Човић: Тражењем ревизије пресуде против Србије направљена невероватна политичка грешка
„СВЕ ЈЕ УРАДИЛА ЈЕДНА ОСОБА, ЈЕДНА СТРАНКА И ЈЕДАН НАРОД, А ТО ЈЕ ВРЛО ЛОШЕ“
Драган Човић
ХРВАТСКИ члан Председништва БиХ Драган Човић изјавио је да је предајом за ревизију пресуде против Србије пред Међународним судом у Хагу направљена невероватна политичка грешка, те да је то урађено једнострано у име само једног народа, а не у име БиХ.
„На седници Председништва БиХ рекао сам да правимо једну невероватну политичку грешку. Ја мислим да то није требало урадити на овај начин. Ако се желела поднети ревизија, то се требало урадити на један системски начин. Овако је испало да је то урадила једна особа, једна странка или један народ, што је врло лоше. Ко може рећи да други или трећи народ неће нешто слично урадити и образлагати то сличним аргументима“, рекао је Човић новинарима у Мостару.
Наводећи да није хтео претерано да се меша у вези са тим, Човић је нагласио да се „не може отићи у име БиХ и разговарати и заузети став једног народа“.
„Без обзира шта један народ мисли о страдањима у рату, о томе ће суд доносити ставове и њих морамо безрезервно подржавати, а у ходу мењати ако шта можемо. Једнако то мислим и о Хашком трибуналу који фактички не постоји. То је место око којег не би требало да буде сумње“, навео је Човић.
Он је нагласио да јуче на седници Председништва БиХ није желео да стане ни на једну страну и да направи оно што је направљено 4. октобра 2002. када је Председништво само два дана пред изборе донело одлуку о именовању Сакиба Софтића за правног агента БиХ пред Међународним судом правде у Хагу по тужби БиХ против Савезне Републике Југославије.
„Тада су допуном дневног реда покојни Јозо Крижановић и Бериз Беликић прегласали српског члана Председништва“, подсетио је Човић.
Он сматра да се формално-правно неће ништа десити према институцији где је ревизија предата, јер ће институције унутар БиХ имати комуникацију са судом.
Што се тиче политичке ситуације која је проузрокована покретањем ревизије, Човић је оценио да је криза крајње озбиљна и да је „неко стално негује“.
Срна