Иако је реликт Хладног рата и јучерашњи агресор, NATO Вучићевој Србији нуди „нови почетак“
СТОЛТЕНБЕРГ: СНАЖНО ВЕРУЈЕМ У ПОТЕНЦИЈАЛ НАШЕ САРАДЊЕ,
УЗ ПУНО ПОШТОВАЊЕ ВАШЕ НЕУТРАЛНОСТИ
Јенс Столтенберг и Александар Вучић
- КАКВО ФОЛИРАЊЕ: „Србија игра важну улогу - изговорио је Јенс Столтенберг у Београду и остао жив - у изградњи безбедности на Западном Балкану, Европи и широм света“
ГЕНЕРАЛНИ секретар NATO Јенс Столтенберг изјавио је данас у Београду да NATO поштује војну неутралност Србије и подржава њена настојања да постане чланица Европске уније.
„Снажно верујем у потенцијал сарадње Србије и NATO, уз пуно поштовање ваше политике неутралности. Поздрављам ваше напоре да постанете чланица ЕУ јер је Србија члан европске породице“, изјавио је Столтенберг на заједничкој конференцији с премијером Србије Александром Вучићем.
Вучић је истакао да је Србија војно неутрална, али да ће наставити да сарађује с NATO.
„NATO доживљавамо као партнера и бићемо поуздан партнер, а када Срби то кажу онда то заиста и значи, не само у лаким, него и у тешким временима“, казао је премијер.
Вучић је рекао да Србија с NATO може да сарађује, између осталог, у решавању избегличке кризе, обуци полицајаца и војника и када је у питању присуство NATO на Косову.
Столтенберг је рекао да је дошао у Београд „у име новог почетка“ у односима NATO и Србије и нагласио да од сарадње имају користи обе стране.
„Србија игра важну улогу у изградњи безбедности на Западном Балкану, Европи и широм света“, изјавио је Столтенберг.
Додао је да Србија пружа добродошлицу хиљадама миграната, да се залаже за мир и стабилност као председавајућа ОЕБС и доприноси међународној безбедности слањем својих војника у мисије УН и ЕУ.
Столтенберг је поздравио дијалог Београда и Приштине, истакавиши да су нормализација и дијалог једини пут напред.
Кфор ће остати на Косову све док постоји потреба за то и додао да је његово присуство веома важно за дијалог Београда и Приштине.
„Присуство Кфора је кључ за олакшање дијалога и за обезбеђивање неопходних гаранција за дијалог Београда и Пришине. Подржавамо дијалог јер је та врста нормализације потребна да би се створила ситуација у којој Кфор више неће бити потребан“, казао је шеф NATO.
Такође је поздравио кораке које је Србија предузела у циљу јачања сарадње са суседима и додао да „треба гледати у будућност, а не у прошлост“.
Бета