        Истог дана када се Шпанија суочила са независношћу Каталоније, представник Шпаније, тачније шпански амбасадор у NATO-у покушао је да игнорише независност Косова у бази KFOR-а у Драгодану, у Приштини. Поставио је услове у вези са тим како да косовске институције буду представљене на састанку са амбасадорима NATO-а.

        Шпански амбасадор је затражио од представника косовске државе да се на састанку не представљају функцијама које врше. Он је затражио да се Рамуш Харадинај не представља као премијер. Поред тога, он је тражио од министра и заменика министра КБС-а да се не представљају титулама и да се појаве без униформи, јер Шпанија не признаје независност Косова и стога ове личности за њих немају званичан статус.

        Извори Експреса навели су да је на ову ситуацију реаговао премијер Харадинај и чак након преговора са учесницима делегације није прихватио да присуствује састанку.

        Тако је отказао састанак са делегацијом коју је предводио заменик генералног секретара NATO-а и конференцију за штампу.

        Највиша званичница NATO-а јуче се састала са председником Тачијем, док су само два амбасадора - амерички и британски - дошла на састанак са Тачијем и Харадинајем у згради косовских институција.

        Делегацију NATO-а водила је заменица генералног секретара NATO-а, Роуз Готемелер. Она се косовским званичницима обраћала само личним именима, без помињања позиција, водећи рачуна да ништа не прејудицира  о државности Косова.

        Ова позиција NATO-а је последица непризнавања Косова од стране 4 државе чланице, од укупно 29 земаља у војном савезу.

        Дакле, други човек NATO-а председнику Тачију се није обраћао његовим звањем, већ само са господине Тачи.

        KoSSev
 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари