Додик: Верујем да ће моји унуци живети у земљи која ће бити унија Републике Српске и Србије
СМАТРА ДА „ПРИЧА О КОСОВУ” НИЈЕ ЗАВРШЕНА И ДА ЦЕО ПРОБЛЕМ ТРЕБА ВРАТИТИ У УН И ОКВИРЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ 1244
- „Сада би требало да се гради ауто-пут Београд-Сарајево, који ће 95 одсто пролазити кроз Српску, тако да ће пролазити где ми кажемо. Нама је битно да се што боље путним правцима повежемо са Србијом, док Федерацију то не интересује. Они гледају да се што боље повежу са Турском”
- Коментаришући сталне нападе на њега и на Републику Српску, Милорад Додик рекао да је Српска „навикла на бочне ударе” и признао: „Нас то не боли колико деловање појединих људи у Београду који су препуни мржње према Републици Српској. То нас далеко више погађа од било које реакције Бакира Изетбеговића”
- „Нападају светско име какво је Андрић, у Његошевим делима траже `зачетке геноцидне политике`... То је постала параноидна прича, уз те нападе иду напади и на Кустурицу, који је заједно са Владом Српске осмислио и изградио Андрићград. Све им смета, али ја сам поносан на награде које су ове године додељене српским и руским писцима у Андрићграду”
ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је став Републике Српске по питању Косова и Метохије оно што о том питању каже Београд и нагласио да у сваком случају Косово остаје озбиљан проблем и треба га вратити на ниво УН и Резолуције 1244.
Он је подсетио да Република Српска није дала сагласност да БиХ призна Приштину.
„Без обзира што неки то прижељкују, прича о Косову није завршена, јер нема пун легитимитет, није члан УН. Као Србин, желим да се Косово реинтегрише у државу Србију и да Београд има доминантну улогу у решавању његовог статуса”, рекао је Додик за „Ало”.
Када је реч о предстојећим председничким изборима у Србији, Додик је оценио да владајућа коалиција има довољно снаге да обезбеди победу свог кандидата.
„Република Српска жели јаку и снажну Србију. Народ ће имати своје кандидате, изабраће председника и са њим ћемо сарађивати2, додао је Додик.
Он је поновио да верује да ће његови унуци једног дана живети у земљи која ће бити унија Републике Српске и Србије.
У осврту на сталне оптужбе да он руши Дејтон, Додик је рекао да упорно, већ десет година, говори да подржава Дејтонски споразум: „А они који су га рушили, сада кажу `Додик руши Дејтон`. То је део цинизма, а мени је најбитније да очувамо Републику Српску”, рекао је Додик.
Он је указао на значајан раст БДП-а, броја запослених и индустријске производње у Српској:
„Сада би требало да се гради ауто-пут Београд-Сарајево, који ће 95 одсто пролазити кроз Српску, тако да ће пролазити где ми кажемо. Нама је битно да се што боље путним правцима повежемо са Србијом, док Федерацију то не интересује. Они гледају да се што боље повежу са Турском”.
Коментаришући сталне нападе на њега и на Републику Српску, Додик је рекао да је Српска „навикла на бочне ударе”.
„Нас то не боли колико деловање појединих људи у Београду који су препуни мржње према Републици Српској. То нас далеко више погађа од било које реакције Бакира Изетбеговића”, рекао је Додик.
Притом је констатовао да Изетбеговићу у посљедње време није лако и да је у далеко тежој позицији него пре годину дана:
„Уздао се у победу Хилари Клинтон, то није прошло. Ердоган му је савезник, али није тако јак као некада, вратио се Фикрет Абдић, изгубио је локалне изборе у местима широм БиХ, а ухваћен је како кокетира са `Муслиманском браћом`, организацијом коју САД желе да ставе на листу терориста”.
Он је упозорио да је опасност од радикалног ислама велика, те да само у БиХ постоји 113 група вехабија које повремено изводе атаке и на Републику Српску.
„У Федерацији постоје центри за обуку у које полиција не сме да уђе, као што је Маоча. Немам ништа против муслимана, али ако користе оружје за верску идеологију, то је велики проблем”, истакао је Додик.
Истакао је да нико не може да порекне опасност од радикалног исламизма у свету, што није само Исламска држава, те да подржава борбу против тероризма новоизабраног америчког председника Доналда Трампа.
„Колико сам разумео, нови амерички председник није против муслимана, него је његова борба против тероризма, тако да је подржавам”, навео је Додик.
Додик сматра да ће већина америчких амбасадора на Балкану отићи и никада се неће вратити на ове просторе:
„Чекамо нове људе па ћемо онда са њима разговарати”.
Коменатришући учестале нападе на дело Иве Андрића и Емира Кустурице, Додик је рекао да је то постала параноидна прича:
„Нападају светско име какво је Андрић, у Његошевим делима траже `зачетке геноцидне политике`... То је постала параноидна прича, уз те нападе иду напади и на Кустурицу, који је заједно са Владом Српске осмислио и изградио Андрићград. Све им смета, али ја сам поносан на награде које су ове године додељене српским и руским писцима у Андрићграду”, закључио је Додик
(Срна)