ФУНКЦИОНЕР ММФ: Србија изашла из рецесије, разговарамо са Вучићем о повећању плата и пензија
АКО НЕШТО И БУДЕ, БИЋЕ ТО ПО ПРИНЦИПУ - ОТИМАЛИ КУТЛАЧОМ,
ВРАЋАЈУ КАШИЧИЦОМ
Јорг Декрасин
ЗАМЕНИК директора Међународног монетарног фонда за Европу Јорг Декрасин изјавио је да ММФ разговара са Владом Србије о могућем повећању плата и пензија у 2016. години, уз напомену да треба осигурати и да буџетски приходи и раст привреде наставе да иду узлазном путањом.
Трогодишњи „стенд бај” аранжман, који је Србија закључила са ММФ-ом почетком ове године, до сада се, према његовој оцени, добро показао:
„Србија је имала добар почетак, изашла је из рецесије, урадила значајна прилагођавања“, рекао је Декрасин за Тањуг, у оквиру редовног јесењег сусрета ММФ-а и Светске банке, који се ове године одржава у перуанској престоници Лима.
Редовни јесењи сусрети окупили су финансијску елиту из целог света, а међу учесницима су и гувернер НБС и гувернер Србије у ММФ Јоргованка Табаковић и министар финансија Душан Вујовић, који је говорио на једном од панела.
Конференцију прати велики број светских медија, а извештач Тањуга је једини представник медија из Европе, који је у Лими на позив ММФ-а.
Кад је реч о Србији, Декрасин указује да нашој земљи сада преостају два изазова - виша стопа раста на средњи рок и даље смањење дефицита и јавног дуга.
Да би се то постигло, за 2016. годину, објашњава он, потребно је да досадашњи добар тренд буде очуван, да приходи буду бољи и да се постигне већи раст.
„Онда можемо да се поставимо тако и да питамо каква би политика била у функцији постизања та два циља - већег раста и мање рањивости за дефицит и дуг земље. И разговарамо са владом о томе, како се приближава крај године”, рекао је Декрасин.
Србија је, како је раније констатовао ММФ, од закључивања аранжмана, постигла одличне фискалне резултате, похваљена је и монетарна политика коју спроводи НБС, док се у појединим сегментима структурних реформи каснило.
„У Србији се спроводи процес приватизације, реформа јавних предузећа, поправљање пословне климе... То су све важне реформе”, оценио је заменик директора Међународног монетарног фонда.
Танјуг