Путин: Не треба нам слаба ЕУ, лоше је ако са њом морамо да разговарамо преко треће земље
ВЕЛИКА ПРЕДНОВОГОДИШЊА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА ПРЕДСЕДНИКА РУСКЕ ФЕДЕРАЦИЈЕ (II ДЕО)
- Атентат на нашег амбасадора у Анкари био је атентат пре свега на Русију и на руско-турске односе. Да будем отворен: био сам скептичан према тези да је наш авион био оборен без наредбе највишег турског руководства, односно да су иза тога стајали људи који су желели да нанесу штету руско-турским односима. Али, сада - након убиства нашег амбасадора - почињем да мењам мишљење
- „Велику улогу у ослобађању Алепа су одиграли председник Турске и председник Ирана и руководство те земље. Не знам хоће ли зазвучати нескромно, али - све би било напросто немогуће без учешћа Русије. Данас ме је министар одбране (Сергеј Шојгу) обавестио да је уз нашу помоћ из Алепа изведено преко 100.000 људи. А хиљаде из других градова - у замену за евакуацију из Алепа. То је - подвлачим ово да би сви чули - највећа у савременом свету међународна хуманитарна акција“
- Ми желимо да у ЕУ имамо поузданог, јаког и самосталног партнера. Јер, ако се у грађењу односа са Европом морамо обраћати трећој земљи - нама у том случају није интересантно да са ЕУ разговарамо. Неко од недавних европских лидера је рекао да су све европске земље мале државе, само што сви још нису схватили. Ја са тим нисам сагласан јер у Европи постоје и велике државе и ми се према њима тако и односимо. А како ЕУ треба да гради односе унутар себе - то није наша ствар
- Нова трка у наоружавању, а тачније предуслови за нову трку у наоружавању били су створени после изласка Сједињених Држава из Споразума о ПРО... У Турској, у Великој Британији, у Холандији у току је замена америчког нуклеарног оружја. Зато, ако неко и подстиче трку у наоружавању, то нисмо ми
- Ми никада нећемо да дозволимо да будемо увучени у трку у наоружавању и да почнемо да трошимо ресурсе који нису за наш џеп. Наши трошкови за одбрану у 2011. години износили су 2,7 процената БДП, ове године биће- 4,7, већ следеће ће се смањити на 3,3, а до 2019. године - на 2,8. Ми ћемо да чувамо тај ниво, јер смо већ урадили све неопходно како би се кренуло са трендовима модернизације, која би требало да доведе до тога да ћемо до 2021. године имати 70 посто најновијег и новог наоружања
- А што се тиче оног о чему сам причао са Обамом - никада о таквим стварима не причам јавно, то је моје правило. Мени је познато да је о томе о чему сам наводно са господином Обамом разговарао недавно изјаву дао његов помоћник. Питајте мог помоћника, он ће вам одговорити. Господин Песков је овде
ВЛАДИМИРУ Путину су за време предновогодишњег сусрета са више стотина домаћих и страних новинара биле постављене десетине питања.
Два је поставио Фуад Сафаров, новинар турске агенције SPUTNIK: „Русија и Турска су први пут успеле да реше једно глобално питање, мислим на Алеп, без учешћа Запада. Хоће ли Иран, Русија и Турска изаћи на крај са кварним играма на Блиском Истоку? У јуну, након што је почела нормализација руско-турских односа, дошло је до покушаја државног преврата у Анлари, а сада - после приближавања позиција поводом Алепа и Сирије - догодило се убиство руског амбасадора у Турској. Како гледате на ту подударност?“
Путин: Атентат на нашег амбасадора био је атентат пре свега на Русију и на руско-турске односе. Да будем отворен: био сам скептичан према тези да је наш авион био оборен без наредбе највишег турског руководства, односно да су иза тога стајали људи који су желели да нанесу штету руско-турским односима. Али, сада - након убиства нашег амбасадора - почињем д мењам мишљење. Сада ми се чини да је све могуће и да су деструктивни елементи продрли у све државне структуре Турске, укључујући и армију, и да су дубоко продрле. А хоће ли то засметати развоју руско-турских односа? Неће!“
Одговарајући Сафарову, руски лидер је о Алепу и његовом ослобађању рекао:
„Велику улогу у томе су одиграли председник Турске и председник Ирана и руководство те земље. Не знам хоће ли зазвучати нескромно, али - све би било напросто немогуће без учешћа Русије. Данас ме је министар одбране (Сергеј Шојгу) обавестио да је уз нашу помоћ из Алепа изведено преко 100.000 људи. А хиљаде из других градова - у замену за евакуацију из Алепа. То је - подвлачим ово да би сви чули - највећа у савременом свету међународна хуманитарна акција. Она не би била могућа без активног рада турског руководства, председника Турске, председника Ирана и целог иранског руководства. Без добре воље и ангажовања председника Сирије господина Асада и његових сарадника“.
Путин је посебно нагласио да је Сирији сада потребан свеобухватни споразум о прекиду ватре, са отпочињањем политичких преговора. Такође: да је Русија предложила да се ти преговори воде у Астани, главном граду Казахстана и да су се са тиме већ сложили и председник те земље Нурсултан Назарбајев, и Асад и Реджеп Тајип Ердоган и Хасана Рохани.
Анджеј Зауха, новинар пољске телевизије TVN, прво је нагласио да се у последње време говори о удаљавању његове земље од ЕУ, а и да сличне тенденције постоје у још неким земљама, па упитао председника РФ: „Одговара ли Русији слаба Европа и да ли Русија користи те размирице у свом интересу?“
Путин: Ми желимо да у ЕУ имамо поузданог, јаког и самосталног партнера. Јер, ако се у грађењу односа са Европом морамо обраћати трећој земљи - нама у том случају није интересантно да са ЕУ разговарамо.
Неко од недавних европских лидера је рекао да су све европске земље мале државе, само што сви још нису схватили. Ја са тим нисам сагласан јер у Европи постоје и велике државе и ми се према њима тако и односимо. А како ЕУ треба да гради односе унутар себе - то није наша ствар.
Већ сам говорио да је Европски парламент донео више решења која се у ЕУ морају обавезно примењивати него у своје време Врховни совјет СССР. То је, дакле, велика централизација. Али, нисмо ми ти који одлучују да ли је то добро за Европу или није.
Ми смо, у сваком случају, заинтересовани да градимо односе са ЕУи тежићемо ка томе.
Новинара Russia Today И. Петренка занимало је шта Путин мисли о америчкој демократији и ономе што се са демократијом догађа у свету?
Путин: Са демократијом постоје проблеми. Ми о томе одавно говоримо, али су наши амерички партнери на то одмахивали руком. Американци имају архаичан изборни систем, али је то ствар америчког народа.
Тренутно владајућа америчка (Демократска) партија изгледа да је заборавила изворни смисао свог назива јер је отворено позивала електоре да не поштују вољу својих бирача. Али, надам се да ће у САД извући поуке из недавних избора.
Стивен Розенберг, BBC News: Господине Председниче, Вашу земљу оптужују да је спонзорисала нападе хакера и мешала се у предизборну кампању у САД-у. Председник Обама је наговестио, он заправо мисли да иза тога стоји Руска Федерација а, вероватно, и Ви, јер се у Русији мало тога дешава без вашег знања. Он је Вама лично рекао да се прекине са тим. Шта сте му, господине Председниче, одговорили на то? Да ли можете да потврдите да Вас је Вашингтон упозоравао да се не мешате у америчку предизборну кампању, да је порука стигла преко такозваног црвеног телефона - „вруће линије“, која постоји између двеју страна?
Још сам хтео да питам у вези Доналда Трампа. На његовом Твитеру се јуче појавио пост у вези јачања нуклеарног потенцијала. Да ли сте забринути да у вези са тим може почети нова трка у наоружавању?
Путин: Нова трка у наоружавању, а тачније предуслови за нову трку у наоружавању били су створени после изласка Сједињених Држава из Споразума о ПРО. То су очигледне ствари. Кад је једна од страна једнострано изашла из тог споразума и изјавила је да ће за себе правити антиракетни „кишобран“, у том случају друга страна треба или да прави исти такав „кишобран“, а нисмо сигурни да то треба радити имајући у виду сумњиву ефикасност таквог програма, или стварати нова ефикасна средства за пробијање система противракетне одбране и усавршавања ударних комплекса, на чему ми и радимо, и радимо успешно. Нисмо ми ово смислили. Ми смо принуђени да одговарамо на изазов.
Доста смо напредовали у том смеру. Да, ми радимо на томе, радимо ефикасно, али у оквирима постојећих споразума. Хоћу да подвучем: ми ништа не кршимо, између осталог ни СТАРТ-3. Сви споразуми у вези носача и бојевих глава се апсолутно поштују.
Сасвим недавно амерички посматрачи су седели у нашим нуклеарним фабрикама и гледали како се код нас праве ракете и нуклеарне бојеве главе. Да ли је то неко заборавио, не? И, уместо да се у таквом режиму сачувају наши односи, Сједињене Државе су иступиле из Споразума о ПРО. Нисмо то ми урадили.
Истина је: напредовали смо у усавршавању система нуклеарне тријаде, укључујући и системе за пробијање противракетне одбране. Тај систем је много ефикаснији од саме противракетне одбране која данас постоји, то је истина. Вероватно то и изазива код Сједињених Држава жељу да усавршавају своје нуклеарне арсенале. Ми то знамо. Они тако раде.
Рецимо, у току је замена тактичког нуклеарног наоружања размештеног у другим земљама, укључујући и Европу, чине то и код вас у Великој Британији, то се дешава, то раде. Надам се да слушаоци и гледаоци ваших програма, као и корисници интернета, знају за то. У Турској, у Великој Британији, у Холандији у току је замена америчког нуклеарног оружја. Зато, ако неко и подстиче трку у наоружавању, то нисмо ми.
Хоћу да истакнем, то је такође важно за нашу интерну употребу, унутарполитичку: ми никада нећемо да дозволимо да будемо увучени у трку у наоружавању и да почнемо да трошимо ресурсе које нису за наш џеп. Наши трошкови за одбрану у 2011. години износили су 2,7 процената БДП, ове године биће- 4,7, већ следеће ће се смањити на 3,3, а до 2019. године - на 2,8. Ми ћемо да чувамо тај ниво, јер смо већ урадили све неопходно како би се кренуло са трендовима модернизације, која би требало да доведе до тога да ћемо до 2021. године имати 70 посто најновијег и новог наоружања. Сада је тај ниво већ око 50%, а у појединим сегментима око 60, у нуклеарној сфери - већ 90%. Зато нама све одговара, ми у потпуности реализујемо наше планове.
Што се тиче мешања и онога о чему сам разговарао са председником Обамом: ако сте обратили пажњу, ја никада не говорим о ономе о чему сам у четири ока причао са мојим колегама.
Што се самог мешања тиче, већ сам једном од ваших колега из Сједињених Држава рекао: губитничка страна увек тражи кривца негде другде. Боље би им било да код себе потраже проблеме.
Ево, сво време заборављам да кажем оно главно. А шта је по мени главно? Претпоставимо да су неки хакери провалили пошту руководства Демократске партије САД-а. Дакле: да су то урадили неки хакери. Међутим, као што је правилно рекао новоизабрани председник САД, ко зна какви су то хакери? Можда су се налази у другој земљи, а не у Русији? Можда је неко изваливши се на каучу или на кревету све то урадио? Данас је лако приказати земљу порекла напада, а налазити се при том на сасвим другом месту.
Уосталом, зар је то битно? По мени је битна суштина информација које су хакери представили јавном мњењу. Да ли су они нешто тамо комбиновали, извртали? Нису. Шта је најбољи доказ да су хакери провалили праву информацију? То што је након што су хакери представили манипулације јавним мњењем унутар Демократске партије, једног кандидата против другог, против господина Сандерса, руководилац Националног комитета Демократске партије поднела оставку. То значи да је она признала, да су хакери представили истину.
Уместо да се извини бирачима и да каже: извините, не знам шта ми би, нећу више то да радим, поправићу се - уместо тога они су почели да галаме око тога ко је извео хакерске нападе. Зар је то битно?
А оно о чему сам причао са председником Обамом - поновићу још једном: никада о таквим стварима не причам јавно, то је моје правило. Мени је познато да је о томе о чему сам наводно са господином Обамом разговарао недавно изјаву дао његов помоћник. Питајте мог помоћника, он ће вам одговорити. Господин Песков је овде.