ПУТИН: Трамп је талентован човек и апсолутни фаворит председничке трке у САД

ПРЕДНОВОГОДИШЊИ РАЗГОВОР РУСКОГ ЛИДЕРА СА НОВИНАРИМА ПОТРАЈАО ТРИ САТА И 8 МИНУТА (КРАЈ)

Владимир Путин

  • Ми смо отворени и сарађиваћемо са сваким председником за кога гласа амерички народ. То они покушавају нама све време да „суфлирају“ шта треба да радимо унутар своје земље, кога да бирамо, кога да не бирамо, по каквим процедурама. Док ми то никада не радимо, не гурамо се тамо. А и опасно је. Тамо, кажу, тужилац, ако неко од страних посматрача приђе ближе од пет метара реду на изборима, прети да ће га послати у затвор. Ми чак ни то не радимо, је ли тако?
  • Део одговора поводом питања да ји је Јекатерина Тихонова његова кћерка: Сасвим недавно, сви су тврдили да се моје кћерке: а) образују у иностранству; и б) живе стално у иностранству. Али, сада, хвала Богу, нико не пише о томе, сада кажу да оне - и то је истина - живе у Русији и да никада нигде нису ишле да живе за стално. Оне се нигде, осим у Русији, нису образовале, студирале су само на руским факултетима. То не значи да немају никакве контакте са својим колегама и да се не друже. Поносим се њима. Оне настављају да уче и раде. Никада нисам говорио где конкретно раде моје кћерке и чиме се баве, не намеравам то ни сада да радим. Из веома много разолога, укључујући безбедносне
  • Ми смо били спремни да реализујемо пројекат Јужни ток, једноставно нам нису дали. Прво је Европски парламент донео одлуку да тај пројекат није у складу с интересима ЕУ и послао је тамо одговарајући папир, затим је Европска комисија захтевала од Бугарске да Бугарска обустави припремне радове, а потом је одједном холандско регулаторно тело, где је био регистрован Јужни ток, донело одлуку да нам не да дозволу за почетак изградње у мору. Па, како смо могли да почнемо изградњу у мору, да бацимо у воду милијарде евра, а затим приђемо бугарској обали и ударимо у њу, не добивши дозволе унапред?
  • Путин по завршетку прес-конференције био замољен да оцени изјаву Доналда Трампа да жели интензивнје односе са Русијом. Рекао је: Ми то поздрављамо. Међутим, није наше да оцењујемо Трампове квалитете, али је он апсолутни лидер америчке председничке трке. Он је колоритни човек и талентован, у то нема никакве сумње. Све што се тиче америчких унутрашњих ствари, речи које Трамп користи ради повећања своје популарности - то се Русије не тиче. Није наша ствар да оцењујемо његово деловање

        ФАКТИ објављују и трећи део питања која су на традиционалној предновогдишњој конференцији за новинаре била постављана Владимиру Путину. И, наравно, његове одговоре.

        И. Петренко: Шта вам се чини: ко ће бити нови амерички председник?

        Путин: Нови амерички председник? Али, треба прво видети ко ће то да буде.

        У сваком случају, ко год да буде, ми смо спремни и желимо да развијамо односе са Сједињеним Државама. Последња посета америчког државног секретара је показала, како ми се чини, да је и америчка страна спремна да се некако креће у правцу заједничког решавања питања која могу бити решена само заједнички. То је, у принципу, већ здрав став. Ми ћемо га на све начине, као и досад, подржавати.

        Ми се никада нисмо затварали, ма кога бирао амерички народ. То они покушавају нама све време да „суфлирају“ шта треба да радимо унутар своје земље, кога да бирамо, кога да не бирамо, по каквим процедурама. Док ми то никада не радимо, не гурамо се тамо. А и опасно је. Тамо, кажу, тужилац, ако неко од страних посматрача приђе ближе од пет метара реду на изборима, прети да ће га послати у затвор. Ми чак ни то не радимо, је ли тако? Ми смо отворени и сарађиваћемо са сваким председником за кога гласа амерички народ.

Доналд Трамп

        М. Рубин, холдинг РБК:

        Не могу да Вас не не питам за Јекатерину Тихонову, а знамо да она управља важним пројектом на  Универзитету „Ломоносов“. Наше западне колеге пишу да је то Ваша кћерка. Да ли је то истина и шта мислите о њеном подухвату?

        Путин: Наравно, читао сам на интернету, и у другим разним медијима о томе што се тиче Јекатерине Тихонове, а такође друге ствари када су у питању моји други могући рођаци и кћерке, читао сам у различитим периодима.

        Сасвим недавно, сви су тврдили да се моје кћерке: а) образују у иностранству; и б) живе стално у иностранству. Али, сада, хвала Богу, нико не пише о томе, сада кажу да оне - и то је истина - живе у Русији и да никада нигде нису ишле да живе за стално. Оне се нигде, осим у Русији, нису образовале, студирале су само на руским факултетима. То не значи да немају никакве контакте са својим колегама и да се не друже. Поносим се њима. Оне настављају да уче и раде.

        Никада нисам говорио где конкретно раде моје кћерке и чиме се баве, не намеравам то ни сада да радим. Из веома много разолога, укључујући безбедносне. И уопште, сматрам да сваки човек има право на своју сопствену судбину. Никада их нисам излагао јавности, оне никада нису уживале у томе што су у њих уперени рефлектори, оне просто живе свој живот и чине то веома достојно.

        Владимир Кондратјев: Преговори о Турском току су прекинути због сукоба с Турском, за сада се не зна да ли ће бити настављени. Било би веома добро ако бисте могли да кажете нешто о томе. Ми имамо резервну варијанту - Северни ток 2 кроз Балтичко море, али тамо се сада група земаља ЕУ противи његовој изградњи и жели да торпедује тај пројекат, као што је својевремено учињено са „Јужним током“.

        Шта нас очекује и како ће се развијати догађаји? Узгред, шта ће бити са изградњом руске нуклеарне електране у Турској, где је, према западним изворима, Русија већ уложила 3,5 милијарде долара?

        Путин: Русија није уложила 3,5 милијарде долара у нуклеарну електрану „Акују“. Питање будућности тог пројекта треба решавати на нивоу компанија. То је чисто комерцијално питање, и ми нећемо учинити ниједан корак који би наштетио нашим економским интересима. То је ствар „Росатома“ и његових партнера. Колико ми је познато, Турска још није ни дала одговарајућу дозволу, да би тај посао могао да се сматра приоритетним и да би се реализовао. Али, понављам то је на компанији да одлучи.

        А сада о Северном току и онима који су против. Знамо да су и против Северног тока 1 многе земље биле против, међутим, он је ипак реализован. И испоставило се да није могао бити реализован у бољем тренутку. Да, тамо још увек нису испуњени сви услови да се капацитет искористи стопроцентно, нарочито кад су у питању цевоводи који се налазе на територији Савезне Републике Немачке, што се тиче Opal - 50 одсто, што се тиче друге маршруте - практично ништа не иде, али то су све могућности, сигуран сам да ће за њима бити потребе.

        Кад је у питању Јужни ток. Ви знате наш став, ми смо били спремни да га реализујемо, једноставно нам нису дали. Прво је Европски парламент донео одлуку да тај пројекат није у складу с интересима ЕУ и послао је тамо одговарајући папир, затим је Европска комисија захтевала од Бугарске да Бугарска обустави припремне радове, а потом је одједном холандско регулаторно тело, где је био регистрован Јужни ток, донело одлуку да нам не да дозволу за почетак изградње у мору. Па, како смо могли да почнемо изградњу у мору, да бацимо у воду милијарде евра, а затим приђемо бугарској обали и ударимо у њу, не добивши дозволе унапред?

        Просто су нас довели у глупу ситуацију, где смо ми рекли: ако је тако, онда ми исто прекидамо. Нису нам дали да то урадимо, разумете? И чуди ме млак став бугарског руководства, које је, нејасно из којих побуда, занемарило националне интересе. Требало је да ми уложимо три милијарде евра у сам пројекат изградње, то су радна места, то су плате, то су приходи у све нивое буџета, а затим би сваке године добијали најмање 400 милиона евра за транзит. На крају крајева, не - значи не. Ми смо и смислили тај пројекат зато што смо хтели да помогнемо Бугарској. Ако нећете - не морате.

        Ми смо почели да причамо о Турском току. Знате, то на крају крајева не зависи од нас. Није да смо ми прекинули преговоре, потребно је да нам Европска комисија достави писмене гаранције да ћемо све маршруте, укључујући могућу маршруту кроз Турску у Европу, не само реализовати, него и да је она приоритет и да ће је Европска комисија подржати. Ако турски партнери „Газпрома“ донесу такав папир из Брисела, наставићемо даље. Али, за сада се то, нажалост, нешто не назире.

        Што се тиче транзита кроз Украјину. Да, на компанијском нивоу, лично сам чуо, током оштрих дискусија неко је рекао: ма, потпуно ћемо прекинути тај транзит. Нисам сигуран да то треба радити - прекидати транзит преко Украјине.

        Али, што се тиче упоређивања могућности транзита преко Украјине, рецимо, и транзита преко Северног тока 2… Сви захтевају да Северни ток генерално и Северни ток 2 у будућности испуњавају одређене услове. Који су то услови? Поузданост, тржишно функционисање система за транспорт гаса, правно и државно регулисање по највишим стандардима. Да ли су наши украјински партнери способни да учине то исто што радимо с европским партнерима кад је у питању Северни ток? Ако су способни, наставићемо да радимо с њима. Ако нису способни - видећемо шта нам је чинити“.

        Руски и страни новинари нису Путина оставили на миру ни по завршетку конференције за медије иако је трајала дуже од три сата.

        Неки су га сачекали на излазу из дворане у којој је прес-конференција одржана и питали га: да ли поздравља изјаву Доналда Трампа, једног од републиканских председничких кандидата, да је спреман за „виши ниво односа са Русијом”, уколико победи на председничким изборима наредне године.

        Путин је нагласио да поздравља Трампову спремност за такве односе, али је истовремено нагласио да не жели да оцењује америчку председничку кампању и реторику појединих кандидата.

       „Он говори оно што жели, а наглашава да жели да пређе на интензивнији ниво односа. Зар ми можемо да то не поздравимо? Наравно, ми то поздрављамо”.

        Руски лидер је овоме још само додао: „Није наше да оцењујемо Трампове квалитете, али је он апсолутни лидер америчке председничке трке. Он је колоритни човек и талентован, у то нема никакве сумње. Све што се тиче америчких унутрашњих ствари, речи које Трамп користи ради повећања своје популарности - то се Русије не тиче. Није наша ствар да оцењујемо његово деловање”.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари