Српски митраљези „Којот“ продати Бугарској за С. Арабију, али преко Турске завршили код побуњеника у Сирији
ПРОДАТО 205, А ПО УГОВОРУ - ТРЕБАЛО ДА ИХ КОРИСТЕ САУДИЈСКЕ СНАГЕ БЕЗБЕДНОСТИ
- OCCRP: „Оно што су новинари открили је спремност српске владе да зажмури на систематско, илегално преусмеравање српског оружја с њихове ,намењене’ дестинације у Саудијској Арабији борцима на сиријском ратишту“
СИРИЈСКИ побуњеници су на друштвеним мрежама објављивали фотографије и видео снимке хвалећи се најновијим оружјем које користе у борби против режима - митраљезима из Србије.
Међународна Мрежа за истраживање организованог криминала и корупције (OCCRP) објавила је данас на свом сајту текст о путу који од Србије до Сирије пређе тешки митраљез „Којот“ (M02 Coyote).
Оружје произведено у крагујевачкој фабрици Застава Оружје, продато преко бугарске компаније Саудијској Арабији, завршило је на крају у сиријском рату, наводи OCCRP, чији су новинари, заједно с колегама Балканске истраживачке мреже (BIRN), годину дана пратили траг „којота“.
„Оно што су новинари открили је спремност српске владе да зажмури на систематско, илегално преусмеравање српског оружја с њихове 'намењене' дестинације у Саудијској Арабији борцима на сиријском ратишту“, пише OCCRP.
Једна од првих фотографија сиријског побуњеника с митраљезом „којот“, који је испоручен његовом батаљону у Алепу, објављена је у фебруару 2016. на његовом Фејсбук профилу.
У наредних неколико седмица, фотографије и видео снимци таквог оружја и из других делова Сирије почели су да се појављују на Твитеру и Јутјубу, често приказани у оригиналним сандуцима и с упутствима за употребу.
Војници су га назвали „душка“, по сличном совјетском митраљезу „ДШК“. Један од њих је рекао да је митраљез „лак и ефикасан“ и да је најновије оружје које су добили.
OCCRP наводи да је због специфичног облика и очуваности митраљеза фотографија окачена на Фејсбуку привукла пажњу стручњака који су претпоставили да је у питању „М02 Којот“.
Новинари OCCRP-а и BIRN-а открили су да је оружје продато компанији Бугарско индустријско инжењерство и менаџмент (BIEM) за даљи извоз Саудијској Арабији 2015. и 2016. године.
„Оружје је одатле вероватно послато у Турску, одакле често прелази у северну Сирију“, наводи се у тексту и додаје да су новинари успели да прате јединствени серијски број на оружју који се види на фотографији побуњеника на Фесјбуку до српске државне фабрике.
„Пут који је прешао ,Којот’ даје најјасније доказе о каналу трговине оружјем вредним 1,2 милијарди евра који су прошле године открили BIRN и OCCRP, канал који финансирају Саудијска Арабија, Турска, Јордан и Уједињени Арапски Емирати“, наводи се у тексту.
OCCRP и BIRN су разговарали с једним борцем Слободне сиријске армије (FSA) о његовом искуству у кампу за обуку у саудијској пустињи, где је први пут видео српски митраљез.
„Видео сам (,Којота’) својим очима у Саудијској Арабији и тамо су га Американци користили за обуку“, рекао је војник, додајући да су се после обуке враћали у Турску, а затим одлазили на ратиште.
„Моје оружје је стигло из Турске после завршетка обуке“, рекао је.
OCCRP пише да су Застава Оружје и BIEM 2015. године склопили уговор о продаји оружја, чији су детаљи поверљиви, али да јавно доступне информације указују на то да је BIEM платио 2,75 милиона евра за 205 митраљеза „Којот“.
BIEM је у власништву бугарског бизнисмена Петра Манџукова, дугогодишњег трговца оружјем, медијског тајкуна и бившег сувласника фудбалског клуба ЦСКА.
Дозволу за извоз митраљеза бугарској компанији дало је српско Министарство трговине на основу потврде о крајњем кориснику, којим се гарантује да ће оружје користити безбедносне снаге Саудијске Арабије.
Бета