ПАЈТИЋ: У Србији не постоји подела власти, о свему одлучује један човек - Вучић
„ЖУТИ“ СА ПАРТИЈОМ ЕВРОПСКИХ СОЦИЈАЛИСТА ОРГАНИЗОВАЛИ СКУП У БЕОГРАДУ
Бојан Пајтић
- У овој држави - то не говори Демократска странка, то говоре Европска федерација новинара, то говори Human Rights Watch, то говоре многобројне међународне организације, нити постоји пуна слобода медија, нити се може говорити о владавини права, нити се може говорити о правној држави
- Држава у којој више не постоји подела власти на законодавну, извршну и судску, него постоји само један човек, који год то човек био, који одлучује о свему, то не може бити ни позитивно ни конструктивно ни добро за једну државу
- Уколико будућност, однос са суседима и мир у региону, зависе од добре воље једног човека, а не од институција, не од система баланса контроле власти, не од поделе власти, тада се ником не пише добро. То је само по себи изузетно лоше и изузетно негативно за цео регион
ДАНАШЊА конференција је посвећена солидарности, посвећена је сарадњи Западном Балкану. Сви ми на Западном Балкану имамо исту визију и идеју придруживања Европској унији. Дакле, везује нас заједничка будућност али многе од нас везује и заједничка прошлост, оценио је Бојан Пајтић, председник Демократске странке, отварајући конференцију „Изазови социјалдемократије на Западном Балкану“ коју су организовали Демократска странка и Партија европских социјалиста.
Пајтић је истакао да је прошлост бивша Југославија, прошлост која јесте завршена на трауматичан начин, али истовремено прошлост која је са собом носила и неке позитивне тековине за које се и дан данас демократским средствима у нашим друштвима боримо.
Универзална обезбеђеност, једнакост у здравству, образовању, у заштити деце, толеранција, мултикултуралност, антифашизам јесу неке тековине које су постојале у бившој Југославији којих не треба да се стидимо, које треба да бранимо и за које треба и убудуће да се залажемо. Многе од тих стандарда тек треба да достигнемо у новоформираним државама, нагласио је Пајтић.
Говорећи о избегличкој кризи, председник ДС је истакао да се у Европи врло често лицитира бројем избеглица односно квотама колико ће која земља да прими избеглица.
- Ми смо само у Србији угостили око девет стотина хиљада људи који су главом без обзира побегли из својих домова и то би било еквивалентно броју од 60 милиона избеглица које би дошле у ЕУ када бисмо упоредили број становника Србије и број становника Европске уније. Ми смо само у августу 1995. године имали ту несрећу да негде око 200 хиљада људи напусти домове у Хрватској, да дође у Србију и то би опет била еквивалентна ситуација у којој би 15 милиона људи у неколико недеља дошло у Европу из Северне Африке, са Блиског истока и то јесте један од разлога зашто се наши грађани, наше присталице, људи који подржавају европске интеграције, чуде када виде да у неким земљама Европе данас одговор на избегличку кризу јесте у подизању зидова, рекао је Пајтић.
Он је нагласио да ДС верује да подизање зидова не сме бити прихватљиво у 2015. години.
- Дубоко верујемо као земља кандидат за чланство у Европској унији да ће ти зидови бити само привремено решење и нешто чега ћемо ће сећати сви заједно поприлично нелагодно, рекао је Пајтић.
Он је навео да ће се ДС, као социјалдемократе залагати за принцип солидарности у региону, за заједничко решавање проблема незапослености, проблема сиромаштва и за заједничко залагање за процес уласка у Европску унију.
- Не би било добро да Србија отвори само поглавље 35 јер оно је суштински већ отворено, формално не, али суштински кроз разговоре са Приштином и са Европском унијом у месецима који су иза нас, оно је у суштини отворено и оно се дешава. Нама је потребно поглавље 23, поглавље 24, јер пут ка европским интеграцијама видимо као средство модернизације нашег друштва, као средство истинског реформисања у том смислу да Србија постане држава социјалне правде, држава слободних медија, држава слободних грађана. Без тога, Србија не може и неће бити подобна ни да постане део породице европских народа, подвукао је председник ДС.
Пајтић је навео да ДС жељно ишчекује извештај о напретку који већ неколико недеља касни.
- Уколико је тачно да он касни због тога што су у току преговори Европе са Турском о броју избеглица које ће у тој земљи бити примљене, мислим да ни то у суштини није добар сигнал. Европска унија мора бити заједница вредности, не заједница интереса. У том смислу, када говоримо о европским интеграцијама увек тражимо од представника Европског парламента, Европске комисије да буду објективни, да не глорификују резултате уколико резултата нема, да нам врло јасно скрену пажњу где су дефицити, а дефицити се јасно виде код владавине права, слободе медија, људских права. Морам да поменем те принципе, јер су они предуслов, „conditio sine qua non“ постојања модерне државе у 21. веку, рекао је он.
Пајтић је навео да је један од суштинских задатака изградња правних држава у региону.
У овој држави, познато је то, то не говори Демократска странка, то говоре Европска федерација новинара, то говори Human Rights Watch, то говоре многобројне међународне организације, нити постоји пуна слобода медија, нити се може говорити о владавини права, нити се може говорити о правној држави. Држава у којој више не постоји подела власти на законодавну, извршну и судску, него постоји само један човек, који год то човек био, који одлучује о свему, то не може бити ни позитивно ни конструктивно ни добро за једну државу. Јер уколико ваша будућност, однос са суседима, мир у региону, зависе од добре воље једног човека, а не од институција, не од система баланса контроле власти, не од поделе власти, тада се ником не пише добро. И то је само по себи изузетно лоше и изузетно негативно за цео регион, рекао је Пајтић.
(сајт Демократске странке)