Шта крије „грозни папир“ из Европске уније који најављује Вучић?
ВИЧЕ ЛИ ПРЕМИЈЕР КОНАЧНО ИСКРЕНО „ВУЦИ, ВУЦИ“ ИЛИ ЈЕ СВЕ - САМО НОВА ИГРА?
Британски министар спољних послова и српски премијер у Влади Србије
- МИЛОВАН ДРЕЦУН: Постоји један број држава које признају Косово и које хоће да процес извуку из статусно неутралног оквира и да нас уцене отварањем поглавља, да бисмо признали Косово и отворили му пут ка чланству у УН. До сада је било покушаја да се прича веже за правно обавезујући споразум о нормализацији односа Београда и Приштине, али сада се иде корак више: да се Косово призна као држава
- ЧЕДОМИР АНТИЋ: Премијер нема имао намеру да редефинише државну политику... Он заправо припрема грађане на признање независности. Јер, реченица којом нас обавештава да се спрема нешто горе од независности може да се преокрене у „независност и није тако лоше решење“
- ДУШАН ЈАЊИЋ: Мислим да приштинска страна тражи да се правно обавезујући уговор који се помиње у принципима за Поглавље 35 за придруживање Србије ЕУ, протумачи као - уговор о међусобном признању!
- ЗОРАН ДРАГИШИЋ: Не могу ни да претпоставим шта је иза Вучићевих речи и шта би уопште могло да буде горе од признавања Косова. Рекао је то пошто је изашао са преговора и могуће је да је то био дипломатски маневар да се ублажи папир који је добио на састанку. Шта је на папиру - то знају само он његових неколико најближих сарадника
ПРОБЛЕМ Србије са Александром Вучићем је као из оне приче: пречесто је викао „вуци, вуци“ кад је то било само у његовом личном и партијском интересу - или ради хипнотисања јавности - и што је викао „српски пријатељи“ и „једини могући смер“ кад је заиста требало викати „вуци, вуци“ и саветовати се на народом.
Зато Србија није начисто шта је стварно Вучић рекао и хтео да каже изговоривши да нам Европска унија спрема „грозан папир“, а да су захтеви „гори него да нам траже да формално признамо Косово“.
Шта може да буде у том „грозном папиру“, после свега?
Долази ли у име свих земаља ЕУ које су признале NATO-државу у Приштини или само од оних најмоћнијих, којима већ три године подводи Србију?
Да ли Вучић помињањем „грозног папира“ коначно покушава да искрено виче „вуци, вуци“ или игра нову игру и завршава неки послић себи, свом режиму и онима из ЕУ и САД са којима кроји капу свом народу?
Докле ће Србија веровати да је све у реду са оним ко је - и после свега грозног протеклих година и отворене најаве „грозног папира“ - води као онима који тај папир испостављају, слично као што је Аустроугарска после Сарајевског атентата поставила ултиматум Србији?
Не долази у обзир да Србија призна Косово као независну државу
Милован ДРЕЦУН, председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију
НЕ ЗНАМ шта је на папиру, али у ЕУ постоји један број држава које признају Косово и које хоће да процес извуку из статусно неутралног оквира и да нас уцене отварањем поглавља, да бисмо признали Косово и отворили му пут ка чланству у УН.
До сада је било покушаја да се прича веже за правно обавезујући споразум о нормализацији односа Београда и Приштине, али сада се иде корак више: да се Косово призна као држава. Тиме се, наравно, преостала питања као што је имовинско исл. стављају ad acta.
Да ли је време за преиспитивање било чега?
Немамо шта да се преиспитујемо око статуса, јер не долази у обзир да Србија призна Косово као независну државу.
Да се преиспитујемо око пријатељства: нема пријатељства у политици. Постоје само подударни интереси. Или супротстављени. Зато ово није преломни тренутак него до сада најснажнији покушај да се Србија услови признањем Косова као државе.
То није став ЕУ, већ појединих држава које би да тестирају Србију. Ја сам у контактима за западним дипломатама видео да они тестирају који је (наш) коначни циљ, однодно како решити питање Косова: или да се поново седне за сто са Београдом (а не да овако једнострано о томе одлучују), или да као другу могућност Србију условљавају преко ЕУ.
Мислим да без много стреса треба да одбијемо овај покушај, да се настави имплементација онога што је договорено до сада, а да се коначно решење остави за касније преговоре.
Проблем је што је Вучић 17 година нападао свакога ко је...
Чедомир АНТИЋ, Напредни клуб
ПРЕМИЈЕР, дајући ову изјаву, није имао намеру да редефинише државну политику, јер је јасно да елите и грађани не стављају Косово високо међу приоритете.
Он заправо припрема грађане на признање независности. Јер, реченица којом нас обавештава да се спрема нешто горе од независности може да се преокрене у „независност и није тако лоше решење“.
Проблем је што је Вучић 17 година нападао свакога ко је предлагао другачије решење од постојећег.
Колико је пута од 1990. године Србија била на ивици да преговара о неком решењу које би одговарало и Србима и Албанцима на Косову и Метохији, колико је српска јавност била за поделу, а политичка елита ( укључујући радикале) то одбијала и да ли је некада неко из САД или ЕУ предложио поделу, а људи као Вучић то олако одбили - а сада када су на власти говоре о признању Косова?
Албанци тврде да је „Трепча“ направила 500 милиона евра губитака
Душко ЈАЊИЋ, председник странке Активна Србија
• Вучић ће морати да прави другу владу и да коначно направи стратегију, јер ће у супротном изгубити - власт. Не требају му избори за другу владу, већ у овој већини може да се ослободи оних који му сметају
НЕ ЗНАМ на шта се тачно односи изјава, али верујем да има везе са тим што је у Бриселу тих дана био технички дијалог и припрема за 13. октобар и нову рунду преговора.
Говорили су о проблемима у спровођењу већ договорених одредби (употреба српских таблица на северу, питања имовине - конкретно, управљање Газиводама).
Албанци су инсистирали на међусобним потраживањима (социјално, ПИО, дуговање и штета за коју тврде да су је правила српска предузећа (наводе 115 милиона евра дуга за струју, „Трепча“ је наводно направила губитке од 500 милиона, које они кажу да неће да плате итд).
Међутим, мислим да је било речи о томе да приштинска страна тражи да се правно обавезујући уговор који се помиње у принципима за Поглавље 35 за придруживање Србије ЕУ, протумачи као - уговор о међусобном признању!
Даље, могуће да је Вучић алудирао на питање имовине и захтев да Србија не спречава стварање војске Косова, што је захтев КВИНТ групе. Ако би се чак и прихватио косовски захтев за признањем, оно би било за 10 до 15 година и тешко да ће Вучић тада бити на власти. Зато мислим да је алудирао на оно што сам прво рекао.
Пријатељство подразумева лојалност, а тога нема у међународним односима. Он треба да нађе другу реч, као што је Тадић говорио о стубовима... Међутим, рећи да су вам пријатељи Сауди Арабија и Русија, то тешко да може истовремено.
Е, ми треба да се определимо. Србија нема стратегију ни систем и има јако лошу администрацију, па се тада појаве политичари као Вучић који то хоће да реше својом политичком иницијативом (која се на крају покаже као оптерећење за њих саме).
Србија коначно мора да дефинише свој интерес, па ће се онда видети: ЕУ, да или не.
И то све мора да уради на језику који Запад разуме. На пример: на избеглице смо добро реаговали, али, шта даље? Колико кошта да се они издржавају? Оних 17 милиона је премало. Језик који Запад разуме је: дајте нам 20 милиона евра за 500 хиљада избеглица. То је једино шо они разумеју.
Наше преговоре у којима тврдимо „никада нећемо признати“, Запад тумачи као да смо спремни на трговину. Треба рећи: када уђемо у ЕУ, тада ћемо да причамо о томе (признању).
У међувремену треба сазвати референдум, и то да би се видело да ли странци имају право да купују наше земљиште. У неким земљама ЕУ то није могуће, а ми продајемо стратешки ресурс.
Немам примедбе на општу оријентацију ка ЕУ, али кад ћемо и како стићи у њу, то зависи од интереса Србије. Ми га немамо дефинисаног, а кад то немате, онда свако млати са вама.
Шта ће да се деси у том правцу?
Вучић ће морати да прави другу владу и да то уради (направи стратегију), јер ће у супротном изгубити - власт. Не требају нам избори за другу владу, већ у овој већини може да се ослободи оних који му сметају. Треба узети патријске програме и стратегије и саставити их, уз учешће стручних људи. Вучић то мора и претпостављам да ће то и да уради. Јер, сасвим конкретно: како ће да балансира политику према Русији ако нема стратегију енергетске безбедности. Како да балансира између Запада и Русије кад нема целокупну стратегију безбедности.
Дакле: Вучић то мора, а од одлуке да ли ће то стварно да уради, зависи и да ли ће остати на власти.
Морамо да схватимо да ми у Европској унији немамо пријатеље
Зоран ДРАГИШИЋ, професор Факултета за безбедност
НЕ МОГУ ни да претпоставим шта је иза Вучићевих речи и шта би уопште могло да буде горе од признавања Косова.
Рекао је то пошто је изашао са преговора и могуће је да је то био дипломатски маневар да се ублажи папир који је добио на састанку.
Шта је на папиру - то знају само он његових неколико најближих сарадника.
Не треба да будемо забринути док не видимо шта ће Влада да уради по том питању јер може бити да је то пре била порука онима који су били на састанку: да Србија не може да прихвати то што траже и да ће бити тврда у преговорима.
Када је реч о томе какви су нам то европски пријатељи када нам испостављају овакве захтеве, морамо да схватимо да ми немамо пријатеље. Вучић користи ту реч јер она лепо звучи, али ни он сам не верује у то.
Уосталом, ми не желимо да постанемо пријатељи ЕУ, него чланови, а ту свако гледа свој интерес.
Диана Милошевић