Академик Теодоровић: Србија мора истерати на чистац плагијате доктората државних функционера

ПРЕДЛОЖИО ДА СЕ ПОЧНЕ ОД ДИСЕРТАЦИЈЕ ГУВЕРНЕРКЕ ЈОРГОВАНКЕ ТАБАКОВИЋ

Душан Теодоровић

  • „Полуписмени људи су се докопали факултетских диплома у својим 40-им, 50-им годинама и по партијским линијама заузели водеће функције у овом друштву“
  • „Све што је урађено са новим Законом о високом образовању толико је страшно да би државни универзитети морали да одговоре генералним штрајком, сада и одмах. Позивам универзитете на генерални штрајк јер је главни циљ власти потпуна контрола комплетног система образовања“
  • „Не могу да одам признање председнику Вучићу због тога што је крао на изборима од пегланих листића, до фалсификованих записника. Не могу да му одам признање што узурпира на сваки начин телевизије са националном фреквенцијом, када год му треба и колико год да му треба. Што је дозволио таблоидизацију. Новинарство је урушено. Не знам за који сегмент нашег друштвеног живота могу да се ухватим и да одам признање Вучићу“

        АКАДЕМИК Душан Теодоровић упутио је јавни позив министру просвете, науке и технолошког развоја Младену Шарчевићу да започне преиспитивање плагијата доктората почевши од дисертације гувернерке Јоргованке Табаковић.

        У интервјуу за Радио Слободна Европа Теодоровић је рекао да је неопходно да се у земљи покрене питање плагијата докторских дисертација државних функционера и тим поводом министру је понудио помоћ.

        „Смешно је да то ради министар, али ако је то већ тако, предлажем господину министру да одмах покрене питање докторске дисертације гувернерке Народне банке Јоргованке Табаковић. То би било врло интересантно. Могу да му будем на располагању и да му дам сву потребну документацију“, рекао је Теодоровић.

        Теодоровић је оценио да је све што је урађено са новим Законом о високом образовању толико страшно, да би државни универзитети морали да одговоре генералним штрајком, сада и одмах.

        Он је позвао универзитете на генерални штрајк јер сматра да је главни циљ власти потпуна контрола комплетног система образовања.

        „Мислим да је основни циљ да се створи закон о контроли универзитета, а не Закон о универзитету. То је закон о томе како ће држава и постојећа власт на најбољи начин, преко Националног савета, да контролише универзитете и факултете“, рекао је Теодоровић.

        Према његови речима, од примедби које су чланови Српске академије наука и уметности уложили на предлог закона о високом образовању углавном ништа није усвојено.

        Он је оценио и да у Србији постоји суноврат високог образовања и науке.

        „Полуписмени људи су се докопали факултетских диплома у својим 40-им, 50-им годинама и по партијским линијама заузели водеће функције у овом друштву“, рекао је академик.

        Теодоровић је упозорио и на случај заменице председника Скупштине града Београда која пропагира новоговор.

        „Она је млада особа, има неки мастер неког квази универзитета. Не уме да говори, буквално је полуписмена. Можете да одете на Интернет и да погледате“, додао је он.

        Академик је оценио и као велику срамоту за Србију то што је Муамер Зукорлић који је учио Медресу у Сарајеву и Факултет за исламске студије у Алжиру, председник Скупштинског одбора за просвету, науку и информатичко друштво.

        „Не рачунајући непризнату Исламску државу, ми смо једина држава на свету где је верски вођа постављен на такву функцију“, рекао је Теодоровић.

        Додао је и да су његове колеге које раде у основном и у средњем образовању углавном понижене, али да је најгора ситуација на медицинским факултетима.

        „Поново Крагујевац, Ниш, Београд. На истом факултету или на истим катедрама, на истим предметима раде садашњи или бивши супружници, њихова деца, снаје, зетови .... То је страшно“, рекао је он и додао и да има конкретне податке о свему што прича.

        Такође, Теодоровић је додао да му је жао што због обавеза није стигао да оде до земунске Основне школе „Светозар Милетић“, да да моралну подршку дивним родитељима, дивним ученицима, храбром наставничком колективу и директору.

        „Имам посебно уважавање за директора који је одступио да би деца кренула у школу. Он је био уцењен том ситуацијом“, додао је он.

        Академик је такође додао да председнику Србије Александру Вучићу не може да ода признање што је дозволио таблоидизацију, што је новинарство угушено.

        „Не могу да одам признање председнику Вучићу због тога што је крао на изборима од пегланих листића, до фалсификованих записника. Не могу да му одам признање што узурпира на сваки начин телевизије са националном фреквенцијом, када год му треба и колико год да му треба. Што је дозволио таблоидизацију. Новинарство је урушено. Не знам за који сегмент нашег друштвеног живота могу да се ухватим и да одам признање Вучићу“, рекао је Теодоровић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари