Полицијски и Војни синдикат траже оставке Стефановића и Вулина

НОВИ ПРОТЕСТ У БЕОГРАДУ ОДРЖАЛИ ПОД ДЕВИЗОМ „ВРАТИТЕ НАМ ДРЖАВУ“

  • Вељко МИЈАИЛОВИЋ: Дошли смо испред ове зграде (Председништва Србије) јер у њој седи човек који треба да брине о народу и држави. Шта сте урадили осим што сте постављали политичке комесаре по свим министарствима да воде рачуна о партијским интересима? Колеге су синоћ у Београду покушале да приведу неке особе а из кабинета министра је стигао налог да се пусте
  • Новица АНТИЋ: Данашњи скуп је, иако симболичан, почетак уставобранитељства Србији. Дневно војску напушта шест људи

        УЧЕСНИЦИ протеста у центру Београда, који су под слоганом „Вратите нам државу“, организовали данас Полицијски синдикат и Војни синдикат Србије, затражили су смене министара унутрашњих послова и одбране Небојше Стефановића и Александра Вулина, али и „свих оних који уместо за државу и народ, раде за партијске интересе“.

        Председници два синдиката Вељко Мијаиловић и Новица Антић, најавили су да је данашње окупљање прво у низу и позвали грађане, синдикате и удружења да им се придруже у борби за владавину права и социјалну државу.

        Мијаиловић је рекао да окупљене уједињује поштење, честитост и брига за народ и државу у целини. „Дошли смо испред ове зграде (Председништва Србије) јер у њој седи човек који треба да брине о народу и држави“, рекао је Мијаиловић.

        Он је критиковао актуелну власт запитавши: „Шта сте урадили осим што сте постављали политичке комесаре по свим министарствима да воде рачуна о партијским интересима“. Оценио је и да је у Министарству унутрашњих послова иста ситуација и да се на руководеће функције постављају страначки кадрови.

        „Колеге су синоћ у Београду покушале да приведу неке особе а из кабинета министра је стигао налог да се пусте“, рекао је Мијаиловић додавши да је слична ситуација и у другим министарствима.

        Затражио је смену министара Стефановића и Вулина али и свих осталих који уместо за народ и државу, како је рекао, раде за себе и партијске интересе.

        Ако то не буде урађено, најавио је он, окупљени ће поново доћи и „обрачунати се по закону“.

        Антић је рекао да је данашњи скуп, „иако симболичан, почетак уставобранитељства Србији“.

        Оштро је критиковао Вулина и претходног министра одбране Зорана Ђорђевића због лошег материјалног и социјалног положаја припадника система одбране.

        „Дневно војску напушта шест људи“, рекао је Антић који је критиковао и Вучића што се, како је рекао, није одазвао ни позиву синдиката на разговор.

        Представници Независног синдиката просветних радника Војводине и „Покрета против диктатуре“ такође су оштро, критиковали власт уз оцену да су сви окупљени заједно у борби против режима.

        После више обраћања у Улици српских владара, окупљени су кренули у краћу протестну шетњу централним градским улицама, а протест је и формално завршен на Тргу Републике.

        Протест је почео је око 14 часова испред зграде Председништва Србије у Београду а око 1.000 окупљених је блокирало део Улице српских владара.

        Саобраћај је био обустављен од Теразија до Улице кнеза Милоша, као и током шетње Улицом кнеза Милоша до Дома Народне скупштине и затим преко Теразија до Трга Републике.

        Учесници протеста носили су државне и синдикалне заставе, а број окупљених, током шетње, по незваничним проценама нарастао је на око 2.000 људи.

        Скуп је обезбеђивала редарска служба организатора протеста а није било инцидената

        Протест је подржало више удружења и грађанских иницијатива и покрета, као и синдикалних и организација студента међу којима и Независни синдикат јавних служби Србије и Независни синдикат просветних радника Војводине.

        На протесту су биле и заставе Иницијативе Не да(ви)мо Београд, радника фабрике пумпи Јастребац из Ниша, Покрета против диктатуре...

        Два репрезентативна синдиката полиције и војске сматрају да су „апсолутно сви“ носиоци власти у Србији „злоупотребили јавне функције зарад личне користи и користи њихове квазиелитистичке групације“.

        Истовремено, како тврде синдикати, „грађани су обесправљени и деморалисани“ а „извршен је покушај социјалне, финансијске и духовне гетоизације“.

        Они траже државу права као и демократске институције, обустављање приватизације јавних ресурса, социјалну сигурност, бесплатно школовање и бесплатно лечење, као и законом гарантовану апсолутну слободу јавне речи.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари