Путин NBC: Сједињене Државе се по целом свету мешају у унутрашње ствари других земаља
РУСКИ ЛИДЕР ПОСАВЕТОВАО ВАШИНГТОНУ ДА ОСТАВИ ДРУГЕ ДРЖАВЕ НА МИРУ И ДА СЕ МАНЕ МОРАЛИСАЊА
* „Где је покрет Occupy Wall Street сада? Државни органи и специјалне службе САД су га раставили `на точкиће` и напросто растворили. Ја, упркос свему, на постављам питање: шта је са демократијом у Сједињеним Државама? Питам само: откуд вама право да нама стално постављате таква питања, да моралишете и да нас учите како да живимо?“
* „Сједињене Државе треба да престану да се мешају у унутрашње ствари других земаља. Не желим никога да повредим, али је чињеница да се Сједињене Државе по целом свету активно мешају у изборне кампање (других држава). Где год на карти света упрете прстом – свуда ће вам се пожалити да се амерички званичници мешају у њихове унутрашње политичке процесе“
* Путин навео да је (за Русију) бесмислено да се меша у председничке изборе у САД и то објаснио овако: „Код вас председници долазе и одлазе, чак се и партије мењају на власти, али се основна политичка линија не мења. Зато је нама у основи свеједно ко ће бити на челу Сједињених Држава. Ми (унапред) знамо шта ће се догађати. Зато: чак и кад бисмо то желели – за нас нема никаквог смисла да се мешамо у ваше изборе!“
* Предочио Американцима да се Русији приписује мешање у америчке изборе и ради навођења на лажни траг – као што је то било у случају убиства Џона Кенедија
ВЛАСТИ Русије се према акцијама опозиције односе мекше него друге земље, укључујући и Сједињене Државе – оценио је Владимир Путин у интервјуу америчкој телекомпанији NBC.
Са руским лидером је разговарала Меган Кели, а он је Вашингтону посаветовао да се мање бави моралисањем:
„Код нас опозиција држи митинге, код нас људи имају право да износе своју тачку гледишта. Наравно, ако притом крше закон – државни органи имају право да заводе ред. Наша полиција, хвала Богу, не примњује ни пе дреке ни сузавац, нити друге крајње мере, а све то често видимо у другим земљама, па и у САД“.
За пример је навео грађанске протесте у САД Occupy Wall Street и упитао:
„Где је тај покрет сада? Државни органи и специјалне службе САД су га раставили `на точкиће` и напросто растворили. Ја, упркос свему, на постављам питање: шта је са демократијом у Сједињеним Државама? Питам само: откуд вама право да нама стално постављате таква питања, да моралишете и да нас учите како да живимо?“
Путин је додао: да је Русија спремна да чује мишљење својих партнера из света када се то чини добронамерно и са циљем да се успостави контакт и створи јединствена атмосфера. Потом је упозорио:
„Сједињене Државе треба да престану да се мешају у унутрашње ствари других земаља. Не желим никога да повредим, али је чињеница да се Сједињене Државе по целом свету активно мешају у изборне кампање (других држава). Зар за то не знате (упитао је Кели)? Где год на карти света упрете прстом – свуда ће вам се пожалити да се амерички званичници мешају у њихове унутрашње политичке процесе“.
У наставку је додатно указао: „Ако неко на такав начин утиче или покушава да утиче – не говорим да то ми чинимо јер се ми не мешамо (у туђе процесе) – онда су то САД које стога немају на шта да се жале. Ко нама говори да се мешамо, који се љути на нас због тога? Па, ви се непрекидно мешате“.
Путин је навео и да је (за Русију) бесмислено да се меша у председничке изборе у САД и то објаснио овако:
„Код вас председници долазе и одлазе, чак се и партије мењају на власти, али се основна политичка линија не мења. Зато је нама у основи свеједно ко ће бити на челу Сједињених Држава. Ми (унапред) знамо шта ће се догађати. Зато: чак и кад бисмо то желели – за нас нема никаквог смисла да се мешамо у ваше изборе!“
Додатно је указао: „Дубоко сам убеђен да никакво мешање извана ни у једној земљи, чак и у малој, а поготово не великој држави попут САД, не може утицати на коначни резутат избора“.
Путин је америчким гледаоцима открио:
„Ја сам о томе (наводом мешању Русије) говорио и са бившим председником Обмом и са неким другим вашим званичним лицима. И, нико од њих ми никада није предочио никакве директне доказе о мешању Русије. Кад сам о томе причао са Обамом – уосталом, можете о томе и њега питати – видео сам да је и он почео да сумња (да је било руског мешања). У сваком случају, мени се тако учинило“.
Кели је на све ово рекла председнику РФ да о руском мешању говори свих 17 америчких агенција које се баве обавештајним радом ибезбедношћу, као и представници обе главне партије САД. Он јој узвратио речима:
„Конгресмени су доведени у заблуду јер се информације не анализирају у пуном обиму. Ја све досад нисам видео никакве доказе о мешању Русије у председничке изборе у САД. Уосталом ,данашње технологије омогућавају да се неки напад припише било ком човеку и било којој структури. Када то схватимо – ослободићемо се свих илузија“.
Путин је предочио Американцима и да се иза оптуживања Русије може крити покушај да се пажња њихове јавности упути на лажни траг. Па објаснио:
„Хакери, који су наводно утицали на изборни процес у САД, могли су се налазити било где: у Русији, у Азији, у САД или у Латинској Америци. То су могли бити и хакери Сједињених Држава који су лукаво упрли прстом у Русију. У овом контексту има смисла присетити се убиства Џона Кенедија 1963. године. Јер, постоји верзија да су Кенедијево убистово организовале тајне службе САД. Ако је та верзија веродостојна, а то се не може искључити, зашто (америчке) тајне службе – са свим данашњим техничким могућностима – нису могле извести неке сајбер-нападе тако да сумњу пребаце на Русију?“
Путин је изнео и претпоставку да оптужбе против Русије могу потицати од противника Хилари Клинтон:
„Зар председничког кандидата Демократске партије баш сви воле у САД? Зар је она тако популаран човек? И у ње могу бити политички опоненти и противници“.
Руски лидер је глупостима назвао претпоставке да Русија располаже компромитујућим материјалима против Трампа:
„Како бисмо ми уопште могли имати такве информације? Зар смо са Трампом имали неке посебне односе? Нисмо. Никаквих односа није било. Он јесте у своје време долазио у Москву, али се ја са њим нисам сретао. Ево, сада у Санкт Петербург, на Међународни економски форум, долазили многи Американци. Зар због тога треба све похапсити? Па зар сте сишли с ума? Шта је слободом економије? Шта је са људским правима? Па зар мислите да за сваког Американца правимо компромитујући досије? Да ли сте ви при својој памети?“