Стефановић узалуд покушава да се сакрије иза Лаврова!
СРЕТЕЊСКИ РЕФЕРЕНДУМН ПОКАЗАО ДА ЈЕ БЕОГРАДСКА ВЛАСТ
ЧАВКА КОЈА ЈЕ - ШТО СЕ ВИШЕ ПЕРЕ - СВЕ ЦРЊА
- Беoградски преговарач са Приштином Борислав Стефановић - и након референдумских 99,74! - поновио званичан став (Београда) да је референдум непотребан, да је тобоже у колизији са Уставом Србије и да као такав неће имати било правне последице. Једино је признао: да ће имати „одређене политичке последице“
- „Преговарач“ је још нашао за могуће да изјави „да се порука Русије, поводом референдума слаже са поруком званичног Београда, да инсталирање институција такозваног Косова није прихватљиво ни за Србе на Косову и Метохији, нарочито на северу Косова, као ни за државу Србију“
- А ово је, у најмању руку, некоректна редукција званичног става Москве јер је шеф руске дипломатије, Сергеј Лавров, о исходу и значају референдума дословно рекао: „Нема сумње да морамо узети у обзир резултате референдума. Људи су изразили своје мишљење и било би погрешно игнорисати ту чињеницу. То је сигнал и за Приштину и за Београд, за све који настављају да указују међународну помоћ у решавању преосталих проблема. Убеђен сам да се резултати референдума не смеју игнорисати“.
ЗВАНИЧНИ Београд се према сретењском референдуму у четири српске општине севера Косова односио протеклих дана безмало на исти начин као Приштина. Изостало је само једно: да владајућа коалиција покуша да у Народној скупштини прогура - као Шиптари у свом „кувендију“ - декларацију или резолуцију којом резултате српског плебисцита стављају ван снаге и ван закона.
Малчице је - али само тактички и небитно - устукнуо тек пред потпуним фијаском свих својих напора: Косовска Митровица 99,98, Лепосавић 99,99, Звечан 99,99, Зубин Поток 99,99!
Још један - једнако тактичко-демагошки и небитан - корачић уназада направио је након што је Русија објавила свој официјелни став поводом референдума.
Шеф преговарачког тима београдске власти за „дијалог“ са Приштином, Борислав Стефановић, изјавио је (према ФоНету) ово, добро знајући шта је који сат раније о сретењском референдуму рекао шеф руске дипломатије Сергеј Лавров:
„Он је (Стефановић) подсетио на званичан став (Београда) да је референдум непотребан, да је у колизији са Уставом Србије и да као такав неће имати било правне последице, али ће имати одређене политичке последице.“
На ово и оволико би се још могло и махнути руком, али је „преговарач“ Бориса Тадића (према ФоНету) нашао за могуће да изјави „да се порука Русије, поводом референдума слаже са поруком званичног Београда, да инсталирање институција такозваног Косова није прихватљиво ни за Србе на Косову и Метохији, нарочито на северу Косова, као ни за државу Србију.“
Изјавио и „остао жив“! Јер, тврдити да се „порука Русије поводом референдума слаже са поруком званичног Београда“ - поготово после претходне тврдње да је референдум „у колизији са Уставом Србије и да као такав неће имати било правне последице“ - у најмању руку је некоректно према званичној Москви! Некоректно стога што Русија сретењски референдум уопште не сматра супротним Уставу Србије, а ни небитним и необавезујућим на начин који би се свидео Тадићу и Стефановићу.
Уосталом, погледајмо шта је у Бечу - говорећи о резултатима Треће министарске конференције Париског пакта - о српском референдуму рекао министар Лавров.
Руском министру иностраних послова било је постављено ово питање: „Овог јутра су објављени резултати референдума у северним рејонима Косова који су показали да 99,74 одсто Срба који тамо живе не признаје власт Приштине. Да ли је то, по вашем мишљењу, важан сигнал за међународну заједницу или на те резултате не треба обраћати пажњу?“
Е, сад - пошто је Стефановић у име београдске власти, упркос 99,74 одсто, фактички остао на позицијама „у колизији“ и „неће имати (не треба да има, не сме да има!) било правне последице“ - пажљиво прочитајте шта је рекао Лавров:
„Нема сумње да морамо узети у обзир резултате референдума. Људи су изразили своје мишљење и било би погрешно игнорисати ту чињеницу. То је сигнал и за Приштину и за Београд, за све који настављају да указују међународну помоћ у решавању преосталих проблема. Убеђен сам да се резултати референдума не смеју игнорисати“.
Речи Лаврова на убедљив начин разоткривају: колико је неумесна, незаснована и некоректна основна Стефановићева тврдња „да се порука Русије, поводом референдума слаже са поруком званичног Београда“. А такође: колико је недопустиво - и према Русији некоректно - свођење њене позиције на оно једино за шта се београдска власт држи као дављеник за сламку - да „инсталирање институција такозваног Косова није прихватљиво ни за Србе на Косову и Метохији, нарочито на северу Косова, као ни за државу Србију.“
Гледано из Москве, све што је Стефановић изговорио - представља политизујућу редукцију ставова министра Лаврова. А гледано са севера Косова и из сваке нормалне српске породице - демагодију и покушај чавке да се накнадно опере.
Само: чавка је - што се више пере - све црња!