ДСС: Држава „Јури“ дала по 10.000 евра по радном месту а отпушта тешко оболеле раднике
РАДУЈЕ ШТО СЕ НАШАО ДОМАЋИ ПРЕДУЗЕТНИК КОЈИ ЈЕ ПОНУДИО ПОСАО ВИОЛЕТИ ПЕТРОВИЋ
- Закон о раду непродужавање уговора у случају тешке болести оставља слободној вољи, самовољи послодавца. Да ли су то закони по европским мерилима и стандардима? Закони по којима је људски живот безвредан, а профит послодавца увек на првом месту
ДА ЈЕ држава поштовала себе и своје грађане - данас не бисмо имали случај фабрике „Јура“, коју је држава частила са 10 хиљада евра по радним месту, а која је тешко оболелој радници Виолети Петровић одбила да продужи уговор о раду.
Да је ова власт мислила о својим грађанима, не би дозволила да јој странци пишу Закон о раду у којем нема заштите за тешко оболеле већ послодавци-експлоататори истерују људе са посла остављајући их без егзистенције у њиховим најтежим тренуцима.
Срамно је понашање надлежних који кажу да се не крши Закон о раду, уместо да помогну самохраној мајци да заштити себе и своје дете.
Закон о раду непродужавање уговора у случају тешке болести оставља слободној вољи, самовољи послодавца. Да ли су то закони по европским мерилима и стандардима? Закони по којима је људски живот безвредан, а профит послодавца увек на првом месту.
Ипак, радује вест да се јавио домаћи предузетник, који је желео да остане анониман, и понудио запослење Виолети Петровић, како би остварила право на одлазак у инвалидску пензију, за шта јој је неопходно још 4,5 месеца радног стажа. На овај начин се показује етичка и морална одговорност домаћих предузетника које држава рекетира и који се налазе у подређеном положају у односу на у свему привилеговане стране инвеститоре који експлоатишу и понижавају наше раднике.
Ни једна држава није ојачала своју економију страним инвестицијама, већ пре свега домаћим капацитетима.
Захтевамо хитну реакцију Министарства за рад, социјална и борачка питања и захтевамо да престане да занемарује сопствене грађане и предузетнике штитећи интересе страних компаније.
Демократска странка Србије ће предложити допуну Закона о раду, како убудуће ниједан тешко оболели радник не би дошао у ситуацију да добије отказ и практично буде лишен егзистенције у тренутку када се бори за свој живот и како не би зависио од добре воље послодаваца, нарочито оваквих који су више сурови експлоататори него послодавци.
(саопштење Демократске странке Србије)