Лондон има намеру да Дејвида Камерона кандидује за генералног секретара NATO

БРИТАНИЈА ДОСАД ДАЛА ГЕНСЕКА ЗАПАДНЕ ВОЈНЕ АЛИЈАНСЕ

- ИСМЕЈА, КАРИНГТОНА И РОБЕРТСОНА

Дејвид Камерон

  • Дејвид Камерон последњих месеци држи предавања различитог типа и за сваки минут добија, у просеку, по 2.352 евра. Али, већ је показао спремност да разговара о могућности да наследи Јенса Столтенберга

        ВЕЛИКА Британија ће - како пише Daily Mail - кандидовати свог бившег премијера Дејвида Камерона за новог генералног секретара NATO.

        Британски лист о томе, наравно, не пише, али ће се о томе пресудно питати нови председник САД Доналд Трамп. Он ће одлучивати и о наследнику јенса Столтенберга и о даљој судбини западне војне алијансе.

        Daily Mail, иначе, подсећа да је британски министар одбране, Мајкл Фалон, након Брегзита почео да уверава сународнике да ће Лондон после одвајања д Европске уније бити још важнији у NATO и у њему играти још значајнију улогу.

        Камеронове присталице тврде да ће Британија бити „у чистом добитку“ од повратка свог екс-премијера у велику политику.

        Камерон последњих месеци држи предавања различитог типа и за сваки минут добија, у просеку, по 2.352 евра. Али, већ је показао спремност да разговара о могућности да наследи Столтенберга.

        Daily Mail наводи да генерални секретар NATO годишње чисто заради 260.624 евра.  

        Улазак Камерона у борбу за главну политичку улогу у NATO подразумева да ће он убрзо почети да јавно наступа и да износи своје виђење најважнијих светских тема, нарочито о војним питањима и сфери безбедности.

        Ово, пре свега, подразумева и његове наступе на Минхенској конференцији и безбедности Давоском форуму.

        Камерон је био на челу британске владе шест година - од 2010-те до 2016-те.

        Пре њега су три Британца била на функцији генералног секретара NATO: Хaстингс Исмеј (1952-57), Питер Карингтон (1984-88) и Џорџ Робертсон (1999-2003).

        Столтнбергу мандат истиче 2018-те. Његов мандат може да буде продужен за највише годину дана, што значи да ће функцију напустити најкасније 2019-те.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари